صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

متخصصان بیماری های عفونی تأكید كردند: تست کرونا فقط به دستور پزشک

2 متخصص بیماری های عفونی که در زمینه بیماری کرونا فعالیت می کنند تأکید کردند تست های مرتبط با بیماری کرونا نیاز به تفسیر پزشک دارد و انجام آن بدون نظرخواهی پزشک ممکن است باعث گمراهی فرد شود.

1399/02/20
|
09:59

به گزارش سایت خبری رادیو گفت وگو، دکتر مینو محرز، عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری های واگیر وزارت بهداشت در برنامه صبح و گفت و گو با اشاره به تست های مربوط به بیماری کرونا گفت: تستی که مشخص کند فرد مبتلا به بیماری کووید 19 شده باید از ترشحات حلق و بینی فرد انجام شود که موسوم به PCR است. این تست گران است و البته آمارها نشان می دهد 30 درصد نتایج آن منفی کاذب است. این وضعیت هنگامی پیش می آید که انجام تست به خوبی صورت نگرفته باشد.

وی ادامه داد: کارشناسان بیماری کرونا توصیه نمی کنند که تا وقتی فردی علایم این بیماری را ندارد تست انجام دهد. یکی از مواقعی که انجام این تست توصیه می شود هنگامی است که در خانواده شخص فرد مبتلا به کرونا شناسایی شده است.

این کارشناس بیماری های عفونی تصریح کرد: تست دیگر مربوط به بیماری کرونا که IGG و IGM نام دارد از خون فرد نمونه گیری صورت می گیرد و در آن مشخص می شود فرد پیشتر مبتلا به بیماری کرونا شده است یا خیر؛ این تست ارزان تر است و البته در آمارهای مرتبط با آن تست های مثبت کاذب هم وجود دارد.

محرز تأکید کرد: انجام هر دو نوع تست مورد اشاره نیاز به تفسیر پزشک دارد.

در ادامه دکتر مسعود مردانی، متخصص بیماری های عفونی هم با اشاره به اینکه انجام تست های مشخص کننده کرونا متفاوت است و نتایج مختلفی را نشان می دهد، گفت: وظیفه طبیب است که این آزمایش ها را درخواست کند. این تست ها اگر به درستی تفسیر نشود ممکن است باعث گمراهی شوند. به عنوان مثال تست کرونایی که از خون فرد گرفته می شود تا مشخص کند میزان آنتی بادی در بدن به چه میزان است اگر در 15 روز اول بیماری صورت گیرد میزان آنتی بادی را نشان نمی دهد و فرد ممکن است گمان کند به بیماری مبتلا نیست.

وی ادامه داد: نباید بی مورد افراد تست بدهند، تست های کرونا فقط برای افرادی ضروری است که از پرسنل پزشکی و کادر درمان هستند و همچنین افرادی که در تماس بیماری هستند یا علایمی دارند. البته افراد مبتلا به دیابت، فشار خون، وزن بالا و... هم انجام تست برایشان توصیه می شود که البته انجام تست با مشورت پزشک باید انجام شود.

مردانی گفت: سازمان بهداشت جهانی هم انجام دادن تست را برای افرادی که علامتی ندارند توصیه نمی کند و کمیته کشوری مقابله با کرونا نیز توصیه مشابهی دارد.

این متخصص بیماری های عفونی با بیان اینکه به تازگی علایمی مثل پادرد، تنگی نفس و از میان رفتن حس چشایی و بویایی و کهیر به عنوان علایم بیماری کرونا شناخته می شوند، گفت: برخی از این نشانه ها شایع نیستند و علایم مشابه ممکن است مربوط به بیماری های دیگر فرد باشد. بنابراین وظیفه پزشک است که بیماری را تشخیص دهد.

وی ادامه داد: به دلیل اینکه بیماری کرونا طی 2-3 ماه اخیر در جهان شایع شده و افراد زیادی به آن مبتلا شده اند هر روز ممکن است نشانه ها و علائم جدیدی درباره این بیماری کشف شود.

در ادامه برنامه محرز در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا در مناطق گرمسیری وضعیت بیماری کرونا چگونه است، گفت: تنها چیزی که درباره گرما مطرح است اینکه ویروس در محیط گرم از بین می رود. اما افرادی که در این مناطق هستند ویروس را به یکدیگر می توانند انتقال دهند، بنابراین اگر رعایت فاصله فیزیکی نشود تعداد مبتلایان زیاد می شود. همان طور که در خوزستان شاهد هستیم با وجود گرمای هوا این ویروس شایع است.

وی تصریح کرد: ماه مبارک رمضان به واسطه اینکه مردم بیشتر در خانه می مانند کمک می کند تا شیوع بیماری کمتر شود و اگر افراد فاصله فیزیکی را رعایت نکنند تعداد مبتلایان کاهش نخواهد داشت.

مردانی هم در بخش دیگری با اشاره به اینکه درباره کرونا هنوز جهش کروموزومی صورت نگرفته و علایم بالینی هم تفاوتی نکرده است، اظهار داشت: علایم بالینی هنگامی که تعداد مبتلایان زیاد شوند تغییر می کند. اطلاعاتی که هم اکنون درباره این بیماری داریم ممکن است حتی طی 2 هفته آینده تغییر کند. بنابراین افراد علاقمند به داشتن اطلاعات راجع به کرونا می بایست اخبار را از منابع معتبر همچون سایت وزارت بهداشت، سایت سازمان بهداشت جهانی و کمیته مقابله با بیماری کرونا و.... دریافت کنند.

مردانی درباره نقش تغذیه در مقابله با کرونا هم گفت: مصرف میوه و سبزی در مقابله با بیماری های عفونی دستگاه تنفسی توصیه می شود البته این به این معنی نیست که افراد از شستن دست های خود به منظور مصرف خودداری کنند!

وی تأکید کرد: مصرف برخی غذاها که در فضای مجازی توصیه می شود به نظر می رسد غیر واقعی است و مستندی برایش وجود ندارد. به عنوان مثال سیر و زنجفیل و سایر غذاهای گرم که گفته می شود بیماری را از بین می برد. البته مصرف بعضی از آنها مثل سیر می تواند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن فرد شود.

مردانی ادامه داد: میزان استرس هم در سیستم ایمنی فرد اهمیت دارد و موضوعی ثابت شده است از سویی شست و شوی دست ها و پرهیز از مسافرت در جلوگیری از بیماری کرونا اهمیت زیادی دارد در حالی که این توصیه ها گاهی در فضای مجازی ابتر می ماند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو