صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

مدیرکل پیشگیری و نظارت بر امور مبارزه با قاچاق کالا سازمان تعزیرات گفت: ماهی ها در خارج محدوده گمرکی صید و در همان مکان به افراد خارجی فروخته می شوند و برخورد با این قضیه آنگونه که باید نیست.

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع گرانی محصولات دریایی در آگهی ها در ارتباط تلفنی با دکتر عیسی گلشاهی مدیرکل دفتر بهبود کیفیت فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات و عبدالمجید اجتهادی مدیرکل پیشگیری و نظارت بر امور مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

گلشاهی در مصاحبه با رادیو گفت وگو اظهار کرد: برخی محصولات دریایی به صورت ذاتی حرام هستند و نباید در داخل کشور عرضه شوند. اگر همکاران ما به ویژه سازمان دامپزشکی این محصولات را در نظارت های خود رویت کنند قطعا از عرضه آن جلوگیری خواهند کرد.

وی افزود: برخی محصولات دریایی نیز به دلیل نوع فرآوری و آماده سازی با قیمت بالاتری عرضه می شوند. به عنوان قیمت هر کیلو ماهی سالمون 60 تا 70 هزار تئمان است اما فیله آن با قیمتی بالاتر از 120 هزار تومان عرضه می شود.

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات گفت: در ماهی های معمولی نیز به دلیل تغییر راندمان گوشتی، قیمت فیله بدون استخوان ماهی با قیمت بالاتری عرضه می شود مانند ماهی قزل آلا که هر کیلوگرم آن با قیمت 30 هزار تومان عرضه می شود اما قیمت فیله آن بیشتر است.

در ادامه "صبح و گفتگو"، اجتهادی مطرح کرد: محصولات دریایی به دو نوع خاویاری و سایر ماهی ها تقسیم می شوند.

وی ادامه داد: قانونگذار برای ماهی های خاویاری و خاویار شرایط ویژه ای را در نظر گرفته است بطوریکه ماده 26 "قانون مبارزه با قاچاق کالا" برای هر گونه اقدام و صید و عمل آوردن و صدور و ورود خلاف آن مجازات شدیدی تعیین کرده است.

مدیرکل پیشگیری و نظارت بر امور مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات گفت: اگر ماهی قاچاق شود همچون سایر کالاهای مجاز مشروط با آن برخورد می شود و هیچ تفاوتی در تعیین مجازات ها وجود ندارد.

وی در ادامه مطلب مطرح کرد: در حال حاضر بزرگ ترین مشکل ما درخصوص ماهیانی که در آبهای سرزمینی و تحت نظارت ما صید می شود این است که صیادان متمایل به فروش ماهی ها به کشورهای همسایه هستند و همین مسئله موجب کاهش ماهی در بازار داخل و افزایش قیمت ها خواهد شد.

اجتهادی عنوان کرد: ماهی ها در خارج از محدوده گمرکی صید و در همان مکان به افراد خارجی فروخته می شوند و متاسفانه نظارت و برخورد با این قضیه آنگونه که باید انجام نمی گیرد.

مرتبط با این خبر

  • راه اندازی 100 اپلیکیشن تخصصی در حوزه کشاورزی

  • شرایط آبی کشور باعث می شود نتوانیم در همه محصولات کشاورزی خودکفا باشیم

  • لزوم مشارکت فراگیر مردمی در مدیریت منابع آب کشاورزی

  • کشاورزی ایران از صنعت و اقتصاد فاصله بسیاری دارد

  • نیازی به کشت برنج در مناطق کم آب کشور نیست

  • سیاست فعلی وزارت جهاد، بازسازی و افزایش بهره وری از قنات ها است

  • چالش‌ها و راهکارهای تامین آب کشاورزی از منظر علمی

  • بخش کشاورزی توانسته وظایف خودش را مطابق برنامه توسعه انجام دهد

  • در ساختار وزارت علوم ، طرح های فرادستگاهی در بخش کشاورزی تعریف شده است

  • حل مشکلات کشاورزی؛ هدف سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی