صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

عمادی در رادیو گفت‌وگو مطرح كرد: کادر درمان و سالمندان؛ اولویت فاز اول واکسیناسیون

متخصص بیماری‌های عفونی گفت: بنابر تاکید سازمان بهداشت جهانی سه درصد افراد هرکشور اولویت واکسیناسیون در مرحله اول هستند.

1399/10/24
|
12:32
|

رضا عمادی در برنامه «صبح و گفتگو» در خصوص اینکه «کووکسَ» نام واکسنی خاص نیست بلکه به یک مشارکت از سوی شرکت های بزرگ واکسن سازی و سازمان بهداشت جهانی اطلاق می شود، گفت: سازمان بهداشت جهانی تعهد کرده واکسن را میان شرکت ها تقسیم کند.

وی با بیان اینکه ایران قرار است واکسن را از سبد کووکس خریداری نماید، افزود: این ها واکسن هایی است که مجوز اولیه را گرفته اند ولی واکسن ایرانی تا آخر زمستان یا اوایل بهار مرحله کلینیکال را به اتمام می رساند.

عمادی با بیان اینکه همه کشورها از این سبد بهره می گیرند، گفت: برخی از برندهای واکسن متعلق به فایزر یا مدرنا هستند که قیمت های بسیار بالایی دارند.

این‌متخصص حوزه عفونی با تاکید بر اینکه ماهم از واکسن هایی تاییدی سازمان بهداشت جهانی استفاده خواهیم کرد، ادامه داد: تبلیغات و مشکلات در همه جا دنیا وجود دارد ولی درصد اندکی از مردم کشورها واکسن را مصرف می کنند و سازمان بهداشت جهانی هم تاکید کرده بهتر است سه درصد مردم هر کشور واکسن را دریافت کنند و در مرحله بعدی 20 درصد دریافت شود.

عمادی با اشاره به خبری مبنی بر دست به کار شدن یک خیر برای هدیه واکسن شرکت فایزر به مردم ایران گفت: الحمدلله ما دیگر قصد نداریم از شرکت فایزر که دشمن ماست واکسن وارد کنیم.

وی افزود: هم اینک اولویت بندی برای واکسن کرونا ایجاد شده و اولویت ها را مشخص کرده که ابتدا سالمندان و گروه های در معرض خطر آن را دریافت کنند.

عمادی با تاکید بر اینکه روند بگونه ای نیست که ادعا کنیم با خیال راحت همه مردم کشورمان واکسن را دریافت کرده اند، افزود: این روند تا پایان سال طول می کشد.

وی افزود: معمولا می گویند بهتر است همه این واکسن را بزنند چه قبلا مبتلا شده باشند یا خیر.

عمادی افراد مسن و پزشکان و پرستاران را در اولویت دانست و گفت: اگر قرار باشد سه درصد اولیه جمعیت واکسن دریافت کنند گروه هدف افراد مذکور خواهند بود.

وی ادعا کرد: واکسیناسیون کامل چیزی نیست که در ایران و سایر کشورها تا پایان امسال اجرایی شود، بلکه تا زمستان سال آتی طول می کشد.

عمادی رعایت فاصله گذاری فیزیکی و استفاده از ماسک را کماکان بهترین راه پیشگیرانه از بیماری عنوان کرد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو