صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

هشدار درباره كلاهبرداری ماه محرم؛ از لینک‌های "فیشینگ" دوری کنید

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ با اشاره به لینک تقلبی "کمک مومنانه" در پیام رسانها گفت: شهروندان در رابطه با کمک در ماه محرم، به لینکهای تبادل شده که اطلاعات بانکی را درخواست دارد، اطمینان نکنند.

1399/06/05
|
13:12
|

سرهنگ داوود معظمی گودرزی در ارتباط زنده تلفنی با برنامه "صبح و گفتگو" رادیو گفت‌وگو با اشاره به اینکه تعداد کثیری از هموطنان در پی کمک‌های مردمی در ماه محرم در دام سودجویان می‌افتند، گفت: بعنوان مثال در سنوات گذشته کمک به خیریه کودکان بهشت را شاهد بودیم که تعداد زیادی از مردم در دام فیشینگ کاران می‌افتادند و از بخش زیادی از مردم کلاهبرداری شده بود.

وی افزود: در ایام سوگواری اباعبدالله الحسین(ع) با توجه به تدابیر رهبری درباره کمک‌های مومنانه بخش اعظم مردم علاقمند به کمک در این امر خیرخواهانه هستند اما یکسری کلاهبرداران از احساسات مردم سوء استفاده کرده و تبلیغاتی را در شبکه‌های اجتماعی قرار می‌دهند.

سرهنگ معظمی از دستگیری بخشی از این کلاهبرداران خبر داد و گفت: تعدادی هم در گردونه رصد پلیس فتا قرار دارند.

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ شبکه‌های اجتماعی را بیشترین حوزه آسیب رسان خواند و افزود: بخشی از مردم به این شبکه‌ها دسترسی داشته و پیام‌ها به راحتی در این شبکه‌ها داد و ستد می‌شود.

سرهنگ معظمی اضافه کرد: افراد سودجو از لوگو و نام موسسات معتبر استفاده کرده و کانال و گروه‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی تاسیس و از این راه اقدام به جلب اعتماد مردم می‌کنند.

وی گفت: مردم باید بدانند این موارد از ریشه غیرقانونی است و در صورت مشاهده چنین مواردی قادر به شکایت می‌باشند و از طرفی مردم می‌توانند به مرکز فوریت‌های سایبری اطلاع رسانی کنند.

سرهنگ معظمی خاطرنشان کرد: کلاهبرداران در قالب "کمک‌های مومنانه" لینک‌هایی را ارسال می‌کنند که در حقیقت لینک فیشینگ است؛ چراکه هزینه‌ای برای مجرم ندارد و به راحتی به نیت شوم خود خواهند رسید.

وی افزود: شهروندان به هیچ عنوان در رابطه با این کمک‌ها در ماه محرم، به لینک‌های تبادل شده که اطلاعات بانکی را از شهروندان درخواست دارد، اطمینان نکنند چراکه حتما کلاهبرداری است.

سرهنگ معظمی همچنین در خصوص دانلود برخی مداحی‌ها در فضای مجازی اظهار کرد: مردم مراقب باشند این صوت‌ها را از سایت هیئات یا منابع معتبر دانلود کنند. چراکه بسیاری بدافزارها در قالب مداحی‌های محرمی، روی سیستم مردم نصب شده و خساراتی را در پی داشته است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین پیامک‌هایی واصل می‌شود که فلان پول را به فلان حساب واریز کنید و مردم با گمان اینکه پیامک از فردی آشناست که قبلا درخواست کمک به هیئت را داده، پولی را واریز می‌کنند. اما باید بدانند این مسئله کلاهبرداری است و حتما باید به پلیس اطلاع رسانی کنند.

سرهنگ معظمی گفت: اطمینان می‌دهم هر موضوعی که امنیت روانی و اقتصادی مردم را فراهم آورد، پلیس بدان ورود کرده و با همکاری قوه قضائیه، اقدامات قانونی را انجام می‌دهیم.

وی در بخشی دیگر از این مصاحبه رادیویی تصریح کرد: به طور کلی هرگونه خرید و فروش دارو در فضای مجازی ممنوع است و مواردی بوده که داروی تاریخ گذشته و تقلبی تحویل مردم داده‌اند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو