صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

شیخ الاسلام: هزینه ماندن آمریکا در عراق بیشتر از منفعتش است/ باخت ترامپ در انتخابات 2020

کارشناس مسائل منطقه گفت: کارتر برای انتخاب شدن مجدد عملیات نظامی در ایران به راه انداخت اما صحنه را باخت و ترامپ هم همین اشتباه احمقانه را مرتکب شد.

1398/10/15
|
10:25

برنامه "صبح و گفتگو" ویژه شهادت سردار قاسم سلیمانی و در ارتباط تلفنی با حسین شیخ الاسلام کارشناس مسائل منطقه از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

شیخ الاسلام در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار داشت: آمریکایی ها وقتی عراق را اشغال کردند وارد کاخ صدام و وزارت خارجه و بانک مرکزی نشدند بلکه مستقیم وارد وزارت نفت شدند چراکه عراق مناطق اکتشاف شده و استخراج نشده زیادی دارد و بیشتر چاه های نفت آن هم جوانند.

وی خاطرنشان کرد: اولین قانونی که به عراق تحمیل شد " قانون نفت " بود، آمریکایی ها در این قانون برای مناطق اکتشاف شده و استخراج نشده عراق قراردادهای مشارکت در تولید را تحمیل کردند و الان هم حضورشان در عراق برای چپاول نفت است حال اگر هزینه ماندشان زیادتر از منفعت شان شود قطعاً ناچار به ترک می شوند.

کارشناس مسائل منطقه تصریح کرد: ترامپ نه تنها امنیت نیروهای آمریکایی را در منطقه افزایش نداده بلکه امنیت آنها را با خطر نیز مواجه کرده اما دلیل این جنایت ترامپ، منافع شخصی و انتخاب شدن در دوره دوم انتخابات بود.

شیخ الاسلام با بیان اینکه آمریکایی ها شدیداً به حضورشان در منطقه از ابعاد مختلف نیازمندند گفت: بخشی از این حضورها برای چپاول میادین نفتی، به دست گرفتن حکومت ها و بخشی هم در جهت کسب راهبردهای استراتژیک در رقابت با دشمنان و رقبای خودش است که ایران در هر سه زاویه توانایی تضعیف قدرت آمریکا را دارد و قطعاً عملیات ما در پاسخ به این اقدام آمریکا عاقلانه خواهد بود.

وی این اقدام آمریکایی ها را احمقانه خواند و گفت: آمریکایی ها مهمان غیرمسلح کشور عراق را که با گذرنامه سیاسی وارد شده و در فرودگاه بین المللی و غیرنظامی مورد استقبال مقامات رسمی این کشور قرار گرفته را ترور کردند که این خلاف قواعد بین المللی و توافقنامه قرارداد امنیتی خودشان با عراق بود و همه این مسائل عکس العمل خواهد داشت.

کارشناس مسائل منطقه بیان داشت: قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس با هم تشییع می شوند و این موضوع ملت ایران و عراق را به هم نزدیک تر می کند. بزرگ ترین راهبرد آمریکا پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران اختلاف افکنی بین این دو کشور بود اما الان این خونها با هم درآمیخته و علیه تجاوزگری و قلدری آمریکا به حرکت درآمده است.

وی تأکید کرد: تشییع کنندگان این شهدای بزرگ تصور نکنند که شرکت در این مراسم صرفاً برای دل خودشان است بلکه حضور با قصد قربت در این مراسم قطعاً کمک زیادی به این مبارزات وسیع خواهد کرد.

شیخ الاسلام یادآور شد: کارتر مشابه ترامپ برای انتخاب شدن مجدد عملیات نظامی در ایران به راه انداخت اما صحنه را باخت و در برابر درایت امام (ره) شکست خورد، ترامپ هم همین اشتباه را مرتکب شد و حماقت کرد.

کارشناس مسائل منطقه در پایان این مصاحبه رادیویی اظهار کرد: شرایط آمریکا با روی کار آمدن ترامپ و پاره کردن برجام طوری شده که حتی اروپایی ها هم حاضر به همکاری با این کشور نیستند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو