صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

معاون بهداشت و درمان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح: تاکنون هیچ مورد فوتی در سربازان وظیفه نداشتیم

سردار خداداد گفت: تاکنون هیچ سربازی را به دلیل کرونا از دست ندادیم و این نشانه دقت و اهمیت نیروهای مسلح در حفظ جوانان سرباز است.

1399/01/19
|
10:15

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع آخرین وضعیت کرونا و در ارتباط تلفنی با سردار سرتیپ دوم پاسدار دکتر رضا الله ورن خداداد معاون بهداشت و درمان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

سردار خداداد در برنامه "صبح و گفتگو" اظهار کرد: وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح وظیفه پشتیبانی و تأمین نیازهای نظامی نیروهای مسلح را بر عهده دارد اما در مواقع بحرانی مانند کرونا ظرفیت های دانشی خود را به سمت تأمین نیازهای کشوری نیز هدایت می کند.

وی افزود: وزارت دفاع از همان روزهای ابتدایی شروع کرونا در کشور وارد عمل شد و برای تأمین نیازهایی مانند ماسک، محلول های ضدعفونی کننده و کیت تشخیص و سایر تجهیزات مورد نیاز برای کلیه مراکز درمانی نیروهای مسلح و بخش کشوری اقدام کرد.

معاون بهداشت و درمان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به ایجاد قرارگاه های پدافند زیستی در سپاه، ارتش، نیروی انتظامی و وزارت دفاع گفت: وزارت دفاع بخش تحقیق و توسعه در این خصوص را بر عهده گرفت و دانشمندان و همکاران دفاعی ما در ارتباط با کیت های تشخیصی از حدود دو ماه قبل اقدام و حدود ده روز قبل از این محصول رونمایی کردند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه ویروس کرونا ژن های مختلفی دارد اظهار کرد: ما در کیت نسل اول ژن های N و در کیت های نسل دوم ژن N و E را شناسایی می کنیم اما در آینده ای نزدیک ژن سوم نیز را شناسایی خواهیم کرد و این یعنی کیت تشخیصی ما در آینده از نظر میزان حساسیت و اختصاصی بودن افزایش بسیار زیادی پیدا می کند و می تواند به عنوان یکی از کیت های قابل اعتنا در تشخیص کرونا مطرح شود و حتی قابلیت صادرات به کشورهای همسایه نیز وجود دارد که در این خصوص رایزنی هایی انجام شده است.

وی همچنین با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه کرونا می تواند به عنوان یک رزمایش و پدافند زیستی مد نظر قرار گیرد گفت: ما باید یک مدیریت دانش و مستندسازی انجام دهیم تا در مقابله با پدیده های جدید و مبهمی که ممکن است ما را در آینده گرفتار کند آمادگی بیشتری داشته باشیم.

معاون بهداشت و درمان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ادامه داد: ما باید ذخائر راهبردی را برای مواجهه با چنین پدیده هایی در آینده مد نظر داشته باشیم و رویکرد مدیران عالی نظام نیز باید در ارتباط ماهیت نبردهای آینده تغییر کند و از این جهت نیازمند ساختارسازی، توجه به اعتبارات و زیرساخت ها هستیم چراکه نبردهای آینده نبردهای متعارفی نخواهند بود کمااینکه مقام معظم رهبری نیز احتمال حمله زیستی از بیماری را مطرح فرمودند.

سردار خداداد با اشاره به ارتباط نزدیک وزارت دفاع با وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو تأکید کرد: این ارتباطات بین بخشی باید تقویت و نظام مند شوند.

معاون بهداشت و درمان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در رابطه با سربازانی که به خدمت مقدس سربازی اعزام شده اند گفت: تاکنون هیچ سربازی را به دلیل کرونا از دست ندادیم و این نشانه دقت و اهمیت نیروهای مسلح در حفظ جوانان سرباز است.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو