صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

اجتهادی عنوان كرد: واردات مخفیانه لوازم خانگی قاچاق به اسم قطعات

مدیرکل پیشگیری و نظارت بر امور قاچاق سازمان تعزیرات گفت: پرونده های کلانی در حوزه لوازم خانگی وجود دارد که به اسم قطعه، کالای کامل را وارد کشور می کنند.

1398/08/27
|
13:30

برنامه " صبح و گفتگو " با موضوع برآورد ریالی قاچاق کالا در کشور در ارتباط تلفنی با دکتر عبدالمجید اجتهادی مدیرکل پیشگیری و نظارت بر امور قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی و مهندس محمدرضا منصفی عضو انجمن واردکنندگان رسمی لوازم خانگی و کارشناس تشخیص کالای قاچاق از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

اجتهادی درخصوص آمار حجم قاچاق به کشور اظهار کرد: طبق ماده 16 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق مرجع رسمی اعلام آمار حجم قاچاق در کشور است.

وی با بیان اینکه حجم بالایی از کالاها از مبادی رسمی به صورت قاچاقی وارد کشور می شوند افزود: به دلیل ایجاد رویه های غلط در این حوزه، حق و حقوقی برای عده ای ایجاد شده که دلالان به آن دامن می زنند و کالاهای قاچاق را به راحتی و از مسیر گمرک وارد کشور می کنند.

مدیرکل پیشگیری و نظارت بر امور قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی خاطرنشان کرد: واردات کالای لوازم خانگی از سال گذشته با هدف حمایت از تولید داخل و همچنین مشکل تامین ارز سال گذشته ممنوع شد اما در حال حاضر دلالان در شهرهای مرزی بانه و گناوه و هندیجان حجم بالایی از کالای لوازم خانگی را تحت عنوان جهیزیه و مسافربری و غیره به کشور قاچاق می کنند و متاسفانه گمرک هم قادر به نظارت نیست.

این مقام مسئول عنوان کرد: ما این رویه های غلط (کوله بری و ته لنجی و ملوانی) را ورود کالای رسمی به کشور تلقی کرده و در آمارهای قاچاق لحاظ نمی کنیم درصورتیکه این کالاها قاچاق اند و اکثراً هم مجوز ندارند لذا آمار ورودی قاچاق دچار سرگردانی می شود.

اجتهادی همچنین گفت: پرونده های کلانی در حوزه لوازم خانگی وجود دارد که به اسم قطعه، کالای کامل را وارد کشور می کنند و قانون را دور می زنند و کالای قاچاق از بانه و گناوه نیز به راحتی از طریق شوتی ها وارد کشور می شوند.

در ادامه "صبح و گفتگو"، منصفی اظهار داشت: واردات لوازم خانگی به صورت سلیقه ای و به خاطر مشکل تامین ارز به کشور ممنوع شد اما تقاضای ما این است که اجازه دهند وارد کننده رسمی بر اساس چارچوب، ارز آزاد تهیه کند تا نیاز جامعه تامین شود.

عضو انجمن واردکنندگان رسمی لوازم خانگی گفت: تعدادی از کارخانجات با توجه به ممنوعیت های در نظر گرفته شده به طور کلی زمین گیر شدند و قادر به تولید نیستند.

وی افزود: برخی کالاهای فاقد کیفیت و استاندارد در شهرهای مرزی برندسازی و وارد می شوند و در نتیجه ی این حرکت سرمایه های ملی مردم هدر می رود.

کارشناس تشخیص کالای قاچاق با انتقاد از عدم توجه به نظرات و پیشنهادات بخش خصوصی در تصمیم گیری های دولتی گفت: اگر در تمام تصمیمات مربوط به واردات و صادرات و قاچاق و حمایت تولید از بخش خصوصی فعال کمک گرفته شود از ورود کالای قاچاق جلوگیری می شود و درآمدهای دولتی نیز افزایش خواهد یافت.

منصفی با تأکید بر لزوم ارتقای تکنولوژی تولید در داخل مطرح کرد: باید از واردکنندگان قانونی حمایت شود تا آنها هم جنس با کیفیت به بازار تزریق کنند.

عضو انجمن واردکنندگان رسمی لوازم خانگی عنوان کرد: اکثر واردکنندگان رسمی در همه زمینه ها دچار مشکل می شوند و کالاهای آنها به زعم قاچاق توقیف می شود اما کالاهای غیراستاندارد قاچاقچیان به راحتی توزیع می شوند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو