صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

حمایت از زنجیره صنایع لبنیات به سمت مصرف کننده بیاید

مدیر روابط عمومی انجمن صنایع لبنی با اشاره به اینکه رابطه‌ای که بین قیمت شیر و قدرت خرید مردم وجود دارد و غیر قابل انکار است از لزوم حمایت از مصرف کنندگان محصولات این بخش گفت.

1399/04/01
|
10:30

مدیر روابط عمومی انجمن صنایع لبنی یک پیشنهاد برای توزیع شیر، ماست و پنیر میان دهک‌های پائین جامعه مطرح کرد که نیازمند همراهی دولت است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، محمد رضا بنی طبا مدیر روابط عمومی انجمن صنایع لبنی در برنامه صبح و گفتگو درباره خرید شیر به قیمت تضمینی از دامداران گفت: قیمت خرید شیر دو نوع است، گاهی شیری است که در بخش دامداری‌های کوچک تولیدی می‌شود و نوع دوم قیمت شیری که در دامداری صنعتی تولید شده است.
وی با بیان اینکه خرید شیر از دامداری‌های صنعتی بالاتر از قیمتی بوده که دولت در سال گذشته مصوب کرده است، افزود: این قیمت مصوب 2390 تومان است که خرداد سال گذشته تعیین شد. در حالی که از دامداری‌های صنعتی شیر به قمیت 2600 تا 2800 تومان و بالاتر خریداری شده است. و هرچه هوا گرم تر می‌شود قیمت خریداری بالاتر هم می‌رود.

شیر از دامداری‌های کوچک چطور تهیه می‌شود؟

بنی طبا درباره خرید شیر از دامداری‌های کوچک و چگونگی فرایند خرید گفت: در دامداری‌های کوچک تر ممکن است قیمت کمتری پرداخت شود، در این بخش قیمت خرید با انجمن نیست. بلکه افرادی از سطح دامداری‌ها شیر را جمع آوری می‌کنند و ما شیر را از کسی که جمع آوری کرده است خریداری می‌کنیم که البته از این افراد هم قیمت خریدمان بالاتر از نرخ مصوب است.
مدیر روابط عمومی انجمن صنایع لبنی با اشاره به اینکه گلایه مندی دامداران درباره پایین بودن قیمت شیر خریداری شده به حق است، گفت: واقعیت این است که هزینه‌های دامداران با افزایش مواجه شده است. آنها کنجاله سویا و موادی که در بازار تهیه می‌کنند قیمت بالاتری از نرخ مصوب پیدا کرده است. در این شرایط ما هم مجبوریم خرید شیر را با قیمت بالاتر از نرخ مصوب انجام دهیم.

حذف ارز ترجیحی واردات نهاده‌ها؛ آرزوی انجمن صنایع لبنیات

وی با بیان اینکه امیدوارم ارز ترجیحی واردات نهاده‌های دامی حذف شود و دولت اجازه بدهد که رقابت براساس عرضه و تقاضا صورت گیرد، گفت: دولت نباید دخالتی در بخش عرضه و تقاضای محصولات لبنی کند. استناد دولت برای اینکه در عرضه و قیمت دخالت کند این بوده است که می‌گوید چود در ابتدای چرخه پولی را به نهاده‌های دامی می‌دهم پس در بخش قیمت گذاری هم دخالت می‌کنم.
بنی طبا افزود: در هر صورت حذف حمایت از ابتدای صنعت لبنی می‌تواند گام خوبی برای نظام عرضه و تقاضا در کل چرخه صنعت باشد. حمایت‌هایی که دولت به شکل ارز انجام می‌داد را می‌تواند در قالب تسهیلات به صنایع کوچک و دامداری‌های کوچک بدهد. صنعت لبینات بدون دامداری بی معناست و باید از این دامداری‌ها حمایت درستی شود.

راه حل حمایت از مصرف کنندگان لبنیات

در بخش دیگری بنی طبا با اشاره به اینکه رابطه‌ای که بین قیمت شیر و قدرت خرید مردم وجود دارد یک موضوع واقعی بوده و قابل انکار نیست، اظهار داشت: حمایت‌ها در صنایع لبنی باید به انتهای زنجیره و مصرف کننده بیاید.
وی ادامه داد: در بخشی از جامعه مسأله اساسی فرهنگ سازی برای مصرف است، نه الزاما کاهش قدرت خرید؛ افرادی هستند که برای مصرف چیپس، پفک و روغن هزینه می‌کنند اما با گرانی کالاها اولین کالایی که از سبد خانوار حذف می‌کنند شیر است که این به فرهنگ مربوط می‌شود. این افراد برای خرید کالاهای مضر هزینه می‌کنند.
مدیر روابط عمومی انجمن صنایع لبنی ادامه داد: به دلیل کاهش سرانه مصرف لبنیات در دهک‌های پایین، شرکت‌های صنایع لبنی اعلام آمادگی کردند بیش از 2 میلیون تن شیر را که یک سوم محصولی است که به دست‌شان می‌رسد، به شکل سه قلم کالا با سه درصد سود در اختیار دهک‌های پایین جامعه قرار دهند. به شکل که پنیر، شیر و ماست را با سه درصد سود در کارخانه تحویل دولت دهند تا از طریق شبکه توزیع میان دهک‌های پایین قرار دهد و یا خود انجمن شبکه توزیع را در اختیار قرار گیرد. یکی از راه‌های توزیع اینگونه شیر از طریق میادین میوه و تره بار است و این شیوه یک راهکار حمایت از مصرف کننده است.

آمادگی انجمن صنایع لبنی برای خرید شیرین تر

وی افزود: برای اینکه گلایه دامداران از خرید شیرشان با قیمت پایین کاهش پیدا کند، از سوی تعاونی‌های انجمن حاضر هستیم با قیمت مصوب دولت در قراردادی ثابت مربوط به فصل‌های پرشیری و کم شیری شیر این دامداری‌های را خریداری کنیم. الان قیمت خرید شیر 3400 تومان است و بالاتر از قیمت مصوب خریداری می‌شود.


دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو