صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

مدیر اجرایی سازی و نظارت بر مصوبات ستاد نقشه جامع علمی كشور: در عرصه نظام آموزش عالی و آموزش و پرورش کشور عدالت در رشته های دانشگاهی وجود ندارد

دکتر مجتبی طاووسی اظهار داشت: وزارت آموزش و پرورش در هدایت تحصیلی دانش آموزان نتوانسته ظرفیت سنجی را ایجاد کند تا دانش آموز بر اساس شغلی که در آینده می خواهد تحصیل کند، هدایت شود.

1396/03/25
|
11:40

برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو با موضوع رشته های دانشگاهی و توازن عادلانه منطبق با نیازها و با حضور دکتر احمد آریایی نژاد پزشک و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، دکتر علی اکبر شمسی پور مدیرگروه جغرافیای طبیعی دانشگاه تهران و دانشیار رشته آب و هوا شناسی و دکتر مجتبی طاووسی مدیر اجرایی سازی و نظارت بر مصوبات ستاد نقشه جامع علمی کشور به روی آنتن رفت.

دکتر احمد آریایی نژاد در پاسخ به این سوال که آیا در رشته های دانشگاهی توازن عادلانه منطبق بر نیازها وجود دارد یا خیر، گفت: آنچه در جامعه به وضوح می توان دید، این است که چنین توازنی وجود ندارد و حتی در خارج از دانشگاه نیز رشته های غیر مرتبط با شغل وجود دارد.

وی تصریح داشت: به نظر می رسد در برنامه ریزی و اختصاص بودجه در این موارد، دچار مشکل هستیم. در این رابطه، دولت ها باید هماهنگی کامل را با قوه مقننه داشته باشند و این مشکل را برطرف کنند.

این پزشک با اشاره به اینکه استفاده افراد خارج از رشته های تحصیل، باعث هدر رفت بودجه و هزینه های کشور است، عنوان داشت: متاسفانه وقتی برنامه ریزی درستی وجود نداشته باشد، شاهد چنین مسائلی هستیم. همه این مشکلات نشان می دهد یک نابسامانی در عرصه قانون گذاری و اجرا داریم.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه یکی از بخش هایی که می تواند به این موضوع ورود و آن را حل کند، مجلس است، اظهار داشت: دانشگاه می تواند ادعا کند مسئول اشتغال نیستم و فقط دانش آموخته تحویل جامعه می دهم. برای آمایش سرزمینی و سنجش نیازهای کشور، تحقیقات زیادی انجام می شود که همگی به دست مجلس می رسد و در کنار مرکز پژوهش های مجلس، به تحلیل و بررسی های آن می پردازند تا تصمیم مناسبی اتخاذ شود و توسط قوه مجریه اجرا شود.

در ادامه دکتر علی اکبر شمسی پور با تاکید بر اینکه برای پاسخ به سوال برنامه باید معنی واژه عادلانه را مشخص کرد، گفت: آنچه از محتوای برنامه برداشت می شود، باید گفت در هیچ حوزه ای عدالت رعایت نمی شود و حتی از حوزه اساتید نیز ارزش گذاری لازم انجام نمی شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر اساتید برای دریافت حق التدریسی بیشتر، دانشجو می گیرند که در آن حالت، رشته کم ارزش می شود.

مدیرگروه جغرافیای طبیعی دانشگاه تهران به رشته بهداشت اشاره کرد و بیان داشت: یک بهداشت عمومی و یک حرفه ای وجود دارد. تعداد کسانی که در بهداشت حرفه ای فعالیت می کنند اندک هستند و به همین دلیل بازار کار کاملا فراهم است اما در بهداشت عمومی مشکلات عدیده ای برای بازار کار وجود دارد.

دکتر مجتبی طاووسی با بیان اینکه در عرصه نظام آموزش عالی و آموزش و پرورش کشور عدالت در رشته های دانشگاهی وجود ندارد، اظهار داشت: وزارت آموزش و پرورش در هدایت تحصیلی دانش آموزان، نتوانسته است ظرفیت سنجی را ایجاد کند تا دانش آموز بر اساس شغلی که در آینده می خواهد تحصیل کند، هدایت شود.

وی درباره وضعیت آموزش عالی کشور نیز بیان داشت: آموزش عالی نیز نتوانسته است زیرساخت های لازم را ایجاد کند تا ظرفیت را بر طبق نیازهای کشور تنظیم کند. از سوی دیگر در سمت تقاضا که بازار کار کشور است، این اتفاق نیز نیافتاده است یعنی تقاضا برای رشته های دانشگاهی مشخص نیست.

مدیر اجرایی سازی و نظارت بر مصوبات ستاد نقشه جامع علمی کشور ادامه داد: در بعضی از رشته ها مازاد بر نیاز کشور دانشجو تربیت و فارغ التحصیل می کنیم و در بعضی از رشته ها نیز خیر. به عنوان مثال در عرصه پزشکی، از استانداردهای جهانی خیلی پایین تر هستیم یعنی در کشور به ازای هر هزار نفر ایرانی، 1.6 پزشک داریم در صورتی که نرم جهانی آن بالای 2 است و کشورهای پیشرفته بیش از سه یا چهار پزشک برای هر هزار نفر در اختیار دارند.

وی برای نمونه به مهندسی نیز اشاره کرد و افزود: در این رشته تعداد فارغ التحصیلان کشور بالا است و در دنیا کشور دوم هستیم.

قابل ذکر است، برنامه "مناظره" از یکشنبه تا چهارشنبه ساعت 16 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو