صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

ملکی گفت: طبق اطلاعاتی که به ما دادند طی یکی دو هفته اخیر حدود 30 هزار رأس دام به صورت قاچاق از مرز بانه خروج کرده که غیر مجاز هم بوده است.

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع اظهارنظرهای ضد و نقیض درباره قیمت دام و گوشت و در ارتباط تلفنی با سعید سلطانی رئیس اتحادیه دامداران و علی اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

در آغاز، ملکی اظهار داشت: قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی امروز در شهر تهران به مغازه داران بین 88 تا 92 هزار تومان توزیع می شود و آنها هم گوشت را با 10 درصد سود مشخص به مشتریان عرضه می کنند.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی افزود: هزینه تمام شده بین 88 تا 92 هزار تومان است و قیمت گوسفند زنده در شهر تهران برای کشتارکننده کیلویی 43 تا 45 هزار تومان است.

وی درباره علت اختلاف قیمت 10 تا 15 هزار تومانی گوشت گفت: طبق اطلاعاتی که به ما دادند طی یکی دو هفته اخیر مقدار زیادی دام حدود 30 هزار رأس دام به صورت قاچاق از مرز بانه خروج کرده که غیر مجاز هم بود و همین باعث کمبود در تهران شد و دامداران هم با توجه به افزایش قیمت دلار به فروش دام های خود در مرزها تشویق شدند.

ملکی اضافه کرد: علاوه براین بارش ها در غرب کشور نیز موجب کندی حمل و نقل شد و این مسئله هم در افزایش قیمت در شهر تاثیر گذاشت که البته مقطعی بود.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی گفت: زمانی که موجودیت دام را در میادین ببینیم خریدار می تواند اعمال نرخ کند اما وقتی این موجودیت نباشد طرف مقابل اعمال نرخ خواهد کرد. سال گذشته دامدار با شرایط مازاد خوبی مواجه شده اما برخی دامداران دامشان را از حد نصاب بیشتر نگه داشتند و دام حالا سنگین شده و تهران هم دام سنگین را قبول نمی کند.

همچنین در ادامه، سلطانی رئیس اتحادیه دامداران اظهار کرد: هیچ دامداری در کشور قاچاقچی نیست، تهران با همه استانها متفاوت است. الان قیمت متوسط دام زنده سبک در داخل 36 هزار تومان است و طبیعتاً قیمت گوشت هم باید 75 هزار تومان باشد.

رئیس اتحادیه دامداران افزود: یک عده ای بازار را به سمتی که می خواهند هدایت می کنند و مستقیما دام را از دامدار نمی خرند این افراد دلال و واسطه گرند.

سلطانی با انتقاد از اینکه یک سازمان غیردولتی پاسخگو در این حوزه تعریف نشده گفت: دولت قبلاً این کارها را انجام می داد اما الان رها کرده و فقط زمانی که مشکل پیدا می شود به ما می گویند چرا دام کم شد و یا گران شد.

این مقام مسئول با بیان اینکه در واگذاری سازمان گوشت سخنیت و اهلیت را لحاظ نکردند افزود: اگر خدماتی از دولت به دامدار داده شود باید امکانات هم در اختیار واحدی قرار گیرد که سنخیت و اهلیت دارد.

رئیس اتحادیه دامداران تصریح کرد: متاسفانه الان بحث گوشت بحث عرضه و تقاضاست و نظارتی هم بر آن نمی شود. ما خرید تضمینی نخواستیم مسئولان فقط نظارت کنند تا قیمت بین دامدار و مصرف کننده کمتر شود.

سلطانی با بیان اینکه ما می توانیم از منابع داخلی گوشت را با قیمت کمتر عرضه کنیم افزود: دامدار هیچ امنیت شغلی ندارد که وقتی گوشتش پروار شد به بازار ارائه دهد در نتیجه به افراد دیگری می دهد. دولت باید در این خصوص برنامه ریزی کند و پاسخگو باشد.

وی افزود: متاسفانه در برخی ایام مانند عید قربان و دهه اول محرم جوسازی هایی می شود الان هم به خاطر نزدیک شدن به شب عید جو آماده شده تا عده ای دام را ارزان بخرند و گران فروشی کنند.

مرتبط با این خبر

  • راه اندازی 100 اپلیکیشن تخصصی در حوزه کشاورزی

  • شرایط آبی کشور باعث می شود نتوانیم در همه محصولات کشاورزی خودکفا باشیم

  • لزوم مشارکت فراگیر مردمی در مدیریت منابع آب کشاورزی

  • کشاورزی ایران از صنعت و اقتصاد فاصله بسیاری دارد

  • نیازی به کشت برنج در مناطق کم آب کشور نیست

  • سیاست فعلی وزارت جهاد، بازسازی و افزایش بهره وری از قنات ها است

  • چالش‌ها و راهکارهای تامین آب کشاورزی از منظر علمی

  • بخش کشاورزی توانسته وظایف خودش را مطابق برنامه توسعه انجام دهد

  • در ساختار وزارت علوم ، طرح های فرادستگاهی در بخش کشاورزی تعریف شده است

  • حل مشکلات کشاورزی؛ هدف سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی