صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

جعفر کرمی گفت: نگرانی ما از تشکیل وزارت بازرگانی فقط مربوط به بخش واردات است. ای کاش واردات در ازای صادرات انجام شود.

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع مافیای واردات محصولات کشاورزی و در ارتباط تلفنی با مجید موافق قدیری رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران و عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران و جعفر کرمی مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه کشاورزی از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

کرمی با اشاره به چالش های پیش روی تفکیک وزارت بازرگانی از وزارت صمت گفت: از آنجایی که تفکر وزارت بازرگانی واردات به بهانه های مختلف و تنظیم بازار است تشکیل این وزارتخانه به حوزه کشاورزی و تولید کنندگان آسیب خواهد زد.

وی افزود: واردات از راه های قانونی می تواند برای تولیدکننده و مصرف کننده سودآور باشد اما به این شرط که محصولاتی وارد کشور شوند که تکنولوژی جدیدی را وارد کنند و ضمن تنظیم بازار برای تولیدکننده نیز منفعت داشته باشد.

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه کشاورزی متذکر شد: البته در شرایط نبود الگوی کشت، واردات قانونی هم به تولیدکننده کشاورزی ضربه خواهد زد.

این مقام مسئول با انتقاد از عدم تقسیم بندی درست وظایف بین وزارتخانه ها و زیربخش ها گفت: وقتی قانون انتزاع در سال 1391 اجرایی نشد یعنی ما از تولید کشور هیچ اطلاعی نداریم. مافیای واردات در این است که وظایف و بازار را از وزارت جهاد کشاورزی می گیرند و مدیران جهاد کشاورزی را درگیر حل مباحث اراضی و ساخت و سازهای غیرمجاز می کنند.

کرمی با اشاره به اینکه ما نیازمند تجارت با کشورهای دیگر و مدیریت بازار کشاورزی هستیم مطرح کرد: نگرانی ما از تشکیل وزارت بازرگانی فقط مربوط به بخش واردات است. ای کاش واردات در ازای صادرات انجام شود.

در ادامه "صبح و گفتگو"، موافق قدیری گفت: تولید و تجارت در همه کشورهای پیشرفته در حوزه کشاورزی تحت نظر یک وزارتخانه و یا ذیل سیاست های کلان تعریف می شود.

وی افزود: اگر از وزارت صمت که مدعی موضوع تنظیم بازار است بپرسیم چه استراتژی برای تولید و واردات و صادرات دارد هیچ جوابی ندارد. متاسفانه وقتی برنامه و استراتژی نداریم صبح یک تصمیم و شب تصمیم دیگری گرفته می شود.

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران تصریح کرد: ایران جزو کشورهای کم آب و بی آب دنیاست و با این شرایط، تولیدکننده ما هنوز تکلیف خود را نمی داند زیرا دولت برای کود و سم و مالیات و آب استراتژی خوبی تعریف نکرده است.

موافق قدیری ضمن اعلام مخالفت خود با تشکیل وزارت بازرگانی بیان داشت: امروز دولت تولید و بخش کشاورزی را به عنوان اولویت نخست خود نمی داند.

مرتبط با این خبر

  • صادرکننده برای ورود ارز حاصل از صادرات مهلت می خواهد

  • بخش خصوصی خواستار تشکیل بازار ثانویه ارز

  • فرار ارز از کشور به دلیل نبود امنیت

  • سلطان های اقتصاد در نبود نظارت قد علم کردند!+صوت

  • قطع ارتباط بانکی موجب عدم ورود ارز صادراتی به کشور شده است

  • احتمال ادغام بازار نیمایی و ارزآزاد/ نرخ ارز صادراتی پایینتر محاسبه می شود +صوت

  • دولت با فرافکنی می گوید 25درصد ارزصادراتی بازنگشته +صوت

  • آن هایی که ارزصادراتی را پس نداده اند؛ مجرمند! +صوت

  • در جنگ اقتصادی و تحریم ارز صادراتی باید به کشور بازگردد

  • فعالان اقتصادی تردیدی در خصوص بازگشت ارز ندارند