صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

رئیس اداره كنترل ایدز و بیماریهای آمیزشی وزارت بهداشت: ارائه خدمات درمانی رایگان به بیماران مبتلا در مراکز مشاوره

کازرونی گفت: ما بیش از 200 مرکز مشاوره ای در سطح کشور داریم که تمام خدمات مورد نیاز بیماران اعم از آموزش و تشخیص و درمان را به صورت رایگان ارائه می دهند.

1398/09/10
|
11:45

برنامه "صبح و گفتگو" ویژه روز جهانی ایدز و در ارتباط تلفنی با دکتر مینو محرز رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران و دکتر پروین افسر کازرونی رئیس اداره کنترل ایدز و بیماری های آمیزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

محرز در ابتدای این برنامه، اظهار کرد: مرکز تحقیقات ایدز مطالعات و پژوهش های زیادی را درباره بیماری ایدز و درمان آن انجام داده است.

رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران با اشاره به وجود بیش از 200 مرکز مشاوره بیماری های رفتاری وزارت بهداشت گفت: آموزش های مختلفی به پزشکان درمانگر و همچنین خدمات مشاوره ای و درمانی رایگان به بیماران مبتلا به ایدز ارائه می شود.

وی با بیان اینکه ایدز بیماری کشنده ای نیست افزود: بیماران مبتلا به ایدز باید هر چه سریعتر برای درمان به مراکز مربوطه مراجعه کنند تا زندگی بهتر و نرمال تری داشته باشند.

این مقام مسئول با اذعان به اینکه ایران از نظر آگاهش بخشی این بیماری به کل جمعیت نسبت به سایر کشورها بسیار عقب تر است گفت: انتقال بیماری ایدز تنها از سه راه تماس جنسی با فرد آلوده، استفاده از سرنگ مشترک و مادر آلوده به جنین صورت می گیرد.

محرز با تأکید بر لزوم همکاری هرچه بیشتر رسانه ها در این خصوص بیان داشت: رسانه ها باید در این خصوص فعال تر شوند تا انگ اجتماعی و ترس از این بیماری از بین برود و بیماران تحت درمان قرار گیرند.

در ادامه "صبح و گفتگو"، کازرونی رئیس اداره کنترل ایدز و بیماری های آمیزشی وزارت بهداشت گفت: متاسفانه ترس از این بیماری باعث شده که افراد به راحتی برای درمان مراجعه نکنند.

وی افزود: طبق آمار و اطلاعات موجود از ابتدای تشخیص این بیماری در سال 1365، 40 هزار و 537 مورد بیمار تا آخر شهریور ماه امسال شناسایی شدند که بیش از 18 هزار نفر آن ها فوت کردند و فقط 35 درصد از موارد تشخیص داده شده اند.

رئیس اداره کنترل ایدز و بیماری های آمیزشی وزارت بهداشت یادآور شد: ما بیش از 200 مرکز مشاوره ای در سطح کشور داریم که تمام خدمات مورد نیاز بیماران اعم از آموزش و تشخیص و درمان را به صورت رایگان انجام می دهند.

کازرونی با اشاره به نقش مهم والدین و خانواده ها در اطلاع رسانی و آگاه سازی جامعه به ویژه جوانان از این بیماری گفت: آخرین اطلاعات به روز شده درخصوص این بیماری در سایت hiv-sti.ir وجود دارد و مردم می توانند از اطلاعات موجود استفاده کنند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو