صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

کم و کیف برگزاری مراسم ارتحال امام خمینی (ره)

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران از چگونگی برگزاری مراسم ارتحال امام خمینی (ره) در روز 14 خرداد تحت شرایط کرونایی گفت.

1399/03/13
|
10:03

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، مهدی بادپا رئیس مرکز تبیین اندیشه امام خمینی (ره) و رهبری در دانشگاه ها با اشاره به اینکه واحد درسی اندیشه امام در بعضی دانشگاه ها ارائه می شود اما باید جذابیت آن و همچنین ضریب نفوذش بررسی شود، گفت: دانشجویان به دلیل تمرکز بر درس های تخصصی شان –ممکن است- توجه کافی به این درس عمومی نداشته باشند.

معرفی امام در کانون های دانشگاهی

وی درباره آشنا کردن جوانان با اندیشه های امام خمینی (ره) گفت: در تشکل های دانشجویی و فعالیت فوق برنامه فعالیت و سیره امام را معرفی می کنیم، اگر در دانشگاه و کانون هایش این معرفی اتفاق بیفتد، اهداف امام در میان جوانان نهادینه می شود.
بادپا همچنین گفت: برای سال جاری در سال جاری می خواهیم یک سیر مطالعاتی برای اندیشه امام بگذاریم که به همین منظور کتاب شرح دعای سحر امام خمینی (ره) انتخاب شده است. کتابی که به زبان عربی بوده و حاوی مضامین عمیق عرفانی است.

شرح دعای سحر جذاب برای جوانان

وی ادامه داد: این کتاب در سن 27 سالگی امام خمینی (ره) نگاشته شده است و برای جوانان در این سن جذابیت دارد که ببینند جوانی در سن و سال خودشان چنین اثری را به رشته تحریر درآورده است.
رئیس مرکز تبیین اندیشه امام خمینی (ره) و رهبری در دانشگاه با اشاره به اینکه امام خمینی (ره) زمانی با محمدرضا شاه مبارزه کرد که کسی جرأت این کار را نداشت، گفت: ایشان با وجودی که مرجع تقلید بود و جایگاه خودش را داشت و در آن زمان می توانست با شاه مکاتبه داشته باشد اما راه مبارزه را انتخاب کرد. او با درک درست از تاریخ معاصر و شناخت درست از جریان روشنفکری انقلاب را مدیریت کرد.

کتاب نظریه ولایت فقیه اثری مهم

بادپا با بیان اینکه اگر به سرنوشت بسیاری از انقلاب ها از جمله انقلاب مشروطه و .... نگاه کنیم خواهیم دید که آنها منحرف شدند، گفت: به برکت خون شهیدان راه انقلاب اسلامی ادامه دارد، انقلاب اسلامی با توجه به نگاه امام خمینی (ره) فقط هدفش سرنگونی شاه نبود بلکه برنامه هایی برای بعد خود داشت و به همین جهت ملاحظه می کنیم امام خمینی (ره) کتاب نظریه ولایت فقیه را سال ها پیش از پیروزی انقلاب تدوین کرد که شاید مهم ترین کتاب قرن اخیر بوده است.
وی ادامه داد: امام خمینی (ره) با شناخت تاریخ برای نسل ها برنامه ریخت.

مخالفت امام و رهبری با رفاه زدگی

بادپا با طرح این موضوع که الان در کشور مشکلاتی همچون «رفاه زدگی» و «آقازاده زدگی» داریم، خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی در بعضی زمینه ها مثل استقلال و پیشرفت و نیز در مبارزه با امپریالیسم جهانی موفق بوده است، اما در رفاه زدگی و حمایت اقشاری از مردم موفق نبوده است. این مسائل فجیع هستند، هرچند بر این گمان هستم که انقلاب از ابتدای پیروزی توانسته از گردنه های سختی عبور کند و امیدواریم از این سختی هم بگذرد.
وی در بخش دیگری از صحبت خود با قرائت جملاتی از امام خمینی (ره) بعد از پیروزی انقلاب اسلامی که درباره نگاهش به موضوع رفاه طلبی و خوی کاخ نشینی بود، بود به طرح این موضوع پرداخت که مقام معظم رهبری هم با چنین خوی و خصلتی موافق نیستند و توصیه به پرهیز از تجمل گرایی می کنند.

برنامه های 14 خرداد تحت تأثیر کرونا

در بخش دیگری از این برنامه هم حجت الاسلام سید حسین محمودی، رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران درباره ویژه برنامه های روز 14 خرداد در شهر تهران با عرض تسلیت به مناسبت سالگرد درگذشت امام خمینی (ره) گفت: هرسال برای این مناسبت یک برنامه میدانی بزرگ برپا می شد و مراسم ویژه ای در حرم ایشان برگزار می کردیم. اما امسال به دلیل شرایط کرونایی در اغلب نقاط کشور نمی توانیم مراسمی در حرم امام خمینی (ره) داشته باشیم.
وی افزود: در نقاطی از کشور که شرایط کرونایی سفید است با رعایت ضوابط بهداشتی تجمع شکل می گیرد.

فضای مجازی بستر مناسب برپایی مراسم

محمودی تصریح کرد: در تهران در حوزه های دیگر خلاء برگزاری مراسم حضوری را می خواهیم پرکنیم. همچنین به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) و سالروز قیام 15 خرداد، فردا صبح سخنرانی مقام معظم رهبری را در ساعت 11 صبح خواهیم داشت که از طریق رسانه ها منعکس می شود.
وی ادامه داد: در کنار این مراسم سخنرانی در حوزه های تبلیغی و فضاهای رسانه ای هم برنامه های تبلیغی را دنبال می کنیم و در این بخش کارهای خوبی صورت گرفته است. در تهران بیلبوردها و تابلوهای شهری را در همین خصوص با توجه به وصیت های امام کار کردیم.
محمودی افزود: همچنین مسابقه های درباره آثار امام خمینی (ره) در فضای مجازی برگزار شده که هنوز در حال انجام است. این مسابقات به منظور تبیین امام اندیشه است. علاوه براینها یکسری کلیپ، پوستر، موشن گرافیک و... هم از سوی گروه های مختلف معتقد به اندیشه امام آماده شده است که تا فردا منتشر می شود.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو