صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

رئیس كمیته جمعیت دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی: گزارش‌های متعارض انتظار برای تصویب طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده را بی اثر کرده است

رئیس کمیته جمعیت دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده در مجلس حدود 7 سال است که به خاطر گزارش‌های متعارضی که به مسئولین داده می‌شود، مانده است.

1399/03/01
|
07:18

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت و گو با موضوع روز ملی جمعیت و انتقال پایتخت به جغرافیای امن‌تر با دکتر محمدجواد محمودی رئیس کمیته جمعیت دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و دکتر محمدجلال عباس شوازی رئیس انجمن جمعیت شناسی ایران به صورت تلفنی گفتگو کرد.

محمدجلال عباس شوازی جمعیت را موضوعی استراتژیک که نیازمند سیاست گذاری و برنامه‌های کوتاه مدت و دراز مدت است دانست و گفت: جمعیت تحولاتی دارد که در هر زمانی باید آن تحولات و تغییراتی که روی ساختارهای جمعتی می‌گذارد و نیازهایی که ایجاد می‌شود رصد کرد، به طور دقیق شناخت و در اختیار سیاستگذاران قرار داد و سیاستگذاران سیاست‌هایی را تدوین و اجرا کنند که پاسخگوی نیازهای آن جمعیت یا ساختار سنی و جنسی و سایر الگوهای جمعیتی باشد.

رئیس‌انجمن جمعیت شناسی ایران با اشاره به اینکه سیاست‌های جمعیتی در سال 1393 تدوین و ابلاغ شده است، اظهار کرد: انجمن جمعیت‌شناسی و موسسات جمعیتی وظیفه‌شان رصد تحولات جمعیتی، شناخت تحولات جمعیتی و در اختیار گذاشتن نتایج به سیاستگذاران است و همین طور کمک به برنامه ریزان که در جلسات مختلف برنامه ریزی شرکت کنند و دیدگاه‌های تخصصی خودشان را در رابطه با جمعیت اعلام کنند.

این جمعیت شناس با بیان اینکه تا به حال کنفرانس‌های مختلف و جلسات متعددی برگزار شده است، گفت: نمایندگان انجمن جمعیت شناسی و اعضای انجمن جمعیت شناسی که در سازمان‌ها و نهادهای مختلفی هستند تا آنجایی که از آن‌ها خواسته شده دیدگاه‌های تخصصی خودشان را در راستای سیاست‌های جمعیتی ارائه کردند و این شناختی که نسبت به وضعیت جمعیت ایجاد شده برگرفته از مطالعات و تحقیقاتی است که توسط محققین جمعیتی، اقتصادی و اجتماعی ارائه شده است.

در ادامه محمدجواد محمودی با اشاره به اینکه یکی از وظایف همه محققین یا دستگاه‌های متولی جمعیت این است که تحولات جمعیتی را رصد کنند در عین حال گفت: برای رصد کردن باید متولی خاص برای آمارهای جمعیتی داشته باشیم که در اعلام آمارهای جمعیتی انقدر تناقض نداشته باشیم. ما باید برای اعلام آمارهای جمعیتی مرکز آمار ایران را به رسمیت بشناسیم و بحث‌های نرخ رشد جمعیت و بارداری و اکثر شاخص‌های جمعیتی را از یک مرکز بگیریم تا با این همه تناقض مواجه نشویم.

وی گزارش‌های متناقض را به عنوان مهم ترین مشکل یا مانع تحقق سیاست‌های جمعتی در ایران دانست و اظهار کرد: پالس‌ها یا گزارش‌های مختلفی که به مسئولین نظام داده می‌شود با هم نمی‌خواند. یکسری از گزارش‌های به مسئولین نظام داده می‌شود که وضعیت خیلی بحرانی است و یکسری برعکس می‌گوید وضعیت خیلی خوب است. به همین دلیل طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده در مجلس حدود 7 سال است که به خاطر این گزارش‌های متعارضی است که به مسئولین داده می‌شود مانده است.

رئیس کمیته جمعیت دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: طرح جامع جمعیتی در مجلس به هر دلیلی بر مبنای سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری تدوین شده و این باید هر چه زودتر تصویب شود تا ما بتوانیم تصمیم بگیریم.

وی به گمانه زنی‌ها برای انتقال پایتخت اشاره کرد و گفت: در سیاست‌های کلی جمعیت ماده 9 به باز توزیع فضایی و جغرافیایی جمعیت، ماده 10 به حفظ و جذب جمعیت در روستاها و ماده 11 به مدیریت مهاجرت به داخل و خارج اشاره شده است. یعنی در سیاست‌های کلی این‌ها دیده شده منتها باید بر رویش کار کنند وگرنه انتقال پایتخت به خودی خود ممکن است خوب باشد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو