صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

محرز تاكید كرد: مبتلاشدگان به کرونا حتما واکسن بزنند

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: کسانی که یکبار کرونا گرفته اند، مجدد مبتلا می شوند و مصونیت آن به هیچ وجه دائمی نیست، لذا توصیه می کنیم کسی که یکبار مبتلا شده، حتما واکسن بزند.

1399/12/13
|
09:54
|

مینو محرز در مصاحبه با برنامه «صبح وگفتگو» تجمعات و سفر را موجب شیوع موج چهارم کرونا عنون کرد و گفت: امروز سرعت انتقال بیماری زیاد است و باید دقت بسیاری کنیم و امسال عید را دور هم جمع نشویم.

وی با بیان اینکه هنوز تکلیف مان با ویروس مشخص نیست و نمی دانیم چه شخصیتی از خود نشان خواهد داد، افزود: مردم باید احتیاط های قبل را انجام دهند؛ ویروس بیش از عید سال گذشته در جامعه هست و نمونه آن را هم می بینیم.

محرز با اعلام اینکه در تهران هم روند ویروس رو به ازدیاد است، ادامه داد: عده بسیاری در تهران مبتلا شدند که در مدتی مصونیت دارند اما مجددا خود را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه به سان روز نخست کرونا باید با این ویروس برخورد شود، خاطرنشان کرد: متاسفانه محدودیت ها کامل صورت نمی گیرد و تورهای نوروزی تبلیغ می گردد.

محرز پیک چهارم را متعلق به زمانی دانست که تورها تبلیغ شدند و جمعیت زیادی را به کیش و قشم کشاند و آن دسته که به گردش رفته بودند، امروز همراه خانواده شان گرفتار شدند، یادآور شد: این ها طبقه مرفه جامعه هستند.

وی افزود: هرچند تبلیغات می شود اما مردم نباید به سفر بروند چون واقعا خطرناک است و هنوز برای دور هم جمع شدن خطرناک است.

محرز ادامه داد: مردم دو ماسک می زنند و به بازاری می روند که حتی یک پنجره ندارد که هوای آزاد را رد و بدل کند.

وی تهویه هوا را بسیار مهم برشمرد و گفت: ماسک زدن و شستن دست بسیار خوب است اما اگر هوا تهویه نشود و با ماسک ساعت ها در چنینی شرایطی بنشینید، ممکن است به بیماری مبتلا شوید.

محرز گفت: امروز در بازار تهران بسیار شلوغ است و عکس هایی که مشاهده می کنید، وحشتناک است.

این پزشک متخصص عفونی افزود: دور هم جمع شدن مگر اینکه در حیات باشد و با تعداد محدود، قابل قبول است و آن هم با فاصله دو متری که در حد مجاز است.

محرز ادامه داد: اگر هم در منزل اتفاق می افتد، پنجره ها باید باز باشد و همه ماسک داشته باشند و 4 نفر به فاصله دو متر بنشینند که عملی نیست.

وی افزود: سال گذشته مردم در عید نوروز بسیار خوب رفتار کردند و امسال هم باید همینطور باشد که افراد مسن جامعه که ریسک بالایی دارند، مصون بمانند.

محرز اضافه کرد: این شرایط سخت است اما به نفع ماست.

وی گفت: کسانی که یکبار کرونا گرفته اند، مجدد مبتلا می شوند و مصونیت آن به هیچ وجه دائمی نیست.

محرز افزود: برخی از همکاران ما تا امروز چندین بار مبتلا شده اند؛ پس مصونیت پایدار نیست و مجدد مبتلا می شوند و توصیه می کنیم کسی که یکبار مبتلا شده، حتما واکسن بزند.

وی با بیان اینکه اصلا لزومی ندارد از الکل بیجا استفاده شود، گفت: هم اینک ثابت شده کرونا از سطوح و غذا انتقال پیدا نمی کند؛ بلکه از طریق هواست و شستن دست و ماسک زدن بسیار مهم است و دستکش اصلا توصیه نمی شود چون اعتماد بیجا به فرد می دهد.

محرز اضافه کرد: الکل حتما باید سفید باشد و الکل صنعتی خطرناک است.

این عضو کمیته علمی مقابله با کرونا گفت: مشکل ما این بود که اگر پروتکلی از سوی ستاد کرونا اعلام می شد ولی کسی آن را اجرا نمی کرد و این معضل هم اینک ادامه دارد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو