صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان تهران : داروخانه ها مقصر کمبود مواد بهداشتی و ماسک نیستند

شریف‌نیا با اشاره به اینکه شرکت های واسط در حوزه تجهیزات پزشکی در شرایط اپیدمی کرونا داروخانه ها را تحت فشار قرار دادند گفت: داروخانه ها مقصر کمبود مواد بهداشتی و گرانفروشی نیستند.

1398/12/07
|
15:37

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع وضعیت تنظیم و کنترل بازار و در ارتباط تلفنی با حسین ایزدی مسئول مجتمع گشت های تعزیرات حکومتی تهران و دکتر حسام الدین شریف نیا عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان تهران از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

شریف نیا درخصوص همکاری داروخانه ها با سازمان تعزیرات حکومتی گفت: ما در حوزه دارو قیمت های مصوبی داریم که توسط وزارت بهداشت و درمان اعلام می شود و معمولا داروخانه دارها امکان تخطی در این حوزه را ندارند.

وی افزود: بازار دارو در کل کشور قیمت گذاری ثابتی دارد و هیچ داروخانه ای پیدا نمی شود که دارو را با قیمت متفاوت عرضه کند اما حوزه تجهیزات پزشکی مسیر ثابتی برای داروخانه ها ندارد یعنی مثل شرکت های پخش دارویی نیستند که داروخانه ها از آنها خرید کنند.

عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان تهران بیان داشت: هم اکنون شرکت های واسط در حوزه تجهیزات پزشکی در شرایط اپیدمی کوید 19 داروخانه ها را تحت فشار قرار دادند. از طرفی داروخانه ها برای تهیه ملزومات بهداشتی در مضیقه قرار گرفتند و از طرف دیگر داروخانه ها نمی توانند این ملزومات را تهیه کنند و اگر قابل تهیه هم باشد شرکت های واسط با قیمت های بالا به فروش می رسانند.

شریف نیا ادامه داد: این موضوع باعث شده مردم داروخانه ها را مقصر کمبود مواد بهداشتی و گرانفروشی بدانند درصورتیکه اینگونه نیست و داروخانه ها تحت فشار قرار دارند.

عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان تهران تصریح کرد: رسیدن تجهیزات پزشکی به داروخانه ها مسیر مشخصی ندارد و اگر هموطنان می بینند تجهیزات و یا ماسک با قیمت بالاتری در داروخانه ها عرضه می شود داروخانه ها مقصر نیستند بلکه شرکت های واسط مقصرند.

همچنین در ادامه، ایزدی اظهار داشت: سازمان تعزیرات حکومتی بر اساس وظایف ذاتی خود در حوزه رسیدگی به پرونده ها تمهیدات خاص و طرح های ویژه های نوروزی را در نظر گرفته است.

مسئول مجتمع گشت های تعزیرات حکومتی تهران عنوان کرد: ما روز گذشته یک مانور مشترک و طرح اعلام آمادگی را با سازمان حمایت و با حضور مدیرکل تعزیرات حکومتی و مسئولان سازمان حمایت به منظور رصد ویژه بازار طی یک ماه آینده اجرا کردیم.

وی متذکر شد: البته سازمان تعزیرات حکومتی بیشتر باید در حوزه دادرسی ها آمادگی کسب کند تا ورود به بازرسی اما در عین حال که در این حوزه آمادگی داریم در حوزه بازرسی ها نیز به دوستان نظارتی در سازمان های صمت و اتاق اصناف و سازمان حمایت نیز کمک می کنیم.

مسئول مجتمع گشت های تعزیرات حکومتی تهران همچنین مطرح کرد: اداره کل تجهیزات پزشکی و هیئت امنای مربوطه در وزارت بهداشت متولی تامین تجهیزات پزشکی هستند، وزارت بهداشت باید این موضوعات را پیش بینی و اقدام می کرد اما متاسفانه در همین قضیه ویروس کرونا هیچ اقدام پیشگیرانه ای انجام نداد.

این مقام مسئول با بیان اینکه پیش بینی تعداد ماسک در مراکز درمانی و داروخانه ها کار عجیب و غریبی نیست گفت: یک بخش نامه غیرکارشناسی فروش ماسک در داروخانه ها را ممنوع کرد درصورتیکه این کار باعث افزایش چند برابری قیمت ماسک شد و البته تعزیرات هم این موضوع را پیگیری کرد.

ایزدی با بیان اینکه قیمت ماسک N95 نهایتاً باید پنج هزار تومان باشد و الان تا 60 و حتی 70 هزار تومان هم به فروش می رسد افزود: متاسفانه مردم هم مجبور به خرید با این قیمتها هستند.

وی در پایان تأکید کرد: داروخانه ها حق گرانفروشی ندارند و حتی حق ندارند این تجهیزات و ماسک ها را از شرکت های واسط به مبلغ گران بخرند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو