صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

فتح الله بیات: بیش از 95 درصد کارگران قرارداد موقت دارند

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی درباره امنیت شغلی کارگران گفت: هیچکدام از کارگران فصلی و قراردادی ما امنیت شغلی ندارند.

1399/03/12
|
13:26

به گزارش گروه کارگری پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو؛ فرامرز توفیقی (رئیس و عضو کمیته دستمزد در شورای عالی کار) درباره کم بودن مستمری بازنشستگان گفت: ماده 111 قانون تأمین اجتماعی ارتباط مستقیم با ماده 41 قانون کار دارد و مادامی که به فکر سرکوب دستمزدها باشیم و نتوانیم دستمزدها را عادلانه و واقعی کنیم، قطعا وضعیت برای ما همین خواهد بود.
توفیقی درباره اینکه مقصودش از ما چه کسانی است، عنوان کرد: در پله اول این ما، از دولت، قوه مجریه و وزارت صمت تشکیل شده است. قوه مجریه یکی از سه ضلع اصلی شورای کار است و از زمانی که سازمان تأمین اجتماعی در وزارت تعاون ادغام شد، ماهیت وزارت کار هم کارفرمایی شد.
وی با بیان اینکه دولت به عنوان یکی از اضلاع اصلی به‌عنوان کارفرمای بزرگ ما محسوب می‌شود، توضیح داد: در ماده ای در شورای عالی کار به صراحت آمده دو عضو دولتی شورا باید افراد بصیر و مطلع در امور اجتماعی و اقتصادی باشند.
رئیس و عضو کمیته دستمزد در شورای عالی کار افزود: دلیل آوردن روند اجتماعی به وسیله قانون‌گذار این است که می‌داند ماهیت دستمزد تعیین‌کننده ابتدایی ترین تشکل اجتماعی؛ یعنی خانواده است. بنابراین باید به زیرساخت‌های اجتماعی آن نیز فکر کنیم. مادامی که به مزد از جنس پول نگاه کنیم، نه دوام و نه بقاء و تشکیل خانواده درست می‌شود و نتیجه آن کاهش نرخ جمعیت‌آوری ما به زیر یک درصد است.
توفیقی درباره مسائل مربوط به تأمین اجتماعی سوالاتی مطرح کرد و گفت: چرا سازمان تأمین اجتماعی به یاد ندارد که هزاران میلیارد تومان از دولت طلبکار است؟... چرا تأمین اجتماعی فراموش کرده که نظام هماهنگی پرداخت صرفاً برای کارگران دولت و مستخدمان کشوری و لشکری نیست بلکه برای مستخدمان سازمان تأمین اجتماعی هم هست. چرا تأمین اجتماعی در هیأت امنا وقتی می‌خواهند درباره ماده 111 تصمیم بگیرند به سمت و سوی درمان درد و ارتقای درآمد بازنشستگان نمی‌روند و چرا به ماده 41 و سرکوب مزد توجه می‌کنند؟
رئیس و عضو کمیته دستمزد در شورای عالی کار افزود: وقتی سازمان تأمین اجتماعی در وزارت کار ادغام شد تبدیل به جنس دولتی شد و متأسفانه یک بنگاه غیر انتفاعی را در یک تصمیم‌گیری اشتباه در قوه مقننه به دولت هدیه کردند و دولت خود را صاحب آن دانست و به همین دلیل در آنجا هم ما دچار سرکوب مستمری بازنشستگان هم در شورای کار و هم در هیأت امنای تأمین اجتماعی هستیم.

*محاسبه حقوق براساس میانگین دوسال آخر
در ادامه سیدمحمدعلی جنانی (مدیرکل سابق فنی مستمری‌های سازمان تأمین اجتماعی) درباره اینکه چرا هنوز نگاه کارفرمایی وجود دارد و همچنان مستمری بگیران ما دریافتی کمی دارند، گفت: بحث تعیین مزد نشأت گرفته از قوانین است و دو ماده قانونی وجود دارد که وضعیت مستمری بگیران و شرایط احراز آنها را تعیین می‌کند.
وی درباره مواد قانونی که شرایط مستمری بگیران را مشخص می‌کند عنوان کرد: ماده 76 قانون تأمین اجتماعی شرایط احراز سن و سابقه را در قالب چهار تبصره تعیین می‌کند و ماده 77 و تبصره آن درباره نحوه محاسبه مستمری‌ها صحبت می‌کند؛ یعنی سازمان تأمین اجتماعی بر اساس میزان ورودی‌ها و مأخذ حق بیمه بر اساس فهرستی که کارفرما می‌گوید، مستمری پرداخت می‌کند.
مدیرکل سابق فنی مستمری‌های سازمان تأمین اجتماعی خاطرنشان کرد: وقتی شورای عالی کار مزد کارگر را در هرسال تعیین می‌کند کارفرما هم براساس فهرستی که از کارگر دارد، دستمزد پرداخت می‌کند.
جنانی یادآوری کرد: سازمان تأمین اجتماعی پذیرنده فهرست بیمه است و مشکلات در روابط، قراردادهای کار و گریز از پرداخت حق بیمه وجود دارد؛ حق بیمه‌ای که کارگر در جایی نباشد، اما کارفرما فهرست‌ها را بر مبنای حداقل می‌دهد و منابع سازمان را تهدید می‌کند و تمام این مشکلات وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه مشکلات کارگر، کارفرما و روابط کار در حوزه تأمین اجتماعی مطرح نیست، افزود: در حوزه تأمین اجتماعی چیزی است که وارد فهرست می‌شود و ما دوسال آخر فهرست را به‌عنوان میانگین برای پرداخت حق مستمری درنظر می‌گیریم.

*بیش از 95 درصد کارگران قرارداد موقت دارند
در ادامه، فتح‌الله بیات (رئیس اتحادیه کارگران قراردادی) درباره اینکه اتحادیه کارگران چه راه حلی برای این کار دارد تا در فرصت مناسب به کرسی نشانده شود، گفت: ما با دو مبحث امنیت شغلی و معیشت کارگران رو‌به‌رو هستیم و امروز هم کارگران شاغل و بازنشسته امنیت معیشتی ندارند و هیچکدام از کارگران فصلی و قراردادی ما امنیت شغلی ندارند. متأسفانه بیش از 95 درصد از کارگران ما به صورت قرارداد موقت کار می‌کنند. با توجه به شرایط تأمین اجتماعی و مطالبات این سازمان از دولت مـتأسفانه نمی‌دانم کی قرار است به سامان درستی برسیم.
رئیس اتحادیه کارگران قراردادی افزود: راهکار این است که دولت بدهی سازمان تأمین اجتماعی را پرداخت کند تا این سازمان بتواند به شاغلان و بازنشستگان خود خدمات ارائه دهد. چرا با کسی که حق و حقوق بیمه را خودش پرداخت می‌کند، برخورد درستی صورت نمی‌گیرد؟... این دوگانگی و تبعیض کارگران را آزار می‌دهد و باید این تبعیض و بی‌عدالتی در حقوق و دستمزد از بین برود.
انتهای پیام/

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو