صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

انتظار از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به اندازه ابزارها و لوازم در اختیارش باشد!

مدیر کل قوانین ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سالروز تأسیس این نهاد به تأکید این موضوع پرداخت که باید انتظار از ستاد به اندازه ابزارها و لوازم در اختیارش باشد.

1399/04/11
|
14:05

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، سید علی معصومی مدیر کل قوانین ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارزدر برنامه صبح گفت و گو در سالروز تأسیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: بعد از فرمان مقام معظم رهبری در سال 81 ستاد قاچاق کالا و ارز به عنوان نهاد مستقل در ریاست جمهوری تشکیل شد و این نهاد زیر نظر رئیس جمهور است.

*26 نهاد همراه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز

این مقام مسئول در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه این ستاد از سال 81 به بعد تغییرات جزئی داشته و به فعالیت خود تا کنون ادامه داده است، خاطر نشان کرد: بعد از اینکه قانون ستاد قاچاق کالا و ارز در سال 92 تصویب شد، 26 عضو از مجموعه قوای مختلف در بخش مقابله با قاچاق کالا و ارز مشغول به کار و فعالیت شدند.
معصومی با بیان اینکه ستاد مبارزه قاچاق کالا و ارز 4 وظیفه –اصلی- برعهده دارد، نظارت، پیشگیری، سیاستگذاری و برنامه ریزی را از مجموع این وظایف بر شمرد و اظهار داشت: تلاش ستاد قاچاق کالا و ارز این بوده است که سیل قاچاق را مدیریت کند، در مقاطعی موفق بوده و در مقاطعی توفیق کمتر بوده است.

*توقع به اندازه باشد

وی با بیان اینکه عملکرد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را قابل دفاع می دانم، در بخش دیگری ادامه داد: از این ستاد باید به اندازه ابزار و لوازمی که در اختیار دارد توقع داشت. [اشاره به موفق بودن عملکرد ستاد قاچاق کالا و ارز و محدودیت هایی که این نهاد دارد.]
مدیر کل قوانین ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در بخش دیگری با اشاره به تصویب نشدن لایحه ای که در بخش ارزی کمک کننده این ستاد است، تصریح کرد: در این لایحه مجموعه یکسری تخلفات را در حوزه ارز شناسایی کرده بودیم. البته امروز قاچاق ارز موضوعیت ندارد و تخلفاتی که در بخش ارزی داریم به عنوان مثال بازنگرداندن ارزهای ناشی از صادرات به عنوان قاچاق ارز نیست و وظیفه رسیدگی به آن مربوط به بانک مرکزی است.

*خلاءهای قانونی در مقابله با قاچاق

وی همچنین با اشاره به اینکه در بخش قاچاق کالاهایی همچون لوازم خانگی یکسری خلاء قانونی وجود دارد، ادامه داد: وقتی تقاضا در بازار وجود داشته باشد و توزیع و عرضه آن در کشور تکافوی لازم را نکند به طور طبیعی تقاضا به سمت قاچاق هدایت می شود، مدیریت تقاضا یکی از اصلی ترین موضوعات است.

*مشکلی که ستاد با معافیت ها دارد

معصومی افزود: تا وقتی تقاضا هدایت نشود امکان قاچاق هست. با انواع معافیت هایی که در کشور داده شده است همچون معافیت ملوانی و... بخشی از کالاها وارد کشور شده و ارز خارج می شود. [انتقاد از وضعیت معافیت هایی که برای ورود کالا هست و امکان پایین مدیریت شدن آن]
در پایان این مقام مسئول در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از دقت پایین در موضوع قاچاق ابراز گلایه کرد و به طرح این موضوع پرداخت که با اصلاحاتی که در بخش معافیت ها انجام شده است ورود کالا و منشأ ارز باید کنترل شود و ثبت سفارش صورت گیرد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو