صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

گفتگویی به بهانه هفته سلامت؛ «کووید» باری بر گُرده انسانِ بیمارِ امروزی است

یک جراح مغز و اعصاب که به مناسبت هفته سلامت با رادیو گفت‌وگو همراه بود، تاکید کرد: بیماری کووید 19 نیز مضاعف بر علت شده تا سلامتی روح و جسم انسان را تهدید کند.

1400/01/16
|
12:19
|

سیدقوام الدین تولایی در مصاحبه با برنامه «صبح وگفتگو» سلامت را عنوانی کلی دانست که محورهای مختلفی را دربرمی گیرد و اظهار کرد: با در نظرگیری کلیه این محورها می توان به مفهوم واقعی سلامت دست یافت.

وی افزود: از نظر بنده به عنوان یک پزشک مغز و اعصاب، سلامت عبارت است از سلامت توامان جسم و روح؛ چون هر یک دارای نقص باشد، انسان به مطلوب خود نمی رسد.

تولایی این دو را برآمده از عوامل شخصی و محیطی عنوان کرد و گفت: برخی از این عوامل توسط فرد قابل کنترل و برخی دیگر نیازمند کنترل های عمومی جامعه است.

این پزشک متخصص ادامه داد: متاسفانه پاسخ به کنترل های اجتماعی، منفی است؛ در این بین حتی اگر سیاه نمایی نیز نکنیم، باید گفت از مطلوب فاصله بسیار زیادی داریم.

تولایی بدن را به کارخانه ای تشبیه کرد که مواد اولیه را باید سالم تحویل بگیرد تا از منظر روح و جسم، تنی سالم را تحویل دهد.

وی استرس های کاری، محیطی، مالی و... را آزار دهنده روح و جسم خواند که در بسیاری واقع این جسم است که زبان روح شده و ناراحتی و آسیب ها را بروز می دهد.

تولایی همچنین غذای نامناسب و خواب بی موقع را از دیگر اثرات نامناسب بر روح و جسم دانست و تصریح کرد: بیماری کووید 19 نیز مضاعف بر علت شده تا سلامتی روح و جسم انسان را تهدید کند.

این متخصص مغز و اعصاب در بخشی دیگر از مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، اظهار کرد: در هر موقعیتی باید درپی جنبه های مثبت بود؛ هرچند این گفته اندکی شعار به نظر برسد.

تولایی گفت: باید اعتقاد داشته باشیم هر اتفاقی در اطراف ما رخ می دهد، خاکستری است و سفید یا سیاه مطلق نیست و لذا در هر موقعیتی باید نکات مثبت را برجسته کنیم.

وی با بیان اینکه سلامت روح بسیار مهم تر از سلامت جسم است، خاطرنشان کرد: بسیاری بیماری های سرسخت جسمی، با روحیه ای خوب و انرژی مثبت بالا راحت تر درمان می شوند. هیچ نبردی را نباید قبل از شروع کردن، بازنده بود.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو