صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی : دخانیات با گسیختگی مدیریتی روبه رو است

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: زمانی که وارد مداخله می شویم تا وضع مصرف دخانیات را تغییر دهیم به مشکل بر می خوریم چون نه سندی تهیه می کنیم تا راهکار های مخصوصی را به ما بدهد و نه اگر هم تهیه شود می توانیم با همدیگر حل کنیم.

1396/03/10
|
11:30

برنامه "صبح و گفت و گو" رادیو گفت وگو با موضوع روز جهانی بدون دخانیات و با حضور دکتر زهرا حسامی معاون درمان مرکز تحقیقات کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دکتر حبیب امامی عضو هیئت علمی و استاد دانشگاه شهید بهشتی به روی آنتن رفت.

دکتر زهرا حسامی با ابراز تاسف از افزایش شیوع مصرف دخانیات در کشور گفت: علاوه بر این سن مصرف کاهش یافته و رغبت و میل استعمال به دخانیات در بین سنین پایین و نوجوانان افزایش پیدا کرده و این مختص به ایران نیست و در سطح جهان شاهد این مسئله هستیم.

وی افزود: متاسفانه شاهد پدید آمدن ادوات جدید استعال دخانیات و میل و رغبت مردم به استفاده از این نوع مواد دخانی از جمله قلیان که در کشور ما متاسفانه باب شده و ما باز شاهد افزایش شیوع مصرف قلیان در بین افراد جوان و دخترها هستیم.

معاون درمان مرکز تحقیقات کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اظهار به اینکه در سال های اخیر اتفاقات خوبی در حوزه دخانیات نیز افتاده از جمله ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی، تصریح کرد: البته این موضوع بیشتر شامل سیگار می شود ولی در رابطه با قلیان ما همچنان با معضل زیادی روبه رو هستیم و در بسیاری از اماکن تفریحی و مکان هایی که افراد برای گردش مراجعه می کنند، می بینیم که قلیان استفاده می شود و میل و رغبت خانواده ها، جوان ها و به خصوص دختران به قلیان را داریم.

وی هشدار داد: ما با اپیدمی مصرف قلیان که بسیار خطرناک است و می تواند خیلی خطرناکتر از سیگار هم باشد، روبه رو هستیم.

در ادامه دکتر حبیب امامی در خصوص وضعیت جامعه نسبت به مصرف دخانیات گفت: تا زمانی که سیاست های مشترک بین گروه های مختلفی که در رابطه با دخانیات کار می کنند، پیدا نکنیم و به آن عمل نکینم وضعیت همینگونه است.

وی یادآور شد: در سال 76 زمانی که وارد دانشگاه شهید بهشتی شدم شیوع سیگار برابر شیوع سیگار در امروز است و این نشان دهنده این است که هیچ تغییری در شیوع سیگار و دخانیات نشده علاوه بر اینکه قلیان نیز اضافه شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی یک گسیختگی مدیریتی در رابطه با دخانیات وجود دارد، تصریح کرد: اگر از زاویه تحقیقات نگاه کنید بیش از 90 درصد تحقیقاتی که در رابطه با دخانیات و سیگار انجام می شود، وضع موجود را به ما می گوید ولی زمانی که وارد مداخله می شویم تا این وضع را تغییر دهیم در آنجا به مشکل بر می خوریم چون نه سندی تهیه می کنیم تا راهکار های مخصوصی را به ما بدهد و نه اگر هم تهیه شود می توانیم با همدیگر حل کنیم.

وی متذکر شد: وجود برنامه و استراتژی، هماهنگی بین بخشی ، استمرار و جدی گرفتن قانون توسط ضابطین قانون و زمان است که می تواند برای کاهش مصرف دخانیات در کشور کمک کند.

امامی در خصوص مضرات قلیان عنوان کرد: بخاطر موادی که در قلیان استفاده می شود خطرات زیادی برای سلامتی دارد از آسم گرفته تا بیماری های بدخیم سرطانی از جمله سرطان ریه. از طرفی از نظر روانی بر افراد تاثیر می گذارد و سلامت روان را مختل خواهد کرد.

برنامه "صبح و گفت و گو" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 7 صبح از شبکه رادیویی گفت وگو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو گفت وگو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو