صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

شبکه ملی اطلاعات؛ از ادعای دولت تا احساس خلاء حضورش توسط مردم

صاحبنظران حوزه فضای مجازی و اینترنت تأکید کردند که شبکه ملی اطلاعات علی رغم ادعای مسئولان در وزارت ارتباطات ایجاد نشده است و خلاء حضور آن توسط مردم احساس می‌شود.

1399/04/17
|
13:45

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، حسن نجفی سولاری کارشناس فضای مجازی و استاد دانشگاه در برنامه صبح و گفتگو درباره تکمیل نشده شبکه ملی اطلاعات گفت: در برنامه پنجم توسعه باید شبکه ملی اطلاعات تمام می‌شد، طبق آنچه مصوب بود باید زیرساخت‌های ایجاد این شبکه برای دولت هوشمند کامل می‌شد و برای کلیه آحاد کشور زیرساختی فراهم می‌شد که این شبکه ملی اطلاعات در دسترس همه قرار بگیرد.

شبکه ملی اطلاعات داریم یا نداریم؟

وی افزود: در حال حاضر وزارت ارتباطات می‌گوید که کار خود را انجام داده است، اما مردم و شرکت‌ها اثر آن را نمی‌بینند.
نجفی سولاری با اشاره به مثالی گفت: اگر فردی در تهران بخواهد شماره‌ای ثابت را شماره گیری کند فقط شماره داخلی را می‌گیرد و اگر بخواهد شماره شهرستانی را بگیرد ناگزیر به استفاده از کد است. برای تلفن‌های بین المللی هم کد در نظر گرفته شده آن کشور را باید بگیرد. گردش اطلاعات در داخل مشابه تلفن زدن بدون کد است. اگر بخواهیم مطلب، پیامی را از طریق اینترنت –در داخل کشور- ارسال کنیم به عنوان مثال از طریق اپراتورهای تلفن همراه این اطلاعات در بستر شبکه ملی اطلاعات به سرور کشورهای دیگر همچون آمریکا، فنلاند و... نرود.

یک مطالعه در روستایی نشان داد که نداریم!

این استاد دانشگاه در نقدی گفت: آقایانی که می‌گویند پهنای باند 7 ترابایتی در داخل کشور ایجاد کردیم، به آنها می‌گویم در یک نقطه روستایی کار مطالعاتی انجام دادم و متوجه شدم در آنجا اینترنت داخلی وجود ندارد و اگر خدماتی اینترنتی ارائه می‌شود بین المللی است.
وی در بیان ویژگی شبکه ملی اطلاعات گفت: شبکه ملی اطلاعات آن است که بدون مراجعه به سروهای بین الملیی بتوانیم کار داخلی خود را انجام دهیم.

راجع به شبکه ملی اطلاعات شفاف سازی شود

وی با بیان اینکه راه اندازی شبکه ملی اطلاعات را قانون تشخیص داده است و این موضوع باید اجرا شود، در نقد دیگری گفت: اینکه هر سه یا پنج سال مجادله‌ای در کشور درست کنیم درست نیست. اولین قدم این است که یک تعریف واضح و شفاف از شبکه ملی اطلاعات ارائه شود. از وزارت ارتباطات کسی انتظار خلق محتوا ندارد، آنچه قانون از وزارت ارتباطات مطالبه کرده است ایجاد یک زیر سیستم داخلی با متعلقاتش برای گردش ملی اطلاعات در داخل است.

اجبار یک کارگر به پرداخت بهای ترافیک بین الملل

در بخش دیگری این استاد دانشگاه گفت: وقتی یک مشکلی همچون کرونا در کشور ایجاد می‌شود، می‌خواهیم دانش آموزان از طریق شبکه ملی اطلاعات بتوانند درس بخوانند اما زیرساخت‌ها فراهم نیست. به همین دلیل می‌بینیم یک پدر که کارگر است، گوشی هوشمندی تهیه کرده است می‌بایست 50 هزار تومان پول اینترنت بین الملل پرداخت کند!
وی افزود: چنین موضوعی نشان می‌دهد شرایط برای گردش ملی اطلاعات در داخل فراهم نشده است.

شبکه ملی اطلاعات زمانی محقق می‌شود که...

در بخش دیگری روح الله مومن نسب کارشناس فضای مجازی هم در واکنش به موضوع این بخش از برنامه با اشاره به زمان بندی نادرست در این موضوع گفت: شبکه ملی اطلاعات زمانی که محقق شده است که کیفیت افزایش پیدا کند و قیمت کاهش پیدا کند.
وی به طرح این موضوع پرداخت که نرم افزارهای داخلی سرعت و کیفیت‌شان کم شده است، نسبت به محصولات داخلی بی مهری وجود دارد در حالی که اینترنت نسبت به خیلی حوزه‌ها جدی تر است به طرح این موضوع پرداخت که به عنوان مثال به لوازم خانگی داخلی و خودروسازی توجه می‌شود اما به شبکه ملی اطلاعات توجه نمی‌شود.

تست جالب یک پیام رسان با فیلترشکن

این کارشناس فضای مجازی گفت: با توجه به تستی که انجام دادیم متوجه شدیم یکی از پیام رسانها وقتی فیلتر شکن وصل باشد با سرعت بیشتری کار می‌کند.
وی با اشاره به خلاء نظارت به اپراتورها گفت: وقتی اپراتورهای ببینند با تماس داخلی درآمد کمتری دارند، هزینه تماس‌ها را به صورت بین الملل محاسبه می‌کنند.

وزارت ارتباطات جوابگو باشد

مومن نسب سپس با اشاره به نقش سه گانه وزارت ارتباطات همچون قوای سه گانه کشور گفت: وقتی مشکلی در کشور ایجاد می‌شود، این وزارتخانه باید مقابل آن مشکل جوابگو باشد و این فقط به ادعا کردن نیست.
وی افزود: در شرایط کنونی مردم یک انتظاری دارند که رقم‌های پولی که جا به جا می‌شود نظارت وجود داشته باشد.

حضور مافیا در توزیع ترافیک

مومن نسب با اشاره به اینکه رقم‌های بزرگی از محل پول تهیه اینترنت فراهم می‌شود به طرح این موضوع پرداخت که این درآمدها باعث می‌شود که صاحبان این درآمدها رسانه‌های بزرگ را می‌خرند یا اکانت فیک ایجاد می‌کنند. [اشاره به اینکه هدف‌های تبلیغاتی با این کارها دنبال می‌شود]
وی با بیان اینکه باید دست مفسدین از فضای مجازی کوتاه شود، اظهار داشت: تا وقتی که مافیای توزیع ترافیک و توزیع گوشی تلفن همراه در کشور فعال هستند هیچ کدام از مجموعه‌های داخلی موفق نخواهند شد.
وی یک مشکل در این بخش را دامپینگ کردن عنوان کرد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو