صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

كارشناس مسائل سیاسی: وزارت آموزش و پرورش خط مقدم مقابله با نفوذ فرهنگی

کارشناس مسائل سیاسی اظهار کرد: اگر بخواهیم با روزنه‌های نفوذ فرهنگی مقابله کنیم باید روی استراتژیک‌ترین وزارتخانه جمهوری اسلامی که وزارت آموزش و پرورش است، تمرکز کنیم.

1396/04/18
|
12:00

برنامه "گفتگوی سیاسی" با موضوع (مهم‌ترین روزنه‌های نفوذ فرهنگی و تاثیر آن بر هویت ملی و رویکردهای کلان کشور با توجه به تاکید مقام معظم رهبری در نماز عید فطر) با حضور دکترعلی عبدالاحد،کارشناس مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیو گفت وگو شد.

دکترعلی عبدالاحد گفت: ما در فضای جنگ نرم یک مقابله با فرماندهان داریم که فرماندهان نخبگان جامعه هستند، از طرفی مقابله با بدنه و لشکر داریم که آن بدنه اجتماعی مردم هستند، باید دید غرب از چه طریق به نخبگان ما نفوذ کرده، راهکاری که در دوره‌های مختلف تاریخی بوده و مصداق آن طیف غربگرایی بودن که می‌گفتند از فرق سر تا نوک پا باید غربی شویم، بردن آنها به مراکز علمی غربی بوده و اثرگذاری بالایی داشته و شست‌و‌شوی مغزی می‌کنند. شست‌و‌شوی مغزی در فردی تاثیرگذار است که بنیادهای هویتی‌اش به درستی شکل نگرفته باشد.

وی افزود: در فضای آموزش عالی کارکرد اصلی بحث پیشرفت‌های علمی چه در حوزه علوم انسانی و چه در حوزه علوم فنی است که در این میان فضا را سیاست‌زده می‌کنند، درست است که دانشگاه باید سیاسی باشد اما نه سیاست‌زده. دانشگاه را محل نزاع‌ها و جنگ و دعواهای سیاسی می‌کنند و در جایی که باید برای پیشرفت علمی انقلاب تلاش کنند محل دعواها و کف و سوت‌های سیاسی می‌شود. در چنین فضایی مشاهده می‌کنید که خروجی دانشگاه‌ها، خروجی مثمرثمری نیست.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: اگر بخواهیم برای آینده انقلاب فکری بکنیم و بر این وضعیت مقابله کنیم باید روی استراتژیک‌ترین وزارتخانه جمهوری اسلامی که وزارت آموزش و پرورش است، تمرکز کنیم. جمهوری اسلامی باید بر بدنه خودش یعنی مهدکودک‌ها توجه کند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو