صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

مدیركل بقاطع متبركه و اماكن مذهبی سازمان اوقاف: نذر نشانه ای از توجه مومنانه به هم نوعان خویش است

حجت الاسلام والمسلمین محمد نوروزپور در خصوص ارزش نذر همگانی گفت: طبق آموزه های دینی، ما موظف هستیم که نسبت به مشکلات مردم و مشکلات جامعه بی تفاوت نباشیم.

1399/08/25
|
13:15
|

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت‌وگو با ارزش های نذر و نذر کردن با حجت الاسلام والمسلمین محمد نوروزپور مدیریت کل بقاطع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه به صورت تلفنی گفتگو کرد.

حجت الاسلام والمسلمین محمد نوروزپور با اشاره به رفع مشکلات همدیگر در پوشش نذر اظهار کرد: پیامبر عظیم اشان اسلام (ص) می فرماید «هرکسی که نسبت به امور و مشکلات مسلمین توجهی نداشته باشد، اصلا مسلمان نیست» اینقدر که در دین مبین اسلام نسبت به مشکلات همنوعان و انسان های مختلف، مسلمان ها و غیر مسلمان ها تاکید شده در هیچ کدام از ادیان الهی تا این میزان تاکید نشده و یا حداقل در دسترس ما نیست. در قرآن کریم و در روایات ما بر این مسئله خیلی تاکید شده است.

وی با یادآوری اینکه نذرهای ما همیشه در طول تاریخ جهت دار بوده است، بیان کرد: آن زمانی که مردم احساس می کردند به مکان های آموزشی نیاز است مردم نذر می کردند و مکان های آموزشی می ساختند و وقف می کردند. آن موقعی که مردم احساس می کردند که دستگاه ابا عبدالله الحسین (ع) و مراسم هایی عزاداری باید تقویت شود که این مکتب سید الشهدا باعث بقا دین است، می آمدند نذر می کردند تا مراسم عزاداری برپا کنند و اطعام کنند و به مردم غذا دهند.

مدیرکل بقاطع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه در خصوص ارزش نذر همگانی گفت: طبق آموزه های دینی، ما موظف هستیم که نسبت به مشکلات مردم و مشکلات جامعه بی تفاوت نباشیم. یکی از مسائلی که امروزه مورد نیاز جوامع بشری هست اهدا خون است. اهدا خون یعنی اهدا زندگی و یکی از کارهای بسیار ارزشمندی است که درکشور ما رواج داشته و رواج دارد. مردم ما از دیرباز خون خودشان و در واقع بخشی از سلامتی خودشان را اهدا می کردند.

وی افزود: شاید در بعضی از جوامع خون را از مردم خریداری کنند ولی در مملکت ما اینطوری نیست و مردم با میل و رغبت صف می بندند مخصوصا در ایام خاص ماه رمضان، ماه محرم و صفر و دیگر ایام می آیند و خون خودشان را اهدا می کنند. الان هم که به این مسئله نیاز است امیدوارم مردم بیایند نذر کنند و خون خودشان را اهدا کنند.

حجت الاسلام والمسلمین نوروز پور ضمن قدردانی از «رادیو گفت‌وگو» برای برپایی پویش «نذر خون» بیان کرد: پویش «نذر خون» پویش بسیار خوبی است و مردم می توانند با قصد قربت الهی این نذر را عملی کنند. مردم می توانند با این نذر کردن برای خودشان واجب کنند که سالی یک یا دو بار بروند و خون خودشان را اهدا کنند و با این نذر کردن ثواب مضاعفی ببرند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو