صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

اسفنانی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: تولیدکنندگان مرغ باید واقعیت‌ها را به سازمان حمایت منعکس کند

مدیرکل تعزیرات شهر تهران با بیان اینکه بخش خصوصی باید واقعیت‌ها را به نهادهای تعیین قیمت منعکس کنند، در خصوص چرایی افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ سخن گفت.

1399/06/26
|
12:33
|

محمدعلی اسفنانی در مصاحبه با برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت‌وگو با اشاره به اینکه تغییر قیمت ارز و تشدید تحریم‌ها اختلالاتی در ورود نهاده‌های دامی بوجود آورده است، گفت: قیمت جوجه یکروزه روی قیمت نهایی و تمام شده مرغ تاثیر گذاشت.

اسفنانی ادامه داد: تعیین قیمت مرغ، نتیجه‌ بررسی‌های کارشناسان سازمان حمایت و ستاد تنظیم بازار است و موضوعات پیرامونی نهاده و مرغ باید در جلسه این دو نهاد ارائه شود تا قیمت اعلامی، بر مبنای واقعیت‌های موجود باشد.

وی افزود: تعیین قیمت بدست تعزیرات نیست و سازمان‌های تعیین کننده به این مباحث کارشناسی اذعان دارند، ولی شاید تولیدکنندگان برخی واقعیت‌ها را نتوانند برای تعیین قیمت مستند کنند و لذا مبدأ قیمت گذاری بر اساس آنچه قابل استناد است دنبال می‌شود.

در ادامه مجید موافق قدیری، رئیس انجمن صنایع خوراک دام و طیور در رابطه با چرایی افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ گفت: ما از آبان و آذر سال گذشته پیش‌بینی این افزایش قیمت را داشتیم.

وی دلیل اصلی را ناظر بر واردات نهاده‌ها، کمبود آن در کشور و نیز نامناسب بودن شبکه توزیع دانست و افزود: بانک مرکزی هم ارز را تامین نکرد و دو وزارتخانه صمت و جهاد موازی کاری داشتند.

موافق قدیری اضافه کرد: اگر سیاست‌گذاران اهتمام جدی نداشته باشند، شاید موضوع از این هم بدتر شود.

وی گفت: سازمان حمایت هم قبول دارد که نهاده‌های دامی گران شده در حالی که محصولی نظیر کنجاله سویا هر کیلویی از قیمتِ مرغ گران تر است.

موافق قدیری با اعلام اینکه بخش خصوصی موافق قیمت‌گذاری دستوری نیست و روش و فرمول سازمان حمایت هم مورد تایید ما نمی‌باشد، افزود: ما هم هزینه‌هایی داریم که سازمان حمایت آن را تایید نمی‌کند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو