صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

رئیس كمیسیون حقوقی و قضایی مجلس: دستگاه قضایی قدم در مسیر تراز انقلاب اسلامی گذاشت

حجت الاسلام غضنفرآبادی «سند تحول قضایی» را چالش زدا خواند و تصریح کرد: اگر این چالش‌ها برطرف شود، دستگاه قضایی در تراز انقلاب و ملت ایران خواهیم داشت.

1400/01/17
|
10:21
|

حجت الاسلام موسی غضنفرآبادی در ارتباط زنده با برنامه «صبح وگفتگو» با بیان اینکه «سند تحول قضایی» بر ماموریت های مغفول دستگاه قضا تمرکز کرده است، گفت: این سند دارای 4 فصل است و زیر فصل های آن دارای عمده مباحثی است که به 7 اموریت اشاره دارد.

وی ادامه داد: برای انجام این ماموریت ها، چالش هایی وجود دارد و سند ضمن احصای آن، 20 عنوان چالشی را بر شمرده و عامل آن را نیز یافته است.

حجت الاسلام غضنفرآبادی افزود: راهبردهایی برای حذف این چالش ها و در ادامه راهکارهایی تعریف است و در سند بصورت مکتوب آمده است.

وی با بیان اینکه شناخت چالش ها و عوامل بروز آن، بسیار مفید است، گفت: در همین ماموریت اول، مثلا چالشی با عنوان «غیر متقن بودن برخی آرای قضایی» آمده و عامل آن نیز تعارض و ابهام و نقض قوانین شناخته شده است و راهکاری نیز برای آن پیشنهاد داده شده که اجرا می شود.

حجت الاسلام غضنفرآبادی با بیان اینکه برای اجرایی شدن سند، ستاد راهبری اجرای سند تحول به ریاست آیت الله رئیسی تشکیل شده است و معاونین اول و دادستان و سایر مقامات اول قوه قضا نیز عضو ستاد هستند، افزود: این ستاد شعاری تشکیل نشده است.

رئیس کمیسیون قضایی مجلس با اعلام اینکه در حال حاضر نگاه شخصی خود را مطرح می کند، گفت: نگاه کمیسیون ممکن است چیز دیگری باشد ولی آنچه شخصا از سند تحول استنباط کرده ام، اینست که اگر این چالش ها بر طرف شود، دستگاه قضایی در تراز انقلاب و ملت ایران خواهیم داشت.

حجت الاسلام غضنفرآبادی همچنین عملکرد کنونی دستگاه قضا را مثبت ارزیابی کرد و گفت: نارضایتی هایی که در مردم وجود دارد، با اجرای این سند تحول به حداقل خواهد رسید.

همچنین، مسعود طائفی سیجانی، کارشناس رسمی دادگستری در رابطه با چگونگی عملکرد آسیب شناسانه سند تحول قضایی، اظهار کرد: محتوای سند به نوعی آسیب شناسانه است و همین مسئله، اتفاقی مثبت است.

وی راهبردها و چالش های سند را نیز دارای دو ویژگی دانست که واقع بینانه بوده و دست به ترسیم اهداف تحقق ناپذیر زده است.

به گفته طائفی نویسندگی سند، تا حد قابل قبولی به فرایندهای قوه قضا، اشراف داشته اند و ایرادات و کاستی های را نیز می شناختند.

وی همچنین به اشاره به مخالفت ها با این سند، گفت: شاید این تفکر نامهربانانه باشد؛ چراکه این سند خلأها را در سیستم قضایی شناسایی کرده است.

طائفی افزود: به دو دلیل عمده با این سند مخالفت می شود، نخست اینکه اسناد تحولی در کشور کارکردی تبلیغاتی داشته و جنبه هایی رسانه ای به خود گرفته اند. دوم اینکه راهکارهای درست در ساختارهای دیگر به بدی پیاده شده و همگان نگران تکرار تجربه های ناخوشایند هستند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو