صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

مدیركل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پروش: هدف جدایی انجمن های اولیا و مربیان از آموزش و پرورش، افزایش مطالبه گری اولیا از تعلیم و تربیت است

دکتر نورعلی عباس پور گفت: نازل ترین سطح مشارکت، مشارکت مالی در مدرسه است در حالیکه انتظار این است که اولیا در فرآیند تعلیم و تربیت مشارکت داشته باشند و به دنبال این هستیم که در مدارس این نقش را پررنگ کنیم .

1396/04/01
|
09:00

برنامه "صبح و گفت و گو" رادیو گفت وگو با موضوع جدایی انجمن های اولیا و مربیان از آموزش و پرورش، با حضور دکتر نورعلی عباس پور مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پروش و دکتر ابراهیم سحرخیز معاون سابق مقطع متوسطه آموزش و پرورش به روی آنتن رفت.

دکتر ابراهیم سحرخیز در خصوص غیر دولتی شدن انجمن های اولیا و مربیان گفت: این انجمن قبلا هم در تشکیلات جدایی تحت عنوان قائم مقام وزیر فعالیت می کرد که در یک برهه ای این بخش به یکی از معاونت های وزارتخانه منزم شد که عهده دار مدارس غیردولتی، خانواده و بخش هایی به اسم انجمن های اولیا و مربیان بود که مجددا در ساختار جدید وزارتخانه به دنبال این است که با توجه به اهمیت این موضوع و کاستن از بار سنگین که معاونت مشارکت ها بر عهده دارد تفکیک شود.

وی تاکید کرد: در صورت تفکیک شدن هم باز به این معنا نیست که این سازمان رسالت ها و وظایفی را که دارد تحت الشعاع قرار بگیرد. به دلیل اینکه انجمن اولیا و مربیان است، قطعا به عنوان یک تشکیلات مردمی نقش خودش را ایفا خواهد کرد.

معاون سابق مقطع متوسطه آموزش و پرورش با اشاره به کاهش اثر گذاری انجمن های اولیا و مربیان در تصمیمات دولتی گفت، در عین حال بیان کرد: به دلیل اینکه این انجمن بر والدین متمرکز است می تواند آن نقش غیر دولتی را پر رنگ تر ایفا کند. مهم این است که ما بتوانیم در انجمن اولیا و مربیان بار مشارکت اولیا را در پروسه آموزش و پروش از ابتدا تا انتها بخصوص در فرآیند تعلیم و تربیت جدی تر، غنی تر و پررنگتر ببینیم.

وی با اظهار به اینکه در امر جداسازی انجمن های اولیا و مربیان هنوز ابهام وجود دارد، تصری کرد: اگر داریم انجمن اولیا و مربیان را از معاونت جدا می کنیم، بحث مستقلی است، اما اگر انجمن اولیا و مربیان دارد تبدیل به یک تشکل غیردولتی می شود آن وقت دیگر نمی تواند ارتباط ساختاری اداری با آموزش و پرورش داشته باشد و باید این تشکل بیرون بیاید و اگر مراد از این است که در مدرسه ها انجمن و تشکل غیردولتی باشد مثل بسیج دانش آموزی این مسئله هنوز دارای ابهام است و می تواند هم فرصت باشد و هم تهدید.

در ادامه دکتر نورعلی عباس پور با اشاره به جدایی انجمن های اولیا و مربیان از آموزش و پرورش و کارآمد شدن آن گفت: انجمن های اولیا و مربیان یک مجموعه غیردولتی است و از قبل هم غیردولتی بوده منتها مدتی بخش دولتی این مجموعه پررنگ بوده یعنی در ساختاری که در درون آموزش و پرورش برنامه ریزی می کند، در عمل بیشتر نقش دولتی اش پر رنگ شده بود.

وی با اشاره به اینکه در سال 94 شورای عالی اداری مصوبه ای را گذراند که انجمن های اولیا و مربیان به عنوان یک تشکل غیردولتی وابسته به آموزش و پرورش است، اظهار داشت: الان با سازمان امور استخدامی در تعامل هستیم و اساسنامه ای را تهیه کردیم و پیش بینی شده که هیئت امنا که بخش قالب آن منتخبین اولیا هستند که از سطح مدرسه شروع می شود تا به سطح کشور می رسد، در کنگره ای اعضا مشخص می شود. بنابراین منظور این نیست که تشکیلات کاملا از بدنه آموزش و پرورش جدا شود.

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پروش با بیان اینکه هدف ما افزایش مطالبه گری اولیا از تعلیم و تربیت است، خاطر نشان شد: نازل ترین سطح مشارکت، مشارکت مالی در مدرسه است در حالیکه انتظار این است که اولیا در فرآیند تعلیم و تربیت مشارکت داشته باشند، آن چیزی که در این اساسنامه پیش بینی شده و به دنبال این هستیم که در مدارس این نقش را پررنگ کنیم این است که اولیا آن چیزی که از نظام و تعلیم و تربیت انتظار است، از مدرسه مطالبه کنند و مدرسه مطالبه ای که از اولیا دارد در سطح مالی تنزل پیدا نکند.

برنامه "صبح و گفت و گو" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 7 صبح از شبکه رادیویی گفت وگو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو گفت وگو مراجعه کنند.


دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو