صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

عضو هیئت رئیسه كمیته آب و فاضلاب مجلس مطرح كرد: هشدار بحران آب در کشور/ بی آبی 700 روستا در خوزستان

یوسفی گفت:در آبادان و خرمشهر و شادگان شاهدیم 2 میلیون نهر به واسطه شوری و برگشت آب خشک شده و این ها نشان می دهد ما در حوزه مدیریت منابع آب به خوبی عمل نکردیم.

1400/01/15
|
11:33
|

برنامه«صبح و گفتگو» رادیو گفت‌وگو با موضوع چالش بی آبی با مجتبی یوسفی، عضو هیئت رئیسه کمیته آب و فاضلاب مجلس و علی اکبر شفیعی، معاون سابق طرح و توسعه مدیریت منابع آب ایران به صورت تلفنی گفتگو کرد.

مجتبی یوسفی با اشاره به بحران آب در دنیا گفت: باید بپذیریم که بحران دنیا، بحران آب است. همچنین کشور ما در پهنه جغرافیایی که قرار دارد در میان کشورهای کم آب است.

وی با ذکر این نکته که سیاست گذاری در حوزه آب زیرساخت بقیه تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها است، بیان کرد: قطعا حوزه صنعت، محیط زیست، کشاورزی، آب شرب، بهداشت و امثالهم همگی متوقف بر حوزه مدیریت منابع آب است. ما با توجه به مدیریت منابع آب، باید در مجلس و دولت تصمیم گیری و تصمیم سازی می کنیم.

عضو هیئت رئیسه کمیته آب و فاضلاب مجلس با اظهار به اینکه به جرئت می توانیم بگوییم سیاست هایمان در دولت ها معدل و نمره خوبی نداشتند، تصریح کرد: وقتی در کشور دچار بحران آب هستیم چرا طرح آمایش سرزمینی که می تواند باعث رشد مناطق مختلف کشور شود، بر اساس مزیت های نسبی آن ها و بر اساس نوع اقلیم و نوع آب و هوا و نوع تامین آب و موضوعات مرتبط با آب، برنامه ریزی توسعه مان را انجام نمی دهیم.

وی با اذعان به اینکه مدیریت منابع آب ما صحیح نبوده است، اشاره کرد: در جنوب کشور پدیده ریزگردها را داشتیم چون حق آبه زیست محیطی را ندادیم. اگر آب زیست محیطی و حق آبه رودخانه ها را تامین نکنیم باعث خشک شدن تالاب ها می شویم از آن جهت باعث برگشت آب شور دریا به رودخانه ها می شویم که الان در آبادان و خرمشهر و شادگان شاهدیم 2 میلیون نهر به واسطه شوری و برگشت آب خشک شده و این ها نشان می دهد ما در حوزه مدیریت منابع آب به خوبی عمل نکردیم که در استانی مانند چهارمحال و بختیاری که 11 درصد منابع آبی کشور را دارد حدود 90 روستا آب ندارد. در خوزستان با 5 سد بزرگ 700 روستا آب ندارد.

در ادامه علی اکبر شفیعی با بیان اینکه نگاه به این بخش باید درازمدت، فرابخشی و با مشارکت همه ذی نفعان باشد، اظهار کرد: یکی از اشکالات ما این است که معمولا به دردها می پردازیم به دارو و درمان نمی پردازیم. بحث آب، فرابخشی است. اینکه وزارت نیرو یا شرکت مادر تخصصی منابع آب ایران را فقط مسئول این قضایا و مسئول عدم مدیریت در بخش آب بدانیم، درست نیست.

وی افزود: نگاه به آب باید فرا بخشی باشد درست است وزارت نیرو یا مدیریت منابع متولی و پیگیری کننده منابع آب کشور و مسئول است ولی باید همه با این دو نهاد همکاری کنند. از طرفی ما برنامه های خوبی را داریم ولی شاید به خوبی انجامشان نمی دهیم.

معاون سابق طرح و توسعه مدیریت منابع آب ایران متذکر شد: تجربه نشان داد ما دو سال ترسالی داشتیم اما امسال حدود 32 درصد از برنامه آبی عقب هستیم و میزان روان آب ها و ورودی به سدها کم است و این نشان می دهد که شاید سال خوبی را نداشته باشیم.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو