صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

عموم بازنشستگان زیرخط فقر هستند

رئیس اتحادیه پیشکسوتان کارگری درباره کارگران و بازنشستگان گفت: امروز عموم بازنشستگان ما زیرخط فقر زندگی می‌کنند.

1399/03/12
|
14:18

حسن صادقی (رئیس اتحادیه پیشکسوتان کارگری) درباره انتظارات خود از مجلس یازدهم در زمینه کارگران گفت: انتظار ما احقاق حق کارگران در حوزه امنیت شغلی و تکریم بازنشستگان است، چون در این سالها بازنشستگان وکارگران ما با کم مهری رو‌به‌رو بودند.
رئیس اتحادیه پیشکسوتان کارگری با ارائه پیشنهاد و راهکاری برای کاهش فشار اقتصادی روی کارگران عنوان کرد: اقتصاد ایران غیرتولیدی و فاصله گرفتن از تولید موجب رکود شده است، چون سرمایه و تولید موجب زایش اشتغال می‌شود. کار مجلس یازدهم باید خارج کردن اقتصاد کشور از حالت شعاری باشد و اقتصاد ایران را تولیدمحور کند.
صادقی درباره مطالبات سازمان تأمین اجتماعی بیان کرد: انباشت مطالبات سازمان تأمین اجتماعی، این سازمان را در وضعیتی قرار داده که نمی‌تواند خدمات به‌روز ارائه دهد و پاسخگوی هزینه‌ها باشد و مجلس باید برای این موضوع فکری کند و از محل ثروت‌های خوداشتغالی دولت مطالبات تأمین اجتماعی را پرداخت کند تا تأمین اجتماعی به سمت همسان‌سازی و به‌روز کردن حقوق بازنشستگان حرکت کند.
وی با بیان اینکه درحال حاضر وضعیت بازنشستگان تأمین اجتماعی به شدت اسف‌بار است، افزود: من در بین توده کارگران هستم و عموم بازنشستگان ما زیرخط فقر زندگی می‌کنند و باید راهی برای آن پیدا کرد.

*در دهه پیشرفت و عدالت نمره قابل قبولی نگرفتیم
در ادامه، حجت الاسلام محمدرضا میرتاج‌الدینی (نماینده منتخب مجلس یازدهم) درباره اقدامات و تصمیمات آینده مجلس برای افزایش امنیت شغلی کارگران گفت: شورای عالی کار مرجع عالی تصمیم‌گیری درباره مباحث کارگری با حضور نمایندگان دولت، کارفرما و کارگران است. معتقدم اگر تصمیم‌گیری در شورای عالی کار عادلانه و متناسب باشد، خیلی از مشکلات حل می‌شود.
میرتاج‌الدینی درباره تعیین حقوق کارگران عنوان کرد: امسال برای تعیین حقوق کارگران شاهد بودیم درصد تعیین شده برای افزایش حقوق کارگران را نپذیرفتند و امضاء نکردند، اما تصمیم‌ها باید به گونه‌ای باشد که رضایت هر سه گروه تأمین شود.
وی افزود: تلاش ما در مجلس یازدهم به این سمت است که تصمیم‌گیری‌ها بر مبنای عدالت و دور از تبعیض باشد و مقام معظم رهبری در نامه‌ای که برای شروع کار مجلس دادند، روی این نکته تأکید کردند و فرمودند که در دهه پیشرفت و عدالت نمره قابل قبولی نگرفتیم و رهبر معظم انقلاب از این موضوع راضی نیست.
نماینده مجلس یازدهم با تأکید براینکه تصمیم‌ها باید به گونه‌ای باشد که احساس رضایتمندی در میان مردم و کارگران به وجود بیاید، گفت: سازمان تأمین اجتماعی نمی‌تواند به دلیل کمبود حمایت از پس تمام این مسائل بربیاید.
انتهای پیام/

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو