صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

قانون حمایت از مصرف کننده وتولید کننده باید اصلاح شود

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران گفت: قانون حمایت از مصرف کننده و تولید کننده نیازمند اصلاح است که امیداوریم در مجلس یازدهم این قانون مورد بازنگری قرار گیرد.

1399/05/26
|
12:20
|

محمدعلی اسفنانی در برنامه صبح و گفتگو گفت: ارسال گزارش تخلف واحدهای صنفی به سازمان تعزیرات موجب تعطیلی واحد صنفی و یا نصب پلاکارد در واحد صنفی می شود.

وی افزود: اگر فردی از واحد صنفی به علت گران فروشی شکایت کند واحد صنفی متخلف به جزای نقدی محکوم می شود که این جزای نقدی به خزانه دولت واریز می شود و به هر میزان گران فروشی به فردی داشته است نیز آن مبلغ به فرد شاکی باز می گردد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران خطرنشان کرد: در صورتی که سازمان مصرف کنندگان گزارش دهد که فلان شرکت لبنیاتی و یا فلان کارخانه گران فروشی داشته نیز آن واحد صنعتی جریمه نقدی می شود و جریمه به حساب خزانه دولت واریز خواهد شد.

اسفنانی اظهار داشت: جریمه هایی که از طریق تعزیرات به حساب خزانه دولت واریز می شود برای مصارف عمومی هزینه خواهد شد در واقع این جریمه ها جز درآمدهای عمومی کشور است.

وی عنوان کرد: بخش جزئی از این جریمه ها نیز به سازمان تعزیرات ارائه می شود تا هزینه فعالیت های نظارتی شود.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران اضافه کرد: در مواردی که شاکی خصوصی وجود دارد برای واحد صنفی متخلف قرار تامینی درنظر گرفته می شود و اگر واحد صنفی جریمه را پرداخت کند اموال وی آزاد و در صورتی که واحد صنفی اقدام به پرداخت جریمه تعیین شده نکند مبلغ جریمه از حساب های مسدود شده واحد صنفی کسر خواهد شد.

اسفنانی با اشاره به قانون حمایت از مصرف کننده، تاکید کرد: قانون مدنی کشور مربوط به سال 1304 است و تنها چندماده این قانون اصلاح شده چراکه ضرورتی برای اصلاح مابقی قوانین نبوده است.

وی عنوان کرد: اما برخی قوانین لازم است که براساس شرایط موجود تغییر کنند که قانون تجارت و قانون حمایت از مصرف کننده و تولید کننده جز این قوانین است.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران خاطرنشان کرد: قانون تجارت باتوجه به اینکه با مباحثی چون تجارت الکترونیک و تجارت جهانی مواجه است نیازمند اصلاح است که در اواخر فعالیت مجلس دهم اقداماتی صورت گرفت اما دنبال نشد.

اسفنانی اظهار داشت: قانون حمایت از مصرف کننده و تولید کننده نیز نیازمند اصلاح است که امیداوریم در مجلس یازدهم این قانون مورد بازنگری قرار گیرد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو