صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

انتقاد به سازمان‌حمایت در ماجرای خودروهای دپوشده؛ مسئولان در عمل ثابت کنند که ملت امام حسین(ع) هستند!

نائب رئیس انجمن واردکنندگان خودرو ضمن متهم دانستنِ سازمان حمایت در قضیه ترخیص نشدن خودروهای وارداتی از گمرک، گفت: سازمان حمایت در عمل ثابت کند که ملت امام حسین(ع) است.

1399/06/10
|
08:39
|

دادفر در مصاحبه با برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت‌وگو، اظهار کرد: در دورانی که خودرو وارد کشور می شد، به 800 هزار دستگاه نرسید و اوجِ خروجِ ارز در سال 91، یک میلیارد و 200میلیون دلار بود.

وی با بیان اینکه یک و نیم درصد کل واردات یکساله کشور به خودرو اختصاص یافته است، افزود: وزارت صنعت ظرف دو سال گذشته، 4 وزیر عوض کرد و هنوز بدون وزیر است؛ پس چه انتظاری برای ترخیص خودروهای دپو شده داریم؟!

دادفر ادامه داد: سازمان حمایت با سوء برداشت از قانون، گلوگاه اصلی این معضل است؛ علی رغم اینکه دولت برداشت خود را از ماده 4 قانون بیان کرده، سازمان حمایت باید در عمل نشان دهد، ملت امام حسین(ع) است و گره از کار مردم باز کند.

وی افزود: خودروهای موجود در گمرک متعلق به مردم است و اگر ترخیص شود هم به مردم واگذار می شود؛ ولی اگر مسئولان فقط با چشم نظاره‌گر باشند و قصدی برای باز کردن گره از کار مردم نداشته باشند، معضل حل نخواهد شد.

دادفر با اشاره به اینکه برخی مسئولان گران شدن خودرو را به نفع سفارش دهندگان دانسته و لذا با مهندسی بازار، جلوی ترخیص را می گیرند، افزود: این محدودسازی بازار، بدون آگاهی و منطق صورت گرفته است.

نائب رئیس انجمن واردکنندگان خودرو با اذعان به اینکه بازار خودرو 4 سال به بهانه تحریم برهم ریخت، گفت: همه خودروهای دپو شده، ثبت سفارش دارند و بخشی از این ثبت سفارش در زمان بسته شدن سایت توسط دولت، دچار اشکال شد که هم اینک از سوی مسئولان قضایی در حال پیگیری است.

*دولت خودروی ارزان خارجی وارد کند!

همچنین در این برنامه خبری تحلیلی در رادیو گفت‌وگو؛ کریمی سنجری، کارشناس بازار خودرو با بیان اینکه پول مردم سه الی چهار سال گذشته از جیبشان خارج شده و بر سر بروکراسی‌های کودکانه خودروهایی در گمرک دپو شده‌اند، افزود: دولت که دنبال درآمدهایی از طرق مختلف نظیر فروش نفت است [و دستی در جیب مردم دارد] باید همین خودروهایی که ارز از کشور خارج کرده را زودتر ترخیص کند تا حق الناس اجرایی شود و درآمدی نصیب دولت گردد.

وی گفت: در شرایطی که با بحران عرضه خودرو مواجهیم، باید نگاهی متفاوت به واردات خودرو داشت و خودروی ارزان قیمت وارد کرد.

کریمی سنجری خاطرنشان کرد: خودروهای ارزان قیمت، توانِ عرضه‌ کشور را بالا برده و در حوزه انتقال ارز، راهکارهایی در دست واردکنندگان خودرو قرار می دهد؛ لذا دولت باید در این حوزه تجدید نظر کند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو