صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

بازرگان از برگزاری جشن و همایش روز خاک در وزارت جهادکشاورزی به میزبانی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با حضور ذینفعان خبرداد.

برنامه "صبح و گفتگو" ویژه روز جهانی خاک و در ارتباط تلفنی با دکتر کامبیز بازرگان معاون پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

بازرگان در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: "سازمان جهانی کشاورزی و خواروبار" با توجه به اهمیت منابع خاک در امنیت غذایی مردم دنیا "برنامه مشارکت جهانی خاک" را از سال 2012 و با هدف آگاه سازی جامعه بین الملل نسبت به اهمیت منابع خاک تدوین کرد.

وی درخصوص جزئیات "برنامه مشارکت جهانی خاک" گفت: این برنامه با توجه به محدودیت منابع خاک و با هدف جلب توجه دولتمردان و آحاد جامعه نسبت به نقش خاک در بقای نسل بشر تهیه شده و از آن تاریخ به بعد با فراخوان ها و کنفرانس های متعدد به مسئله خاک پرداخته می شود.

معاون پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی خاطرنشان کرد: پنجم دسامبر هر سال به عنوان " روز جهانی خاک " جشن گرفته می شود و مردم و دولتمردان کشورهای مختلف دنیا با برگزاری همایش و سمینار ذینفعان را در این روز گرد هم می آورند.

بازرگان همچنین یادآور شد: شعار امسال روز جهانی خاک، "فرسایش خاک را برای بقای آیندگان متوقف کنیم" عنوان شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه فعالیت های بشر فرسایش بادی و آبی را تشدید می کند افزود: کشور ما نیز با این معضل مواجه است کمااینکه در سیل اخیر بخش زیادی از خاک کشور دچار فرسایش شد.

معاون پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به عوامل تهدید و تشدید فرسایش خاک بیان داشت: جنگل تراشی، تغییر کاربری نادرست اراضی، توسعه نامناسب شهرسازی و عملیات نامناسب کشاورزی از جمله عواملی تشدید کننده فرسایش خاک به شمار می روند.

بازرگان در پایان از برگزاری جشن و همایش روز خاک در وزارت جهادکشاورزی به میزبانی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی خبر داد و گفت: ما امروز از همه ذینفعان و همکاران در وزارت صنایع، وزارت نفت، وزارت مسکن، سازمان جنگلها و مراتع، سازمان محیط زیست و 20 نفر از معلمان آموزش و پرورش و همچنین دانش آموزان دعوت کردیم.

مرتبط با این خبر

  • بارورسازی ابرها در ایران خشک، کارساز نیست

  • روغن های موجود در ترانس ها برای محیط زیست مخاطره انگیز هستند

  • مشکل دریاچه ارومیه کشاورزی و یا سد سازی نیست بلکه تغییر اقلیم و کمبود بارش ها است

  • نابودی موجودات باارزش خزر به دنبال اجرای طرح انتقال آب به سمنان

  • استفاده از نیروگاه های سنتی در ایران باعث ضرر اقتصادی و زیستی می شود

  • متاسفانه هزینه های زیست محیطی و اجتماعی برای صنعت در ایران اهمیت ندارد

  • خزانه ژنتیکی طبیعی برسر سفره های هفت سین

  • مصرف بی رویه کودهای شیمیایی، موجب سندروم نوزاد کبود می شود

  • نیاز 80 هزار میلیارد تومانی برای تکمیل پروژه های آبی

  • آغاز کنترل نامحسوس متخلفان در مناطق چهارگانه