صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

چرا «کره» گران شده است؟

مدیر روابط عمومی انجمن صنایع فراورده‌های لبنی ایران گفت: در حال حاضر برای واردات کره به کشور ارز 4200 تومان اختصاص داده نمی‌شود که این امر زمینه‌ساز ایجاد مشکلاتی در این حوزه شده است.

1399/06/19
|
14:05
|

محمدرضا بنی طبا، در مصاحبه با برنامه‌ «صبح و گفتگو» که به صورت زنده از آنتن رادیو گفت و گو پخش می‌شد، در پاسخ به این سوال که چرا قیمت کره در کشور افزایش پیدا کرده است، گفت: دراواخر سال 96 و اوایل سال 97 که تحریم‌ها علیه کشور شدت گرفت دولت تصمیم گرفت که بخشی از کالاهای اساسی را از طریق ارز 4200 تومان تامین کند که یکی از این کالاها کره بود.

وی افزود: در این فرآیند توسط 8 الی 13 شرکت 45 هزار تن کره وارد کشور شد و این میزان تا آخر سال 98 جوابگوی نیاز موجود در بازار بود و همین مسئله باعث شد که ظرف یک سال و نیم گذشته تغییر چندانی در قیمت کره ایجاد نشود ولی اکنون کره از گروه یک به گروه دو انتقال پیدا کرده به این معنا که دیگر ارز ترجیحی 4200 تومان برای خرید آن اختصاص داده نمی‌شود و باید از ارز نیمایی در این زمینه استفاده شود.

بنی طبا با بیان اینکه قیمت تمام شده کره خارجی بیشتر از قیمت تولید داخل است، خاطر نشان کرد: قیمت کره داخلی 35 درصد ارزان تر از کره خارجی است ولی هزینه‌های جانبی به این قیمت افزوده می‌شود.

مدیر روابط عمومی انجمن صنایع فراورده‌های لبنی ایران در بخش دیگری از صحبت‌های خود افزود: اگر منطق عرضه و تقاضا بر بازار حاکم شود و دولت به معنای عام آن از دخالت در بازار خودداری کند و حمایت از مصرف کننده به صورت شفاف انجام شود، بازار نیز به سمت شفافیت خواهد رفت. تاکنون حمایت‌های دولت در زمینه ارزی به نحوی بوده است که منجر به رضایت وارد کننده، مصرف کننده و تولید کننده نشده است.

در ادامه این برنامه ذبیح الله اعظمی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه در جلسه این کمیسیون در ارتباط با گرانی کره صحبتی نشده است ولی در مورد گران شدن خوراک دام رایزنی‌ها و بحث‌های صورت گرفته است، تاکید کرد: وقتی قیمت خوراک دام افزایش پیدا کند، طبیعی است که هزینه تولید نیز برای دامداران و کشاورزان افزایش پیدا می‌کند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه در تمام دنیا بیشترین یارانه از سوی دولت‌ها به بخش کشاورزی اختصاص داده می‌شود ولی در کشور ما این موضوع برعکس است، گفت: بحث گران شدن نهاده‌های دامی و کشاورزی با موضوع جهش تولید در تعارض است و باید چاره‌ای درمورد آن اندیشیده شود.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو