صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

سرپرست معاونت مسكن وزارت راه و شهرسازی عنوان كرد: اتمام طرح اقدام ملی مسکن تا دو سال آینده

محمود زاده گفت: پروژه اقدام ملی مسکن ظرف دو سال آینده و البته به شرط مساعدت متقاضیان واجد شرایط و پرداخت سهمشان تحویل داده خواهد شد.

1398/10/09
|
11:30

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع توقف صنعتی سازی مسکن در ارتباط تلفنی با دکتر محمود محمود زاده سرپرست معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

محمود زاده در ابتدا با بیان اینکه صنعتی سازی مسکن متوقف نشده و در شقوق مختلف خود در حال انجام است گفت: شاید تولید صنعتی به مفهوم کارخانه ای کمتر شده باشد.

وی افزود: تمام استراتژی ها و حرکات بخش خصوصی در جهت صنعتی سازی مسکن خواهد بود چراکه آینده ای جز این وجود ندارد و از نظر بسته اقتصادی و فنی نیز تداوم موضوعات ساخت و ساز به شکل سنتی ممکن نیست.

سرپرست معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در رابطه با افزایش مدت بازپرداخت اقساط در طرح ملی مسکن اینطور توضیح داد: هر تصمیمی که در این مورد اتخاذ شود برای همه متقاضیان است اما با توجه به محاسبات سیستم بانکی در این مقطع، طولانی کردن اقساط باعث افزایش سود می شود و نهایتاً متقاضیان ضرر می بینند لذا پرداخت اقساط در 12 سال یک عددِ محاسبه شده است و بهترین شرایط را برای پرداخت کنندگان ایجاد خواهد کرد.

محمود زاده مطرح کرد: مدت بازپرداخت اقساط مسکن در کشورهای دیگر تا 80 سال هم وجود دارد اما با توجه به توان مالی سیستم بانکی و کاربرد بالای پول در ایران، پرداخت تسهیلات بانکی ما بر عکس دیگر کشورهای دنیا گران قیمت است.

وی در پاسخ به این سوال که پروژه اقدام ملی مسکن تا چه سالی ادامه دارد؟ گفت: استراتژی اصلی طرح اقدام تداوم تولید مسکن است اما تصمیم وزارتخانه بر این است که این پروژه ظرف دو سال آینده و البته به شرط مساعدت متقاضیان واجد شرایط و پرداخت سهمشان تحویل داده شود.

سرپرست معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به پوشش نقاط ضعف طرح مسکن مهر در این طرح گفت: در این طرح، پیمانکار در صورت تخلف به ازای هر یک ماه تاخیر در تحویل واحد باید اجاره یک ماه آن واحد را به متقاضی بپردازد و در مقابل، اگر متقاضی پول خود را به موقع نپردازد واحد مربوطه جایگزین خواهد شد.

محمود زاده در پایان ابراز داشت: امیدواریم این طرح موجب رونق ساخت و ساز و پیشرفت صنعت ساختمان و اشتغالزایی شود و وزوراتخانه هم در تلاش است تا با تداوم این پروژه از نگرانی ها بابت کمبود مسکن بکاهد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو