صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

عضو كمیسیون كشاورزی مجلس مطرح كرد: جهش کرونایی قیمت تخم‌مرغ

نظری در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: با توجه به وضعیت بیماری کرونا که پزشکان مصرف تخم مرغ را سفارش می‌کنند، این ماده غذایی ارزش بیشتری پیدا کرده و قیمت آن افزایش یافته است.

1399/07/13
|
09:43
|

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت‌وگو در خصوص دو برابر شدن قیمت تخم مرغ در فروشگاه‌ها با فرزاد طلاکش، دبیر انجمن ملی طیور ایران و دکتر علیرضا نظری، عضو کمیسیون کشاورزی مجلاس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

فرزاد طلاکش با بیان اینکه آمارهای دقیقی از میزان تاثیرگذاری قیمت تخم مرغ بر اساس مرکز آمار ایران در 10 دهک جامعه در دسترس است، گفت: عمده کسانی که با افزایش قیمت تخم مرغ دچار مشکل می‌شوند، سه یا چهار دهک اول جامعه هستند.

وی با اشاره به اینکه وقتی کالاهایی در سفره مردم گران می‌شود، بلافاصله مردم آن را جایگزین می‌کنند، اظهار کرد: سرانه مصرف مرغ در کشور 31.7 کیلوگرم است، اما برای دهک یک تا چهار جامعه 20 کیلو است. برخلاف تخم مرغ، سرانه مصرف جامعه 210 عدد است اما برای چهار دهک 330 عدد است.

دبیر انجمن ملی طیور ایران به میزان مصرف تخم مرغ در سطح جامعه اشاره و عنوان کرد: علی رغم هم مشکلاتی که در حوزه اقتصاد وجود دارد، مصرف تخم مرغ تغییر کرده است و سرانه مصرف رشد داشته است.

وی به قیمت تخم مرغ اشاره و بیان کرد: امروز در سطح جامعه قیمت تخم مرغ از هزار و 100 تومان بیشتر نیست هر چند ممکن است در برخی از مغازه‌ها قیمت بیشتر و حدود هزار و 400 تومان هم موجود باشد که بسیار اندک هستند که نسبت به چند روز گذشته کاهش یافته است. با توجه به اینکه تولید تخم مرغ برای مرغ دار گران تمام می‌شود، کیلویی 15 هزار تومان تحویل مغازه دار داده می‌شود.

در ادامه علیرضا نظری با اشاره به افزایش قیمت تخم مرغ گفت: افزایش این قیمت به دو یا سه عامل بستگی دارد، اظهار کرد: گرانی نهاده‌های دامی و عدم تأمین آن‌ها بر اساس ارز حمایتی از دلایل افزایش قیمت تخم مرغ به عوان یک آماده غذایی است.

وی افزود: همچنین با توجه به اینکه قیمت ارزهای خارجی افزایش یافته است و پول ملی کاهش داشته است، افزایش صادرات در این زمینه صورت گرفته است که این مسئله سبب افزایش تخم مرغ شده است. البته صادرات قطعاً یک نکته مثبت محسوب می‌شود اما در شرایطی که در آن قرار داریم، هر گونه افزایش صادرات در آشفتگی بازار داخل اثر دارد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی به میزان مصرف تخم مرغ در کشور اشاره و بیان کرد: قیمت تخم همیشه متعادل بوده است و اگر صادراتی رخ می‌داد، افزایش قیمت بسیار اندک و موقتی بود، اما با توجه به وضعیت بیماری کرونا که پزشکان مصرف تخم مرغ را سفارش می‌کنند، این ماده غذایی ارزش بیشتری پیدا کرده است.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو