صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

مدیركل سازمان استاندارد استان البرز: آلودگی برخی رژ لب ها به سرب محرز شد/ بانوان از مصرف بی رویه خودداری کنند

فتانه شکر اللهی گفت: تعدادی از رژ لب های بررسی شده بسیار آلوده به سرب بوده و البته برخی دیگر هم مشکل خاصی نداشتند.

1398/09/17
|
13:49
|

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع وجود سرب در رژ لب در ارتباط تلفنی با دکتر محمد بقایی مشاور اداره کل فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو و فتانه شکر اللهی مدیرکل سازمان استاندارد استان البرز از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

شکر اللهی با بیان اینکه رژ لب مشمول اجرای استاندارد اجباری نیست گفت: سازمان استاندارد مطابق ماده 17 قانون، موظف به ارزیابی کالاهای ثبت داخل و وارداتی است.

وی با اشاره به بررسی روی 25 نمونه رژ لب افزود: این بررسی روی کالاهای تولید شده در البرز نبوده بلکه از سطح مراکز عرضه خریداری شده است لذا احتمالاً این کالاها از مبادی ورودی قانونی وارد کشور نشده باشند.

مدیرکل سازمان استاندارد استان البرز خاطرنشان کرد: این رژ لب های بررسی شده، دارای تاییدیه نبوده و از مبادی ورودی قانونی هم وارد کشور نشده اند، در واقع آن چیزی است که مردم در سطح بازار خریداری می کنند.

این مقام مسئول متذکر شد: این رژ لب ها علاوه بر میزان سرب از نظر ویژگی های مختلف، میکروبیولوژی و باکتری های هوازی نیز مورد بررسی قرار گرفته اند که خوشبختانه مشکلات آلودگی و میکروبی در آن ها وجود نداشت و میانگین سرب به کار رفته در رژ لب ها هم زیر حد استاندارد بوده است.

شکر اللهی اضافه کرد: تعدادی از این رژ لب های بررسی شده بسیار آلوده به سرب بوده و برخی دیگر مشکل خاصی نداشتند.

مدیرکل سازمان استاندارد استان البرز بیان داشت: کالایی مشمول استاندارد اجباری می شود که در شورای عالی استاندارد به ریاست رئیس جمهوری و مسئولان مربوطه تعیین شود.

وی از بانوان درخواست کرد که از مصرف بی رویه و دائمی رژ لب خودداری کنند و رژ لب مورد نیاز خود را حتما از برندها و فروشگاه های معتبر ایرانی تهیه نمایند.

در ادامه "صبح و گفتگو"، بقایی گفت: سازمان غذا و دارو و اداره کل فرآورده های آرایشی و بهداشتی برنامه های بسیار منظم و ادواری را برای مراجعه به سطح عرضه، نمونه برداری و انجام آزمایش های خاص در جهت تضمین سلامت کالاهای سلامت محور اجرایی می کنند.

مشاور اداره کل فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو افزود: ما هم اکنون بیش از 65 برند داخلی و خارجی با نام تجاری داخلی و خارجی را در بیش از 500 مورد، ارزیابی کردیم و به جز در موارد بسیار اندک که شاید به تعداد انگشتان دست هم نرسد، در اکثر موارد میزان فلزات سنگین سرب، آرسنیک و جیوه در حد بسیار پایین و مجاز بوده است.

بقایی با بیان اینکه میزان سرب مجاز در فرآورده های آرایشی بهداشتی مانند رژ لب باید 10 ppm باشد تصریح کرد: این فرآیند نه تنها در سطح عرضه بلکه در زمان اخذ پروانه های واردات و تولید و واردات مواد اولیه مرتباً توسط کارشناسان رعایت و لحاظ می شود.

مشاور اداره کل فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو در پاسخ به این سوال که چرا رژ لب مشمول اجرای استاندارد اجباری نیست؟ گفت: در هیچ جای دنیا استاندارد اجباری برای رژ لب وجود ندارد، یعنی کالاهای سلامت محور، دارو و فرآورده های آرایشی بهداشتی در هیچ کشور دنیا مشمول استاندارد نمی شوند بلکه مشمول نظارت های ویژه وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو و سنجش هستند.

وی با بیان اینکه اصول کلی نظارت و بررسی سلامت و کیفیت کالاهای آرایشی بهداشتی همانند اصول اتحادیه اروپاست عنوان کرد: هم اکنون در حال همسازن سازی قوانین و آئین نامه ها با اتحادیه اروپا هستیم تا ضمن فراهم کردن شرایط برای صادرات کالاهای ایرانی در آینده ای نزدیک، سلامت کالاهای وارداتی از اروپا به داخل نیز تضمین شود.

بقایی از قاچاق 1.6 دهم میلیارد دلاری کالاهای آرایشی بهداشتی به داخل کشور خبرداد و گفت: بیش از 1.2 دهم میلیارد از این میزان تقلبی هستند و مجموع مصرف فرآورده های آرایشی بهداشتی در ایران 4.3 دهم میلیارد دلار است.

مشاور اداره کل فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو عنوان کرد: بیش از 50 کمپانی وارد کننده وسایل آرایشی بهداشتی برای تولید در داخل پیش قدم شده اند و فناوری آن را به همراه خود وارد خواهند کرد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو