صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

مرغ ها به چله اعتصاب غذای اجباری رفتند

عضو هیأت مدیره صنعت طیور ومرغ کشور گفت: بیش از چهل روز هست که نهاده در اختیار کسی که مرغ تولید می‌کند قرار نمی‌گیرد.

1399/04/09
|
11:30

علی رستمی (مدیر نظارت بر محصولات کشاورزی سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان) درباره تکرار دوساله افزایش قیمت مرغ و وعده کاهش قیمت‌ها که محقق نشد، گفت: من این صحبت را که در دوسال گذشته با افزایش قیمت رو‌به‌رو بودیم، قبول ندارم و به دلیل کاهش تقاضا به دلیل کرونا در بازار مصرفی، مرغداران ما با هزینه‌های بالا و قیمت پایین مجبور به عرضه مرغ به بازار شدند.
رستمی درباره گرانی توضیح داد: روند تورم سالیانه، افزایش هزینه‌های تولید و دستمزد باعث می‌شود که هزینه‌های تولید ما در برخی موارد بالا برود. کار ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت تصویب هزینه‌های واقعی تولید با قیمتی است که باید عرضه شود و باید در شرایطی باشد که مرغدار بتواند تولید خود را تداوم بخشد، چون مهمترین عقد در تنظیم بازار یک کالا تأمین آن است.
مدیر نظارت بر محصولات کشاورزی سازمان حمایت افزود: اگر مرغدارم نتواند تأمین کند تنظیم بازار با مشکل رو‌به‌رو می‌شود و از گذشته تا 15 روز پیش با عدم پوشش مرغ برای هزینه‌های مرغداران مواجه بودیم و مرغداران ما با ضرر و زیان رو‌به‌رو بودند و این یکی از دلایل کاهش تولید ما بود.

*باز شدن رستوران ها قیمت مرغ را افزایش داد

وی در برنامه صبح و گفتگو خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی یکی افزایش تولید و برگشت تقاضا یعنی باز شدن رستوران‌ها موجب شد ما خودمان افزایش قیمت مرغ را در بازار از 12 هزار و 900 تومان به 15 هزار تومان بابت هزینه‌های سال جاری مصوب کنیم و برای ادامه تولید وضعیت مرغداران را با هزینه‌های واقعی مرغداری بررسی کردیم و شرکت پشتیبانی امور دام در هیچ دوره‌ای تا این میزان ذخایر نداشته.
رستمی یادآوری کرد: در حال حاضر وضعیت تولید مناسب است و ما با یک تنش ناشی از ضرر و زیان مرغداران رو‌به‌رو هستیم.
وی در پاسخ به اینکه آیا به‌نظرتان اظهارنظرهای مختلف موجب تلاطم در بازار نمی‌شود، عنوان کرد: دولت سیاست‌هایی که در ارتباط با تخصیص ارز و تأمین کالا و نهاده‌های دامی را از راه تولید داخل و واردات مشخص می‌کند.

* نهاده برای هر نفر 25 کیلو تعیین شد

در ادامه، فرهاد گیاهی (عضو هیأت مدیره صنعت طیور و مرغ کشور) در پاسخ به اینکه آیا آنچه در حوزه قیمت مرغ می‌گذرد به دلیل تلاطم در بازار است، گفت: ما در صنعت تولیدی کشور با روندی پیش می‌رویم که گاهی با چالش رو‌به‌رو می‌شویم، به عنوان مثال، ارزی که باید به شرکت‌های وارد‌کننده تعلق بگیرد معلوم نیست آیا پرداخت می‌شود یا خیر و اگر پرداخت می‌شود چرا نهاده‌ها را به مدت طولانی در اختیار ما می‌گذارند، چون کل نیاز کشور ما هفت میلیون نهاده است که دو سوم ذرت و یک سوم آن را سویا تشکیل می‌دهد.
گیاهی افزود: همین میزان نهاده برای دو میلیون تولید و برای سرانه هر نفر هم 25 کیلو تعیین شده، اگر قرار است همین را در 5 دوره تولید در اختیار قرار دهند، متأسفانه قرار نمی‌دهند. مرغداران در سطح کشور به محض اینکه در زمین جوجه ریخته می‌شود، پول به حساب شرکت‌های واردکننده توسط حواله‌جاتی از طریق سازمان جهاد کشاورزی و پشتیبانی پرداخت می‌شود.
عضو هیأت مدیره صنعت طیور و مرغ کشور افزود: بیش از چهل روز هست که نهاده در اختیار کسی که مرغ تولید می‌کند قرار نمی‌گیرد و باید بخشی از این پول را بردارد و از بازار آزاد که تهیه و تولید می‌شود با سود بالا خریداری می‌کند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو