صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

سرپرست حقوقی سازمان حمایت خبر داد: گزارش تخلفات ارزی 42شرکت به سازمان تعزیرات رسید

سرپرست اداره کل حقوقی وتعزیرات سازمان حمایت ازمصرف کنندگان و ولید کنندگان ازگزارش تخلفات ارزی 42شرکت که دلار 4200تومانی دریافت کردند، خبرداد.

1399/03/27
|
12:00
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، دکتر سید مجتبی سجادی سرپرست اداره کل حقوقی و تعزیرات سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان در برنامه صبح و گفت و گو درباره تخلفات ارزی صورت گرفته 42 شرکت که ارز 4200 تومانی دریافت کردند تا کالاهای اساسی وارد کنند، این طور واکنش نشان داد: سازمان حمایت براساس وظایف قانونی خودش و در راستای حمایت از بخش تولید و مصرف کنندگان چنانچه با تخلفاتی از جمله اجرا نکردن تعهدات ارزی، اختلاف و احتکار مواجه شود پرونده را به قوه قضائیه راجاع می دهد.

*ارز را گرفتند اما کالا نیاوردند

وی افزود: در خصوص 42 شرکت و تخلف ارزی 97 میلیون دلاری با توجه به توافق میان سازمان حمایت و بانک مرکزی درباره ارز 4200 تومانی متأسفانه شرکت ها کالاهایشان را وارد نکردند یا بخشی را وارد کشور کردند. همچنین برخی از شرکت های متخلف کالای وارداتی را براساس قیمت مصوب سازمان حمایت عرضه نکردند و در شکل دیگری از تخلف کالای دیگر به کشور آورده اند.
سجادی در ادامه گفت: شرکتی که ارز دولتی می گیرد کالا را باید به قیمت سازمان حمایت عرضه کند. در خصوص این شرکت هایی که تخلف کرده اند هم پرونده ها به سازمان تعزیرات حکومتی رفته است و در صورت صدور احکام مقتضی درباره پرونده ها امیدواریم اموال به بیت المال بازگردد.

*هر شرکت میانگین 2 تا 2.5 میلیون دلار تخلف دارد

سرپرست اداره کل حقوقی و تعزیرات سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان با اشاره به اینکه هر شرکت به طور میانگین 2 تا 2.5 میلیون دلار ارز گرفته است، تصریح کرد: سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در بخش واردات کالا عهده دار مسئولیت سیاست گذاری نیست. برای کالاهای اساسی –خوراکی- وزارت کشاورزی نیازهایش را اعلام می کند و سازمان حمایت در بخش دیگری مربوط به عرضه سیاست گذاری می کند.
سجادی درباره سرنوشت این شرکت های متخلف که ارز دولتی دریافت کردند هم این طور توضیح داد: آن شرکت ها باید اسناد و مدارک شان را اعلام کنند، امکان دارد بخشی از شرکت ها تبرئه شود. الان سازمان حمایت – با توجه به مدارک- پی به تخلف برده است.

*شرایط اقتصادی زمینه ساز بخشی از تخلفات

وی افزود: در رابطه با کالاهای شوینده به تازگی تعدادی شرکت به تعزیرات رفته اند. سازمان حمایت خیلی جدی رصد می کند اما نمی توان گفت آنچه در سازمان حمایت پرونده تشکیل می شود قطعی است. باید توجه داشت که شرایط اقتصادی که در آن قرار داریم، می تواند بخشی از زمینه سازی های تخلف را ایجاد کند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو