صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

عده‌ای در کشور نمی‌خواهند جغرافیای سایبری شکل گیرد

کارشناس فضای مجازی در رادیو گفت‌وگو با اشاره به اظهارنظر وزیر ارتباطات که اینترنت ملی را ناشدنی می‌داند، گفت: در مجالس قبل هم تلاش کردند بحث جغرافیای سایبری شکل نگیرد.

1399/06/26
|
12:25
|

روح الله مومن نسب در مصاحبه با برنامه "صبح و گفتگو" با اشاره به اینکه فضای مجازی پدیده‌ای با مبدأ غربی است و عده‌ای تصور می‌کنند حکمرانی برای آن شدنی نیست، گفت: وزیر ارتباطات می‌گوید اینترنت ملی معنا ندارد درحالیکه این مفهوم از ابتدای شکل گیری فضای مجازی در خود امریکا مطرح بود.

وی با بیان اینکه امریکایی‌ها فضای مجازی را پنجمین عرصه نبرد سرزمینی مطرح می‌کنند، گفت: این طرح در مجلس با مقاومت‌های بی منطق روبرو شد تا بحث جغرافیای سایبری شکل نگیرد.

مومن نسب ادامه داد: مهم ترین نکته در حکمرانی موضوع جغرافیاست. تصور کنید این مهم در حوزه فیزیکی وجود نداشته باشد و آن هنگام چگونه می‌خواهیم دست به حکمرانی بزنیم؟

وی افزود: در فضای مجازی هم وضعیت به همین گونه است و حتما پیش نیاز و گام‌هایی باید برداشته شود.

مومن نسب گفت: تنها کسی که مطالبه شبکه ملی اطلاعات را به جد دنبال می‌کند، مقام معظم رهبری هستند و 20 سال در سخنان ایشان این مهم را می‌شنویم.

وی گفت: دلیل دیگر این مسئله بحث نفوذ است تا ایران فاقد جغرافیای سایبری باشد تا ندانیم از چه چیزی باید حفاظت کنیم.

مومن نسب ادامه داد: وقتی ما وارد نرم افزار خارجی می‌شویم، ابتدا باید بپذیریم که قوانین امریکا را در جغرافیای ایران رعایت می‌کنیم و در حقیقت ما تحت حکمرانی امریکا هستیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر اینترنت ملی را راه اندازی کنیم کشورهای همسایه نظیر جمهوری افغانستان و عراق هم به آن می‌پیوندند و آن زمان اینترنت ملی با نگاهی بین المللی خواهیم داشت.

همچنین محمود کبیری یگانه، کارشناس سواد رسانه‌ای در پاسخ به این سوال که آیا بدون پلتفرم بومی می‌توان در فضای مجازی حکمرانی کرد، گفت: اساسا رسانه محل عناصر تاکتیک محور است. چراکه در طول روز اطلاعات را برای همگان shair کرده و قالب‌های فکری را پدید می‌آوریم.

وی افزود: ما در زیست بوم رسانه‌ای زندگی می‌کنیم که سه آیتم بسیار مهم دارد که اولین تاریخ رسانه است.

کبیری یگانه، گفت: تاریخ رسانه در غرب از 400 سال پیش بوجود آمده است و اولین نشریه با نام جمهوری آزاد بود ولی در ایران 160 سال پیش کاغذ اخبار اختراع می‌شود.

وی از گپ 250 ساله میان رسانه‌های ایرانی و غربی سخن گفت که صرف تحقیق و پژوهش شده است.

کبیری یگانه با اشاره به فلسفه غرب که بر اساس انسان محوری است و در مقابل فلسفه شرق قرار می‌گیرد، گفت: عنصر وجودی فلسفه شرق خانواده است و سومین نکته درباره رسانه، ایدئولوژی‌ها هستند.

وی ادامه داد: ما باید سیاست گذاری فضای مجازی را خودمان انجام دهیم. ساختن این پلتفرم‌ها هزینه بر است و جوانانی مظلومانه به این حوزه وارد شده‌اند.

کبیری یگانه گفت: هرجا به جوانان اعتماد کردیم نتیجه گرفته‌ایم.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو