صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

کسب تجربه‌ای گرانسنگ در برگزاری نمایشگاه مجازی عفاف و حجاب

یک فعال تولید محصولات عفاف و حجاب برگزاری نمایشگاه مجازی عفاف و حجاب در سال جاری را تحت تأثیر شرایط کرونایی یک تجربه گرانسنگ برای کشور معرفی کرد.

1399/03/11
|
13:15

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، حسن بنیانیان، رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای عالی انقلاب فرهنگی در برنامه صبح و گفت و گو با اشاره به اینکه فضای مجازی به عنوان مکمل روابط دنیای حقیقی است، گفت: باید به فضای مجازی به عنوان مکمل روابط انسان‌ها نگاه کنیم که مکمل فعالیت در دنیای حقیقی می‌شود.
وی گفت: در دنیای حقیقی روابطی داریم که قابل جایگزین شدن نیست. به عنوان مثال هیچ چیزی جایگزین نماز جماعت نمی‌شود و ارتباطاتی که میان افراد با اقامه نماز جماعت صورت می‌گیرد اثر ویژه‌ای دارد. نماز جماعت تأثیر متقابلی در دیدارهایمان دارد. از سویی تأثیر غیرمستقیمی در تربیت کودکان دارد. با این حال فضای مجازی را می‌توان برای تأمین اندیشه‌ها و دلایل منطقی مورد استفاده قرار داد.

فضای مجازی در خدمت کاستی روابط بینافردی

بنیانیان خاطرنشان کرد: در فضای مجازی افراد مسلط می‌توانند به سوالات پاسخ دهند، هم اکنون با توجه به شرایط فرهنگی و روش‌های سنتی‌مان کرونا موجب شده است که اثرگذاری‌هایی به وجود بیاید. از سویی فضای مجازی ارتباطات‌مان را کمرنگ کرده است.
رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه هیچ چیزی جایگزین روابط ملموس با پدر و مادر نمی‌شود، ادامه داد: فضای مجازی باید در خدمت رفع کاستی‌های ارتباطات رو در رو شود.

نمایشگاه مجازی عفاف و حجاب کمک به طرح سوالات یواشکی

وی درباره تأثیر فضای مجازی بر عفاف و حجاب هم پاسخ داد: برخی افراد درباره عفاف و حجاب سوأل‌هایی دارند که در فضای واقعی خجالت می‌کشند آنها را طرح کنند. اما در فضای مجازی امکان طرح کردن‌شان را دارند. برخی افراد تفکری دارند که درباره عفاف و حجاب مطرح است و می‌توانند از ظرفیت فضای مجازی بهره بگیرند. استفاده از این بستر کمک می‌کند که فضای مجازی و حقیقی به عنوان مکمل هم مورد استفاده قرار بگیرد.

استقبال میلیونی از نمایشگاه مجازی عفاف و حجاب

در ادامه این برنامه میثم نژاد رمضانی از تولید کنندگان محصولات حجاب و عفاف با بیان اینکه در سال جاری به دلیل شرایط کرونایی، نمایشگاه بین المللی قرآن کریم و به تبع آن بخش جنبی آن که به عرضه محصولات حجاب و عفاف اختصاص داشت برگزار نشد، گفت: برهمین اساس تصمیم گرفته شد که نمایشگاه حجاب و عفاف به صورت مجازی برگزار شود.
وی افزود: برای برگزاری نمایشگاه حجاب و عفاف مجازی، نهادهای مختلفی همچون معاونت علمی فناوری ریاست جمهور، انجمن حجاب و عفاف و یک شتاب دهنده کمک‌هایی انجام دهند. در مدت 20 روزی که زمان برای برگزاری این نمایشگاه در نظر گرفته شد استقبال خوب و میلیونی صورت گرفته است و افراد از سایت نمایشگاه بازدید کرده‌اند یا برای خرید اقدام می‌کنند.

تفاوت میان ماهیت نمایشگاه حقیقی و مجازی

وی ادامه داد: میان برگزاری نمایشگاه حجاب و عفاف در دنیای حقیقی با فضای مجازی تفاوت است، نمایشگاه مجازی یک تجربه گرانسنگ بود. گمان‌مان این نبود که چنین استقبالی از نمایشگاه صورت بگیرد به همین دلیل با وجودی که قرار بود نمایشگاه روز 10 خرداد به اتمام برسد مدت برگزاری این نمایشگاه تمدید شد.
نژاد رمضانی گفت: هنوز سوالات زیادی از سوی بازدید کنندگان نمایشگاه وجود دارند که در نمایشگاه مجازی عفاف و حجاب مطرح می‌شود. خریداران زیادی هم مشغول خرید هستند به همین دلیل تصمیم گرفتیم نمایشگاه تا روز 21 تیرماه یعنی روز ملی حجاب و عفاف ادامه پیدا کند.

درخواست یک تولید کننده از مسئولان

این فعال صنعت تولید محصولات حجاب و عفاف با اشاره به اینکه در نمایشگاه‌های عرضه محصولات عفاف و حجاب بیشتر موضوع فروش را دنبال می‌کنیم در حالی که فضای تعاملی در جشنواره دیده می‌شود، ادامه داد: فروشندگان محصولات عفاف و حجاب حامی ویژه‌ای ندارند و کارگاه‌های خانگی و غیرخانگی فعال در این صنعت حمایتی نمی‌شوند. بنابراین تقاضا دارم از مسئولان و متولیان امر که از صنعت حجاب حمایت ویژه‌ای صورت گیرد چرا که این صنعت جنبه ملی و مذهبی دارد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو