صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

پیشنهاد جعفرقادری برای حذف دلالی در بخش کشاورزی

قادری معتقد است عرضه مستقیم به مصرف کننده راهکاری موثر برای دسترسی به قیمت های واقعی و حذف واسطه هاست.

1399/04/10
|
13:45

به گزارش "سرویس اقتصادی" سایت خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در برنامه "صبح و گفتگو" در رابطه با سوداگری در اقتصاد به ویژه بخش کشاورزی گفت: متاسفانه جهاد کشاورزی و مجموعه متولی تنظیم بازار به گونه ای عمل نکرد که فاصله بین مزرعه تا بازار محصولات کشاورزی کم شود.

وی افزود: وقتی کشاورز برای تأمین منابع مالی تولید محصولات، بسته بندی و کالارسانی به بازار مشکل دارد و اطلاعات لازم هم به او نمی رسد در نهایت تولید بیشتر و یا کمتر از نیاز بازار انجام می شود اما وزارت جهاد به عنوان متولی بخش کشاورزی می تواند این مسائل را حل کند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با انتقاد از بی توجهی به ابزار و امکانات فضای آی تی و آی سی تی در بخش توزیع گفت: عدم تقارن اطلاعات نیاز مصرف کننده و تولید محصول باعث شده که این شکاف و فاصله بین قیمت پرداختی مصرف کننده و قیمت دریافتی تولیدکننده همچنان وجود داشته باشد و روز به روز بیشتر شود.

این نماینده مجلس اضافه کرد: ما حتی در زمینه احداث سردخانه هم مشکل داریم، متاسفانه بخش قابل توجهی از محصولات کشاورزی به صورت ضایعات از دسترس خارج می شوند و در این میان، سازوکار توزیع کالا هم به گونه ای است که این رانتها فقط نصیب واسطه ها می شود.

قادری عرضه مستقیم کالا به مصرف کننده را راهکاری موثر برای دسترسی مصرف کننده به قیمت های واقعی مطرح کرد و گفت: تنها در این صورت است که واسطه ها حذف خواهند شد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار کرد: در شرایطی که شهرداری ها فضای بازار روز را در قالب مزایده در اختیار افراد قرار می دهند هیچ کنترلی هم بر قیمتها نخواهد شد.

در ادامه دکتر خسرو ابراهیمی نیا نائب رئیس اتاق اصناف گفت: پیدا کردن دلالان بر خلاف پدیده به وجود آمدن آنها در اقتصاد خیلی سخت است لذا ما اول باید عوامل دلالی و سوداگری را پیدا کنیم.

وی افزود: ما تعاونی های زیادی داشتیم که می توانستند در خود شهرها و منحصراً برای تولیدکنندگان باشند اما متاسفانه توجهی به این موضوع نشده است.

نائب رئیس اتاق اصناف با اشاره به اینکه هزینه بالا و اضافی حمل محصول تا میدان برای تولید کنندگان صرف نمی کند گفت: وزارت جهاد که در همه شهرها حضور دارد می تواند تعاونی و سردخانه هایی را ایجاد و با استفاده از این پتانسیل مشکلات را حل کند اما این خود ما هستیم که باعث رانت و سوداگری می شویم.

ابراهیمی نیا متذکر شد: اصناف شامل دو بخش اتحادیه بار فروشان میادین و اتحادیه میوه و تره بار در سطح شهر کاملاً هماهنگ هستند اما حلقه ای که باید اینها را به هم وصل کند وجود ندارد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو