صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

با وجود كرونا؛ حضور اجباری دانش آموزان در مدارس تصمیمی سه جانبه است

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اجبار دانش آموزان به حضور در مدارس از بهمن را تصمیمی از سوی آموزش و پرورش، ستاد کرونا و مجلس خواند.

1399/10/24
|
11:29
|

رضا حاجی‌پور، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با برنامه «صبح وگفتگو» رادیو گفت‌وگو ، شرایط کنونی را برای اکثر شهرها زرد و آبی توصیف کرد و گفت: در این شرایط ستاد ملی کرونا تصمیمی برای حضور کادر اجرایی و اداری مدارس گرفت.

وی با بیان اینکه ارتباط دانش آموز و معلم هدف اصلی ستاد است، ادامه داد: بعد از بهمن فضای آموزشی باید جدی تر شود، لذا آموزش و پرورش باید این فضا را مهیا کند و به ناچار آموزش حضوری باید اجرا شود.

حاجی‌پور با اعلام اینکه همه کشورها چنین تصمیمی گرفته اند، از سه سناریوی آموزشی در کشور خبر داد و گفت: در کلیه شهرهای زرد و آبی پایه اول و دوم ابتدایی باز است.

وی افزود: دانش آموزان بیش از 10 نفر طوری تقسیم می شوند که یکجا تجمع نیافته و یکجا سر کلاس نمی روند.

حاجی‌پورگفت: این تصمیمات یکجانبه نیست و از مجلس و آموزش و پرورش نیز در ستاد ملی کرونا حضور داشتند.

وی اضافه کرد: بسیاری اولیا از فضای مجازی آموزشی ناراحت هستند ولی ما مجبور به ادامه دادن این روش هستیم.

حاجی‌پور گفت: قصد نداریم در فضای مدارس مشکلاتی را برای دانش آموزان پدید آوریم.

همچنین دکتر هاشمی نکو، کارشناس آموزش و پرورش در خصوص حضور دانش آموزان در مدارس اظهار کرد: از طرفی با همه گیری کرونا روبرو هستیم و از سویی دیگرآموزش و پرورش هم نسبت به وضع علمی دانش آموزان نگران است.

وی با بیان اینکه هیچ نوع تدریسی جای کلاس حضوری را پر نمی کند، افزود: برای تدریس غیرحضوری با محیطی چند رسانه ای روبرو هستیم ولی آموزش غیر حضوری فقط نقش مکمل دارد و جای آموزش حضوری را نمی گیرد.

هاشمی همچنین از عدم دسترسی دانش آموزان به گوشی هوشمند و نیز غیر فعال بودن قسمی دیگر از دانش آموزان در فضای مجازی خبر داد و گفت: تنها کارکرد آموزش و پرورش درس دادن نیست بلکه تربیت هم مهم است که در محیطی تعاملی شکل می گیرد و از طرفی دانش آموزان از جان و دل درس نمی خوانند و با سرخوردگی و بی حوصلگی روبرو هستند.

وی همچنین سواد آموزی کلاس اول و دوم را متذکر شد و وضع کنونی را موجب افت و رکود علمی در مدارس و دانشگاه ها عنوان کرد.

هاشمی اضافه کرد: کرونا کاملا مهار نشده و با وجود شیوع کرونا با نوع دوم ِ جهش یافته روبرو هستیم.

وی این نوع کرونا را موجب خطر برای کودکان دانست و افزود: حتی با وجود افت تحصیلی جان و سلامتی فرزندان ما مهم است که با هیچ چیز دیگر قابل قیاس نیست.

هاشمی همچنین از نبود فضای استاندارد تهویه در بسیاری مدارس خاصه در آلودگی هوای کنونی گفت: نباید بی‌گدار به آب بزنیم، ضمن اینکه اولیا بسیار نگران هستند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو