صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

افزایش کرایه ها،کفاف سفره کوچک رانندگان تاکسی را نمی دهد

مدیرعامل اتحادیه تاکسی های شهری بااشاره به افزایش 23درصدی قیمت کرایه‌ها گفت: هزینه راننده‌ها بیشتر از 23درصد است و آنها مدعی هستند سفره کوچکی دارند.

1399/04/09
|
13:35

مرتضی ضامنی(مدیرعامل تاکسی‌های شهری کشور) با تعریف مختصری از تاکسی گفت: منظور ما از تاکسی خودروهای زرد رنگ و پلاک زرد رسمی است و مثل تمام کارهایی که افزایش سنواتی دارند، حوزه تاکسیرانی نیز دارد.
ضامنی افزود: در سال گذشته در آبان نرخ سوخت افزایش یافت و شوکی به قیمت تاکسی افزود و درآمد رانندگان کاسته شد و در آن زمان اجازه افزایش کرایه را تا پایان سال ندادند.
مدیرعامل تاکسی‌های شهری خاطرنشان کرد: در کنار تمام این مسائل شوک کرونا را نیز داشتیم که پروتکل‌هایی از طرف وزارت بهداشت به عنوان متولی این موضوع ابلاغ شد.
مدیرعامل تاکسی‌های شهری درباره اینکه چرا به جای افزایش یکباره 25 درصدی، قیمت کرایه‌ها به تدریج اضافه نشد، گفت: ما هرسال کرونا نداریم بلکه افزایش سنواتی معمول سالانه داریم که قاعده آن بر مبنای نرخ تورمی بانک مرکزی است و اگر این فرمول را هرسال اجرا کنیم، سفره راننده، همان سفره‌ای است که در سال گذشته بود.
ضامنی با اشاره به افزایش 23 درصدی قیمت کرایه‌ها عنوان کرد: حتی هزینه راننده‌ها بیشتر از این 23 درصد است و آنها مدعی هستند که سفره کوچکی دارند.

*در بسیاری عرصه‌ها با شوک قیمتی رو‌به‌رو بودیم

فرهاد طهماسبی(عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس) با اشاره به افزایش قیمت‌ها گفت: ما در بسیاری از عرصه‌های خدماتی، بهداشتی و درمانی در زمینه‌های مختلف با این شوک قیمتی رو‌به‌رو هستیم.
وی در خصوص اینکه چطور می‌توانیم این تناقض‌ها را برطرف کنیم، افزود: پاسخ این سوال را باید جایی بدهیم که دچار و درگیر تورمیم و زمانی که شاهد تورم افسارگسیخته هستیم، باید شاهد افزایش تورم در چنین حوزه‌هایی باشیم.
وی خاطرنشان کرد: معتقدم دولت باید در سطح کلان برنامه‌ریزی کند و یکی از تبعات افزایش نرخ ارز، افزایش قیمت اقلام مصرفی تاکسیداران و مرغداران است و این یک موضوع جزئی و موضعی نیست که به بخش تاکسیداران یا مرغداران وارد شویم بلکه تورم و افزایش قیمت یک موضوع کلی است.
طهماسبی درباره فعالیت مجلس یازدهم نیز بیان کرد: کمتر از یک ماه است که مجلس یازدهم برنامه خود را شروع کرده و قطعا برای مسائل و مشکلات از تیم اقتصادی دولت برنامه خواسته است. نواقص وجود دارد و آن را قبول داریم و اگر برنامه‌ریزی وجود داشت، شاهد اتفاقات این چنینی نبودیم و این نتیجه برنامه‌ریزی کلانی است که باید در یک دوره یکساله انجام می‌شد.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: مجلس یازدهم مصمم است و هیأت رئیسه با تیم اقتصادی دولت و برنامه‌ریزان اقتصادی که در دولت مسئولیت برنامه‌ریزی، کنترل و مهار وضعیتی که بر بازار پیش آمده را خواستند و امیدواریم به نتیجه مطلوب برسیم.

*دچار نوعی شعارزدگی هستیم

محمدعلی اسفنانی (مدیرکل سازمان تعزیرات حکومتی) درباره افزایش قیمت‌ها گفت: معتقدم دچار نوعی شعارزدگی هستیم و آنچه تا الان شنیدم قابلیت اجرا نداشت و به همین دلیل کشور دچار مشکل است.
اسفنانی افزود: وقتی قانونگذار قانون‌گذاری می‌کند، جانب همه کسانی که مشمول قانون می‌شوند را باید رعایت کند؛ یعنی وقتی قانون حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان را تصویب می‌کنیم؛ یعنی باید همزمان که مصرف کننده مورد توجه باشد، تولیدکننده هم باید مورد توجه باشد.
مدیرکل سازمان تعزیرات حکومتی بیان کرد: جایی که بحث افزایش قیمت کرایه را تعیین می‌کنیم باید حواسمان به مردمی که توان خرید کالا و امرار معاش ندارند، باشد و از طرفی هم باید نگاهمان به وضعیت معشیت مردم باشد.
اسفنانی افزود: در بحث کاری مکلفیم که قانون را رعایت کنیم و قانون به ما گفته قیمتی که ستاد تنظیم بازار تعیین می‌کند، اما با کمال تأسف مراجع قیمت‌گذاری زیادی در کشور داریم. برای ما تکلیف مشخص است و مازاد بر قیمتی که تعیین می‌شود، گران‌فروشی است و ما مجبوریم برخورد کنیم.
مدیرکل سازمان تعزیرات حکومتی بیان کرد: در شرایط فعلی اجازه تحلیل قضایا را نداریم و مجبوریم به قانون عمل کنیم، اما حداقل این توصیه برادارانه را به همه داریم که باید جانب هردو طرف دیده شود.
وی افزود: گاهی ستاد تنظیم بازار فاکتورهای تعیین بازار لبنیات را بررسی می‌کند و می‌گوید قیمت یک قالب پنیر یا قرص نان این قدر می‌شود، اما از طرف دیگر قیمت برای مصرف کننده بسیار بالاست و نمی‌توانیم دیگران را ملزم کنیم که کالا را پایین‌تر از قیمت تمام شده بفروشند، چون وقتی آسیب ببیند، تولید متوقف می‌شود.
اسفنانی عنوان کرد: چاره این است که اگر قرار بر افزایش قیمت است، افزایش قیمت از جایی مثل یارانه و وام تأمین شو

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو