صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

به مناسبت " روز حمایت از حقوق مصرف كنندگان " تأكید شد؛ مصرف کنندگان باید مطالبه گر باشند

ایزدی گفت: مطابق ضوابط و "قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان" فعالان اقتصادی باید حق مصرف کننده را اعاده کنند و در مقابل مصرف کنندگان نیز باید حقوق خود را مطالبه نمایند.

1398/12/07
|
12:13

برنامه "صبح و گفتگو" ویژه روز حمایت از حقوق مصرف کنندگان و در ارتباط تلفنی با مهرداد ایزدی مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

ایزدی در رابطه با اهمیت "روز حمایت از حقوق مصرف کنندگان" گفت: امسال این روز ویژه با روز جمعه مصادف شده و فکر می کنم این روز روز همه ماست، همه ما 80 میلیون نفر مصرف کننده ایم و حق داریم و باید حق مان را مطالبه کنیم.

وی افزود: همه ما به اهمیت حق و حقوق خود و دیگران واقفیم اما ممکن است در جایی این حق را به ما ندهند، سوال این است که ما باید حق مان را مطالبه کنیم یا طرف مقابل باید حق ما را بدهد؟

مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ادامه داد: مطابق ضوابط و "قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان" فعالان اقتصادی باید حق مصرف کننده را اعاده کنند و در مقابل مصرف کنندگان نیز باید از حقوق خود آگاه باشند و آن را مطالبه کنند.

این مقام مسئول همچنین بیان داشت: سازمان حمایت نیز به هر دو طرف قضیه یعنی عرضه کننده و مصرف کننده توجه می کند تا همانطور که عرضه کننده باید حقوق مصرف کنندگان را رعایت کند مصرف کننده نیز باید حقوق خود را بداند و مطالبه کند.

ایزدی در بخش دیگری از اظهارات خود به راه اندازی دو پویش مردمی در این راستا عنوان کرد: این پویش ها در این راستا فرهنگ سازی می کنند که مصرف کننده حق دارد کالایی را خریداری کند که قیمت روی آن درج شده و برای آن فاکتور صادر می شود.

مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در پایان یادآور شد: سازمان ملل برای همه کشورهای زیرمجموعه هشت حق برای مصرف کننده اعلام کرده که عبارتند از حق برخورداری از سلامت ایمنی، حق داشتن اطلاع رسانی صحیح و کامل، حق برخورداری از بازار رقابتی، حق لحاظ شدن تامین نیازهای اساسی، حق داشتن جبران خسارت، حق آموزش، حق داشتن تشکل و حق محیط زیست سالم که خوشبختانه همه این موارد در قانون حمایت از مصرف کنندگان ایران نیز وجود دارد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو