صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

رئیس سازمان سنجش و آموزش تشریح كرد: جزئیات تغییر سهمیه بندی کنکور

ابراهیم خدایی گفت: اصل مهم در ساماندهی سهمیه ها، عمل بر مبنای علمی است تا دادن امتیاز به برخی گروه ها خارج از ظرفیت اصلی باشد.

1398/09/20
|
12:02
|

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع لایحه تغییر سهمیه کنکور در ارتباط تلفنی با دکتر ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

خدایی با بیان اینکه ساماندهی سهمیه ها شامل همه مقاطع آموزش عالی اعم از کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می شود و کنکور فقط یک بخش از آن است گفت: هیئت دولت، وزرای علوم و بهداشت را موظف به ارائه لایحه سهمیه بندی ها کرده است.

وی افزود: یک اصل مهم در ساماندهی سهمیه ها، عمل بر مبنای علمی است و اینکه اگر امتیازی به گروهی داده می شود خارج از ظرفیت اصلی باشد.

رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور با ذکر مثالی در این خصوص گفت: به عنوان مثال اگر منطقه ای ظرفیت پذیرش 100 نفر را دارد این 100 نفر باید بر اساس نمره گرفته شوند و پنج سهمیه دیگر را هم به مناطق محروم همان شهرستان به عنوان مازاد پذیرش کنیم تا از ظرفیت اصلی کنکور کم نشود.

این مقام مسئول یادآور شد: سهمیه بندی کنکور بعد از انقلاب بر حسب ضرورت در مواردی اضافه شده و باعث افزایش اختلاف رتبه های ورودی در تعدادی از دانشگاه ها شده است. لذا ما باید طوری مسیر را هموار کنیم که دانشجویان برای ورود به دانشگاه احساس بی عدالتی نکنند.

خدایی درخصوص وضعیت ایثارگران در سهمیه بندی های جدید گفت: ما در این سهمیه بندی، از تجمع سهمیه ایثارگران در دانشگاه شریف جلوگیری و آن را در بین دیگر دانشگاه ها توزیع می کنیم. یعنی از سهمیه ظرفیت ایثارگران در کلان ورودی کشور کم نمی شود اما از انباشت دانشجویان در دانشگاه ها جلوگیری خواهد شد.

رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور تصریح کرد: معمولاً لوایح پیشنهادی داخل وزارتخانه ها رسانه ای نمی شوند اما ما به لحاظ حساسیت این مسئله، لایحه را منتشر کردیم.

خدایی با بیان اینکه سازمان سنجش، وزارت علوم و وزارت بهداشت موافق هیچ امتیاز غیرعادی نیستند گفت: تقریباً همه با "لایحه ساماندهی سهمیه ها" موافقند و مخالفتی نشده است.

رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور با اعلام حذف قید و بندهای مانع از ورود داوطلبان فارغ از نمره به دانشگاه در این لایحه گفت: حد حساب نمره از 75 درصد به 85 درصد و در المپیادهای داخلی هم از 80 درصد به 90 درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو