صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

كارشناس مسائل غرب آسیا: راهپیمایی عراقی ها نشانه خشم و نفرت از سیاستهای آمریکاست

رضوان پور راهپیمایی مردم عراق را نشانه خشم آنها از سیاستها و اقدامات نظامی دولت آمریکا و دونالد ترامپ دانست.

1398/11/05
|
10:00

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع راهپیمایی گسترده ضد آمریکایی در عراق و در ارتباط تلفنی با دکتر علی رضوان پور کارشناس مسائل غرب آسیا از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

رضوان پور در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: ناظران خارجی از تظاهرات باشکوه مردم عراق در شهر بغداد و دیگر شهرهای این کشور به عنوان یک "زلزله انسانی" یاد کردند.

وی جمعیت روز گذشته مشارکت کنندگان را پس از زیارت اربعین حسینی پرتجمع ترین حضور مردمی در عراق خواند و گفت: در این تظاهرات که با پیام "مقتدی صدر" ؛ رهبر جریان صدر عراق صورت گرفت خیل عظیمی از تظاهرکنندگان با در نظر گرفتن نظم و انضباط حاکم بر این شهر تمامی درخواست های خود را با شعارهایی به گوش جهانیان به ویژه اشغالگران آمریکایی رساندند.

کارشناس مسائل غرب آسیا ادامه داد: این اعتراض کنندگان با استفاده از دو زبان عربی و انگلیسی انزجار خود را از دولت آمریکا اعلام کردند و روی دست نوشته ها و بنرهایشان خواستار خروج نظامیان آمریکایی از کشورشان بودند.

وی این راهپیمایی را نشانه خشم عراقی ها از سیاستها و اقدامات نظامی دولت آمریکا و دونالد ترامپ دانست و گفت: نظامیان آمریکایی حدود سه هفته قبل فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و معاون رهبر جریان حشدالشعبی در عراق را هدف گرفتند و نشان دادند که تاب تحمل نیروهای مقاومت را در عراق ندارند که البته این اقدام با محکومیت سران بسیاری از کشورهای دنیا مواجه شد.

رضوان پور یادآور شد: پارلمان عراق پس از این اقدام وحشیانه آمریکا، "قانون خروج تمام نیروهای خارجی به ویژه نیروهای نظامی آمریکایی" را تصویب کرد. مقامات عراقی نیز مدعی اند اقدامات واشنگتن در حمله به کاروان قاسم سلیمانی و همراهانش نقض حاکمیت عراق بوده و خواستار خروج هر چه سریعتر نیروهای آمریکایی اند.

وی با اشاره به استقرار پنچ هزار و 200 نفر نیروی نظامی در عراق بیان کرد: استفاده از پهپادهای نظامی در خاک عراق نقض فضای حاکمیتی این کشور بود، مقتدی صدر از سازمان ملل و سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه اروپا درخواست کرده که به عنوان میانجی و ناظر به صورت مسالمت آمیز از آمریکا بخواهند تا نیروهای نظامی خود را از عراق خارج کند و حتی به طرفدارانش نیز توصیه کرده که به خشونت متوسل نشوند.

کارشناس مسائل غرب آسیا حضور آمریکا و دیگر کشورها در عراق و ایجاد پایگاه های نظامی را با استفاده از ابزار زور و به بهانه برقراری امنیت، خلاف موازین و مقررات بین المللی دانست و افزود: وقتی نیروهای نظامی آمریکا با درخواست دولت عراق از این کشور خارج شوند نشان از خواست عمومی و ملی دارد و به نوعی رفراندوم محسوب می شود.

رضوان پور با اشاره به اینکه ایران با کمک به محور مقاومت در عراق و رشادت های سردار شهید سلیمانی خط قرمزی را برای جبهه مقاومت تعریف و جبهه داعش را سرکوب کرد افزود: اگر آمریکا بسترهای لازم را برای خروج نیروهای نظامی اش در عراق و سوریه و خاورمیانه بزرگ فراهم کند ثبات لازم برقرار خواهد شد و در غیر این صورت خودش آسیب پذیر خواهد شد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو