صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

توكلی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: شیب ابتلا به کرونا در 48 ساعت گذشته بی‌سابقه بود

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در تهران، وضعیت این کلان شهر را قرمز دانست و گفت: در 48 ساعت گذشته فزاینده‌ترین شیب افزایشی را در کل یک سال و نیم اخیر شاهد بودیم.

1400/01/16
|
10:28
|

نادر توکلی در مصاحبه با برنامه «صبح وگفتگو» با بیان اینکه شدت ابتلا و آلودگی در جامعه به شدت بالاست و عموما تمام افراد خانواده با هم مبتلا می شوند، اظهار کرد: متاسفانه باز شدن مسیرهای مواصلاتی به این قضیه دامن زد.

وی با اشاره به ازدحام و شلوغی آخر اسفند در بازار و شیوع دید و بازدید و سفر با وسایل نقلیه عمومی، گفت: این دو مسئله به روند بیماری دامن زد و در حال حاضر در شهر تهران اعلام بحران کرده ایم.

توکلی با اشاره به جلسه اضطرار با رئسای بیمارستان ها به منظور ایجاد ظرفیت های جدید تخت خوابی در بیمارستان ها، افزود: افزایش فوتی ها ناشی از افزایش ابتلاست و ما در 48 ساعت گذشته فزاینده ترین شیب افزایشی را در کل یک سال و نیم اخیر شاهد بودیم.

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در تهران ادامه داد: اگر در ادامه تصمیمات شدید اتخاذ نشود، بحران پیش رو بسیار جدی خواهد بود.

توکلی معتقد است این روزها بیشتر با گونه جهش یافته کرونا روبرو هستیم، خاطرنشان کرد: از نظر بنده تهران از روز گذشته قرمز شده است.

وی در عین حال گفت: اعلام رنگ بندی بر عهده ستاد ملی است و شب گذشته با این ستاد صحبت شد تا امروز تصمیم نهایی در باره تهران اتخاذ شود.

توکلی شدت ابتلا را منجر به قرمز شدن تهران عنوان کرد و افزود: تعداد بستری ها در روز بین 250 تا 300 نفر بود که در دو روز گذشته به 600 بیمار در روز و روز گذشته نیز به 900 نفر رسید که اگر این روند افزایشی باشد، به مشکل بر خواهیم خورد.

وی با اعلام اینکه در مواجهه بیمارستانی با بیمار روبرو هستیم و پیشگیری در چنین شرایطی معنی و مفهوم ندارد، گفت: پیشگیری باید در جامعه انجام می شد تا کار به این جا نرسد ولی شهروندان تهرانی باید شدت پروتکل ها را در نظر گیرند.

توکلی تاکید کرد: شهروندان حتما از دو ماسک در محیط های پرخطر استفاده کنند و در صورت مثبت شدن تست، حتما به پزشک مراجعه کنند.

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در تهران از مردم خواست در صورت مشاهده علائم خفیف، از مراجعه به بیمارستان ها خودداری کنند؛ چراکه ازدحام این قضیه را تشدید می کند.

توکلی گفت: کلینیک های سرپایی و درمانگاه ها و نیز مطب ها خدمات می دهند و امروزه داروهای ضد ویروسی در بیمارستان ها، طی دستوری در داروخانه ها نیز به صورت آزاد به فروش می رسد که به کاهش بار بیمارستان ها کمک می کند.

وی در بخشی دیگر از مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، تست از ترشحات بینی و حلق را صد در صد دقیق عنوان کرد و گفت: این شکل بصورت سریع در مراکز بهداشت صورت می گیرد و مدل آزمایشگاهی نیز طی 12 ساعت پاسخ داده می شود.

توکلی خاطرنشان کرد: اگر کسی کوفتگی، خستگی مفرط و اندکی گلو درد داشت، در شرایط فعلی کرونای فرد محتمل است مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو