صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

دبیر انجمن واردكنندگان در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: گرانی فزاینده، بازار برنج کشور را تهدید می‌کند

دبیر انجمن واردکنندگان برنج از محصول وارداتی سال گذشته که هنوز در گمرک مانده است، خبر داد و گفت: این سیاست تهدید و گرانی را برای کشور به ارمغان می‌آورد.

1399/08/03
|
10:40
|

کشاورز در مصاحبه با برنامه «صبح وگفتگو» در رابطه با اخباری که اجازه واردات برنج را منعکس کرده است، گفت: این اخبار نوعی نوشدارو است.

وی افزود: از سال گذشته برنج وارداتی رسوب پیدا کرد و ارز مورد نیاز آن تامین نشد و یکسال این برنج در گمرک خاک می‌خورد.

کشاورز با اعلام اینکه امسال نیز به قدری معطل کردند تا ارز به نیمایی تبدیل شد ولی برنج‌ها همچنان در گمرکات مانده است، افزود: امکان واردات با ارز 16هزار تومان نیز وجود داشت، علی رغم اینکه تا 300 درصد افزایش قیمت پیدا می‌کرد ولی باز هم این کالا در بنادر ماند.

وی ادامه داد: در بازدید حضوری جهانگیری از گمرکات دستوری صادر شد تا بانک مرکزی ارز را تخصیص دهد و در یکی دو ماه اخیر نیز مجوز آزادسازی داشتیم ولی این اتفاق نیفتاد.

کشاورز با بیان اینکه بسیاری واردکننده‌ها برای واردات برنج آتی، با مشکل روبرو خواهند بود، گفت: این ضرر و زیان ابتدا به وارد کننده و سپس به مردم وارد می‌شود.

وی تاکید کرد: حتی به ما اجازه داده نمی‌شود برنج پر محصول خارجی را وارد کشور کنیم و استدلال می‌کنند این برنج با نوعِ ایرانی مخلوط نمی‌شوند.

همچنین سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک در ارتباط زنده با رادیو گفت‌وگو با بیان اینکه رسوب به کالایی در گمرک اطلاق می‌شود که به هیچ عنوان قابل ترخیص نیست، گفت: در حال حاضر ترخیص برنج متوقف شده و فرایندها طی نشده است.

وی با اشاره به اینکه آلارم‌های هشدار دهنده برای ترخیص زودتر برنج همواره از سوی گمرک زده شده است، تصریح کرد: با وجود اینکه ستاد تنظیم بازار به وزارت صمت ارتباط دارد، اما مسائل مربوط به این نهاد از سوی گمرک اطلاع رسانی می‌شود و تا امروز 8 میلیون تن کالای اساسی آزاد شده است.

لطیفی همچنین در خصوص ضروری یا اساسی بودن کالای برنج گفت: در 5 قلم کالای اساسی حتما دولت باید ورود کند که 6 قلم از آن نیز شامل ارز دولتی می‌شود.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو