صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

مدیركل معماری و ساختمان شهرداری تهران: شناسنامه انرژی ساختمان ها به زودی صادر می شود

صالحی از انعقاد تفاهم نامه ای بین سازمان نظام مهندسی، شهرداری تهران، شرکت مصرف بهینه سوخت و مرکز تحقیقات راه و شهرسازی و سازمان ملی استاندارد با هدف فراهم کردن بستر صدور شناسنامه انرژی برای ساختمان ها خبرداد.

1398/09/12
|
11:45

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع میزان مصرف انرژی ساختمان ها و در ارتباط تلفنی با مهندس مهدی صالحی مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران و دکتر بهروز کاری عضو هیئت علمی و رئیس بخش انرژی مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

کاری تعیین میزان مصرف انرژی ساختمان ها را نیازی به شدت ضروری عنوان کرد و گفت: متاسفانه مصرف انرژی ساختمان های مختلف در مناطق و با کاربری های مختلف مشخص نیست.

وی با تأکید بر لزوم تهیه یک شناسنامه انرژی برای ساختمان ها بیان داشت: یکی از ملزومات تعیین مقدار مصرف انرژی در ساختمان ها همین شناسنامه دار کردن ساختمان است.

عضو هیئت علمی و رئیس بخش انرژی مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی گفت: ما در ویرایش جدید مبحث 19 مقررات ملی ساختمان، یک تمایزی بین ساختمان هایی که حداقل موارد را رعایت می کنند و ساختمان های که طراحی و اجرای بالاتری برای صرفه جویی انرژی دارند قائل شدیم و در آینده نزدیک شاهد ساختمان هایی مطابق با مبحث 19، ساختمان های کم انرژی و ساختمان های بسیار کم انرژی خواهیم بود.

کاری یادآور شد: این کار یک ارزش افزوده است و فروشنده ساختمان می تواند به عنوان یک مزیت نسبت به ساختمان های معمولی ارزشگذاری کند و در عین حال یک فرهنگ صرفه جویی را نیز به همراه خواهد داشت.

وی افزود: معمولا در دنیا اینگونه اقدامات صرفه جویی انرژی را دولت ها برای ساختمان های دولتی آغاز می کنند تا بخش خصوصی الگوبرداری کند و در کشور ما به دلیل اینکه سوبسید انرژی برای ساختمان های دولتی معنایی ندارد اجرایی کردن آن بسیار ساده تر و ضروری است.

در ادامه "صبح و گفتگو"، صالحی از انعقاد تفاهم نامه ای بین سازمان نظام مهندسی، شهرداری تهران، شرکت مصرف بهینه سوخت و مرکز تحقیقات راه و شهرسازی، سازمان ملی استاندارد و مجموعه وزارت راه و شهرسازی در هفته گذشته خبر داد و گفت: این تفاهم نامه با هدف فراهم کردن بستر صدور شناسنامه انرژی برای ساختمان ها منعقد شد.

مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران افزود: امیدواریم با ویرایش جدید مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان توسط مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی و ایجاد سازوکار نرم افزاری و سخت افزاری، یک شناسنامه انرژی و برچسب انرژی را برای ساختمان اعم از واحد مسکونی و تجاری همچون سایر کالاها تولید کنیم.

این مقام مسئول همچنین وجود شناسنامه مصرف انرژی ساختمان ها را حق قانونی و طبیعی خریداران و سازندگان ساختمان ها دانست و تأکید کرد: سازندگان و خریداران باید این مهم را مطالبه کنند.

صالحی با اعلام اینکه مبحث 19 مقررات ملی ساختمان به عنوان یکی از الزامات مهندسی ساختمان در دستور کار است افزود: سازندگان و مالکان موظفند این کار را در تولید مسکن و ساختمان رعایت کنند. در واقع قرار است این موضوع با دقت بالاتری رصد و میزان رعایت یا عدم رعایت آن اعلام شود وگرنه یک فرآیند جدید اداری نیست.

مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران گفت: فرآیند تعیین مصرف انرژی ساختمان ها درباره ساختمان های درحال ساخت خواهد بود و اجرای موضوع مبحث 19 درباره ساختمان های موجودی که ساخته شدند و پایان کار گرفته اند بسیار سخت تر است.

وی همچنین درخصوص اقدامات شهرداری در حوزه معماری و ساختمان برای معلولان بیان داشت: ستاد مناسب سازی فضاهای شهری در شهر تهران از سال 1384 تشکیل شد اما با ابلاغ "قانون جامع حمایت از معلولان" در سال 1397 مناسب سازی فضاهای شهری رنگ و بوی جدی تری به خود گرفت.

مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران افزود: قرار است از این به بعد اگر ساختمان و یا معبر و پارک و هر فضایی می سازیم شرایط اقشار خاص را نیز در نظر بگیریم و عدم توجه به این موضوع، تخلف و جرم محسوب می شود.

صالحی عنوان کرد: شهرداری نیز با افزایش 3.6 دهم برابری بودجه مناسب سازی فضاهای شهری اقدامات جدی تری را آغاز و بخشی از فضاهای شهری را برای معلولان آماده کرد.

مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران یادآور شد: نرم افزار "رایا " فضاهای مناسب سازی برای عبور معلولان و کم توان را ارائه می کند تا این اقشار برای کارها و حضور خود در شهر برنامه ریزی کنند.

صالحی به رادیو گفت و گو گفت: ما برای مناسب سازی فضای شهری "برنامه جامع اقدام" را در دستور تدوین داریم تا شبکه هم افزایی را در اختیار معلولان قرار دهیم.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو