صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

در "صبح و گفتگو" مطرح شد؛ دام ارزان شد

سلطانی سروستانی گفت: هر کیلو گوشت گوساله در بازار نباید بیشتر از 60 هزار تومان و هر کیلو گوشت گوسفند هم بیشتر از 75 هزار تومان باشد که متاسفانه هست.

1398/09/11
|
11:00

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع کاهش قیمت گوشت و در ارتباط تلفنی با سعید سلطانی سروستانی مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران ایران و مهندس جلیل میرزاهد مدیرعامل اتحادیه عشایری ایران از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

سلطانی سروستانی در پاسخ به این سوال که آیا اصل خبر کاهش قیمت گوشت را تأیید می کنید یا تکذیب؟ گفت: گوشت گوساله و گوسفند در اوایل سال حدود 100 هزار تومان، دام زنده کیلویی 41 هزار تومان و دام سبک 48 هزار تومان بود اما هم اکنون دامدار، دام زنده را به جای 41 هزار تومان 25 هزار تومان و دام سبک را هم 36 هزار تومان می خرد.

وی افزود: ما در حال حاضر به تناسب این کاهش قیمت باید شاهد کاهش 40 درصدی گوشت گوساله و کاهش 25 درصدی گوشت گوسفند باشیم یعنی هر کیلو گوشت گوساله در بازار نباید بیشتر از 60 هزار تومان و هر کیلو گوشت گوسفند هم بیشتر از 75 هزار تومان باشد که متاسفانه هست.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران ایران بیان داشت: قیمت گوشت نه تنها در شهرهای مختلف متفاوت است بلکه در شمال و جنوب شهر تهران هم متفاوت است چراکه سازماندهی درستی وجود ندارد و کسی هم پاسخگو نیست.

این مقام مسئول ادامه داد: در حال حاضر با وجود کاهش قیمت، اما دام روی دست دامدار مانده و فریاد رسی هم نیست. این دام ها نهایتاً چند روز دیگر از طریق قاچاق یا هر کار دیگری از ظرفیت خارج می شوند و یک بازار تصنعی ایجاد می کنند که گوشت در داخل کم شده و برای واردات گوشت دست به کار می شوند.

سلطانی سروستانی عنوان کرد: کسانی که به نام تامین کننده و واردکننده گوشت و حمایت از دولت انجمن تشکیل دادند الان کجا هستند؟ آقایانی که ارز کشور را خارج می کنند گوشت پایین تر از کیفیت گوشت داخل کشور وارد می کنند درصورتیکه باید گوشت داخلی را بخرند و ذخیره کنند و در سیاه بازار زمستان به بازار عرضه کنند.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران ایران خاطرنشان ساخت: ما بارها و بارها اعلام کردیم و معتقدیم که گوشت مورد نیاز مردم از منابع داخلی قابل تامین است اما به شرط حمایت، جلوگیری از قاچاق و خرید تضمینی.

این مقام مسئول گفت: عده ای بین حلقه های مصرف کننده و تولیدکننده نبض بازار را به دست می گیرند و برای اینکه پول بیشتری به جیب بزنند اجازه کاهش قیمت گوشت را نمی دهند.

سلطانی سروستانی با اشاره به تأمین 90 درصدی مصرف کشور از طریق تولید داخل بیان داشت: از طرفی گوساله ها از غرب کشور خارج می شوند و از طرف دیگر دام های سبک ما به دلیل کیفیت بالا از ایلام گرفته تا بوشهر و بندرعباس و سیستان و بلوچستان از کشور خارج و به کشورهای عربی قاچاق می شوند.

وی بر ضرورت سازماندهی و ایجاد تشکیلات غیردولتی تأکید کرد و گفت: دولت باید این شبکه تشکلاتی را باور و از آن ها حمایت کند. بنده "طرح تامین گوشت از منابع داخلی" را سه مرتبه به ستاد تنظیم بازار و مجلس ارائه دادم اما کسی حمایت نکرد.

در ادامه "صبح و گفتگو"، میرزاهد مدیرعامل اتحادیه عشایری ایران اظهار داشت: متاسفانه عده ای که عامل بی ثباتی بازار هستند و واردات را لازمه تامین نیاز مردم به گوشت می دانند راضی به کاهش قیمتها نمی شوند.

وی با بیان اینکه عشایر توان تولید و عرضه دام سبک در کشور را دارد گفت: هیچ نیازی به واردات گوشت نیست امروز زنجیره تولید در سیستم عشایر تعریف شده و دام با کیفیت بسیار عالی تولید و به بازار عرضه می شود اما کسانی که سودشان در واردات است بازار را طوری مدیریت می کنند که قیمتها کاهش پیدا نکند و مردم هم به دلیل قدرت خرید پایین، مجبور به خرید گوشت های وارداتی می شوند.

مدیرعامل اتحادیه عشایری ایران مطرح کرد: با وجود کاهش قیمت دام سبک و سنگین اما در فروشگاه ها و مراکز عرضه شاهد کاهش قیمت نیستیم.

میرزاهد در پایان ابراز داشت: در حال حاضر پروار بندی دام های کشور منطبق با فرهنگ مصرفی، اقلیم و نژاد دام های ایران انجام می شود.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو