صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

7 هزار معتاد متجاهر تست کرونا دادند

مدیر کل پیشگیری از آسیب سازمان بهزیستی با اشاره به مثبت شدن تست 55 نفر از معتادان متجاهر از انجام تست کرونای 7 هزار نفر از این افراد خبر داد.

1399/03/20
|
11:45

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، سید فرید براتی مدیر کل پیشگیری از آسیب سازمان بهزیستی در برنامه صبح و گفت و گو با اشاره به اینکه از اسفندماه جمع آوری معتادان به دلیل شرایط کرونا متوقف شد، گفت: این موضوع به دلیل ناشناخته ماندن بیماری بود و در ستاد درمان مقابله با کرونا این سیاست اتخاذ شد.

وی افزود: کرونا نگرفتن معتادان صحت ندارد و این موضوع یک شایعه ای بود. یکی از دلایل قوت گرفتن ای شایعه این بود که از کسانی که دچار کرونا می شوند و به مراکز وزارت بهداشت مراجعه می کردند هیچ کس نپرسید که آیا مواد مصرف می کنند یا خیر؛ الان هم که معتادان متجاهر دستگیر می شوند در میان شان افراد کرونایی وجود دارد و شاهد بودم 55 نفر از این افراد علائم ویروس کرونا را دارند.

براتی همچنین گفت: بعد از ایام نوروز و در اردیبهشت ماه ستاد کرونا اجازه پذیرش معتادان متجاهر را در مراکز داده است الان در 12 استان معتادان متجاهر دستگیر و به مراکز منتقل می شوند. در تهران برخی به سازمان بهزیستی تحویل شده اند و از 7 هزار نفرشان تست کرونا گرفته شده که 55 نفر جواب تست شان مثبت بوده است. از میان افرادی که 2 هفته را در قرنطینه گذرانده اند افرادی که سالم بودند به مراکز ماده 16 منتقل شده اند.

مدیر کل پیشگیری از آسیب سازمان بهزیستی اظهار داشت: برآورد 30 هزار نفری از معتادان متجاهر داریم و در تهران هم 15 هزار نفر معتاد متجاهر داریم. بعد از اجازه ستاد مقابله با کرونا در تهران قریب به نصف این افراد جمع آوری شده و تست بر آنها انجام شده است.

در ادامه براتی با بیان اینکه آخرین آمار معتادان در کشور براساس اعلام ستاد مبارزه با مواد مخدر 2 میلیون و 808 هزار نفر است به طرح این موضوع پرداخت که تا قبل از کرونا نزدیک به 90 درصد معتادان جمع آوری شده بودند و قرار بود در مراکز ناجا بیشتر هم بمانند اما با کرونا شرایط سخت تر شد. زیرساخت ها الان آماده است و اگر شرایط کرونایی بهتر شود مجدد این آمادگی وجود دارد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو